Nu ești autentificat.
- Subiecte: Active | Fără răspuns
#61 Re: Peruşi si Papagali Nimfă » nimfe...(in special pt cinthya:) ) » 2009-04-28 18:44:48
e scumpic foc coco..pupicii pe mot de la mine iza si angel pt el
#62 Re: Peruşi si Papagali Nimfă » Motivarea absentelor » 2009-04-28 18:42:25
merci mult aproape .nu toate dar viata merge inainte si noi odata cu ea
#63 Re: Peruşi si Papagali Nimfă » rugaminte » 2009-04-28 15:19:06
sa a i grija la aer la vant sa nu le faci rau ca i-ai scos pe balcon..cu scosul din colivie vor iesii ei c and vor prinde curaj sa exploreze casa..ai mei a sa erau la inceput acuma stau inchisi numai noaptea..
pai iepurasul ca d e obicei le-o adus o gramada de jucarii insa inca nu le-au descoperit
#64 Re: Peruşi si Papagali Nimfă » Probleme cu nimfa » 2009-04-28 15:14:51
sa iti traiasca puiutii..sunt f scumpi..
cat despre raceli s a stii c a puiutii nostrii nu le iau eu am fost racita f tare si ai mei nu a u luat si ncii cand sotul a fost racit..
ce le pui in colivie pe jos?i-ai pus deja impreuna?nu i-ai tinut in carantina?
#65 Re: Peruşi si Papagali Nimfă » Crescatori nimfa ??? » 2009-04-28 15:05:32
trebuie sa ai rabdare si sa astepti sa vezi ce vor face..daca au cuib vor depune si ouale..daca nu se vor imperechea ei poate nu s-au imprecheat inca as a cum a zis acel c rescator..asteapta si ai s a vezi
#66 Re: Peruşi si Papagali Nimfă » nimfa bolnava! » 2009-04-28 15:03:25
da dupa c e am citit ce ati scris si stiu eu dintr-o carte despre papagalii nimfa e f clara boala aceasta..multa sanatate la puiul tau si tie daca ai contactat aceasta boala..din cate am citit pe google tratamentul este antibiotic, pe bazade tetracicilina sau derivate, administrat pe cale orala sau injectabila, o data la fiecare 10 zile. tratamentul este de durata, bacteria putand supravietui pana la 45 de zile in organismul perusului. tu c e antibiotic ii dai d e la medic?
#67 Re: Peruşi si Papagali Nimfă » bolile perusilor » 2009-04-28 14:52:35
multa sanatate la puiul tau
#68 Re: Peruşi si Papagali Nimfă » bolile perusilor » 2009-04-28 14:51:17
trebuie s a mergi cu el la un doctor bun..nu stiuc at d e bine le fac injectiile la puiuti..ai grija si la laimentatia lui..si examineaza-i bine piciorusele daca au ceva pe ele daca nu cumva are vreo leziune..un medic specialist te poate lamurii..
#69 Re: Peruşi si Papagali Nimfă » mi-a murit nimfa » 2009-04-28 14:45:06
la mine si iza si angel sunt interesati d e oglinzile lor(ca au fiecare jucaria lui cu oglinda)se pupacesc cu oglinda amandoi le dau seminte la c el pe care il vad ei acolo..si normal angel e mai agitat ciripeste mult iar iza e f linistita iar ueori tipa



