Nu ești autentificat.

#1 2020-02-24 09:38:56

Rodin
Membru
Data înregistrării: 2020-02-24

Peruși mei se bat

Bună ziua. Am trei peruși. Doua fetite și un băiețel,una dintre fetite are 7 luni e puiuț ia ceilalți doi au peste 2 ani. Problema este ca băiețelul o bate pa cea micuța, iar el ia bătaie de la cea mare. Interesant este ca ele se înțeleg de minune se pupacesc stau impreuna. Cea micuța este mai sociabila se apropie de băiețel dar el o lovește. La început au fost ele apoi lam adus băiețelul pentru inperechere. Cea mica este prea mica pentru asa ceva iar cea mare nu-l accept. Precizez ca cea mare a făcut oua înainte să aduc băiețelul dar nu erau fertile și le-am aruncat. Ce sfaturi îmi dați ca relația lor sa fie altfel și cum pot sa fac ca băiețelul sa fie acceptat de perusica mai mare pentru a depune oua fertile. Va mulțumesc.

Ultima modificare de Rodin (2020-02-24 09:40:43)

Deconectat

#2 2020-03-02 12:24:03

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Peruși mei se bat

In primul rand sa-ti traiasca!:) Da, e mai complicat cu noul venit, fetele pot considera ca e teritoriul lor si ca el il invadeaza daca ele au fost primele acolo. Trebuie sa vezi cat de urata e bataia asta, nu vreau sa te sperii dar daca se lasa cu violenta ar trebui sa-i separi, Doamne fereste sa nu se lase cu ceva grav! Se mai intampla... Daca lucrurile nu se rezolva de la sine, nu prea vad ce ai putea face, decat sa-i separi si coliviile sa le ai aproape una de alta. Poate intra cea mare in colivia lui si nefiind spatiul ei sa se calmeze, dar daca asa e ea batausa, mai greu sa nu se manifeste:))) Interesant ca doua ELE se inteleg, mai rar! Sigur cea mica e fetita? Poate e baiat si asa se explica unele lucruri. De cat timp a aparut el? Pentru ca sa faca pui trebuie sa ai un cuib.

Deconectat

Subsol forum