Nu ești autentificat.

#11 2006-07-04 21:51:09

Papadie
Membru
Din: Buzau
Data înregistrării: 2006-07-02

Re: :(...Uf!...Perusul meu cred ca e bolnavior!

Tzupi doarme pe mana mea...pe dreapta, pe care o tin pe mouse... si canta chiar cu ochii inchisi, odata cu boxele... daca opresc muzica se opreste si el... smile..daca ii dau drumul, canta si el iar, cu toate ca doarme... Mor de el, nu mai pot... de cand i-a fost rau, ne iubeste mai mult

Ultima modificare de (1970-01-01 02:00:00)

Dragostea necuvantatoarelor este cea mai sincera si nepretuita!

Deconectat

#12 2006-07-06 14:44:31

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

stefan85 a scris:

ii dam numai apa plata, pt ca nu stii ce se ascunde in apa asta de la robinet acre este cauza multor boli si la oameni asa k pe viitor de ex al meu bea 2 litrii pe luna ceea ce este f ieftin, decat bani pe consultatii si doctorii smile

Uite ca la apa plata nu m-am gandit. Poate o sa incerc in zilele care urmeaza... roll

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#13 2006-07-06 22:45:40

stefan85
Membru
Data înregistrării: 2005-12-02

pi sa stii k e f buna (bine eu i-am luat daia VERA k si asa bea o stcla de 2L pe luna, si e cat un cola la 2L la pret) de ex cu cea de la robinet incepea sa miroasa a balta recipientul pt apa, cred k il stim cu totii k sunt universale, alea de se pun vertical smile si acum cu asta nu miroase. eu schimb apa in fiecare zi si chiar de 2 ori pe zi sa fie proaspata iar recipientul il spal oadata pe sapt, cu cea de la robinet pe langa ca se matuia plasticul transparent de la clor si ce alte porcarii mai era in ea se depunea si un fel de mazga nush cum sa o descriu...  ideea e ca prin ce tzevi trece apa de la robinet nimeni nu stie nici cei de la societatea de distributie, iar filtrarea se face cum se face... apropo sa fie apa plata de IZVOR (izvorul alb, izvorul minunilor, borsec, tusnad, biborteni, zizin etc) nu de foraj de mare adancime (de obicei scrie pe eticheta si forajul se afla in jurul marilr arase k e mai ieftin transportul etc, iar zonele respective nush cat de poluate sau nu sunt) si pretul este aprox acelasi smile

Deconectat

#14 2006-07-07 19:34:12

Marcel
Owner
Website

In principiu nu ar trebui sa difere calitatea apei plate de la un producator la altul... smile

Stefan, te sfatuiesc sa speli (limpezesti) adapatoarea de fiecare data cand le schimbi apa. Se schimba apa pentru a elimina din microorganismele care o "murdaresc". Daca nu se limpezeste, ramane apa veche care se prelinge pe peretii adapatorii, iar cand vei pune apa noua, microorganismele se inmultesc la loc. Si nu prea ai rezolvat mare lucru smile. Recomand ca cel mult o data pe saptamana (deci nu mai rar) sa se foloseasca detergent de vase sau chiar alcool sanitar pentru dezinfectie. Eventualele alge care apar se inlatura cu o scobitoare cu vata la un capat.

Frecventa schimbarii apei depinde de multe lucruri: temperatura ambientala, "obraznicia" perusilor (ai mei mai au obiceiul sa arunce resturi de mancare in apa) etc.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#15 2006-07-09 21:53:52

stefan85
Membru

pai limpezesc adapatoarea smile dar 1 data pe sapt o spal bine de tot cu sapun si apa fierbinte k sa se elimine orice microorganism smile

mi-am incarcat avatar cu poza lu' PUIU smile

Deconectat

#16 2006-07-10 20:41:35

Marcel
Owner
Website

Apa fierbinte peste adapatoare? Imi amintesti de o cunostinta care, dorind sa-si curete tastatura, a fiert tastele si s-au indoit toate.

E super puiul, banuiesc ca e barbatus. cool

Deconectat

#17 2006-07-10 21:51:44

stefan85
Membru

dap este un EL, si i-am facut poza dupa ce l-am trezit din somn daia e asa umflat k era adormit smile

apa fierbinte nu fiarta, adica cea acre curge la robinet si nu poti sa tii mana sub ea cred ca are vre-o 60-70 grade nu se strica smile

Deconectat

#18 2006-07-11 18:50:38

Marcel
Owner
Website

La 60-70 grade Celsius nu rezolvi mare lucru. Poate doar inmoi mai bine murdaria din adapatoare smile. Microorganismele (sub forma de spori mai ales) rezista pana undeva la 120 de grade.

Deconectat

#19 2006-07-11 22:42:36

Papadie
Membru
Din: Buzau
Data înregistrării: 2006-07-02

bine v-am regasit
Sa stiti ca va citesc in fiecare zi, insa nu mereu am timp sa scriu cate ceva.
Baieti, vreau sa va intreb ceva...este posibil ca Tzupi sa elimine bobitele si din cauza caliciei?...l-am surprins ieri mancand din 10 in 10 min...iar astazi dimineatza iar a facut figuri...azi i-am dat sa manace de 3 ori ...imi este frica sa-i mai las in colivie... Fac bine?... Fac rau?
in seara asta m-a surprins ceva...desi se culcase, chiraia din cand in cand a jale (el chiraie de obicei cand e cu ciocul in fulgi, insa niciodata la orele astea tarzii d enoapte)... azi peste zi n-a mai vomat... I-am luat vitamine picaturi si i-am pus in apa ins anu s-a atins de ele...:(... ce sa ma mai fac cu el???

Dragostea necuvantatoarelor este cea mai sincera si nepretuita!

Deconectat

#20 2006-07-12 18:51:48

Marcel
Owner
Website

Papadie a scris:

vreau sa va intreb ceva...este posibil ca Tzupi sa elimine bobitele si din cauza caliciei?

Din cauza caliciei in ce sens?

Hrana si apa se lasa permanent in colivie, exceptie facand alimentele si fructele perisabile si apa de imbaiere (care se tine doar pentru o imbaiere).

Papadie a scris:

I-am luat vitamine picaturi si i-am pus in apa ins anu s-a atins de ele...sad... ce sa ma mai fac cu el???

Cumpara-i vitamine care se administreaza oral. Si aici sunt binevenite cunostintele si experienta unui medic veterinar, care stie dozajul si mai ales cockteilul ce trebuie preparat.

Deconectat

Subsol forum