Nu ești autentificat.

#1 2017-09-01 09:14:54

Richard2017
Membru
Data înregistrării: 2017-09-01

Perus bolnav

Scriu aici in speranta ca voi primi un ajutor in legatura cu perusul meu care e bolnav. Stiu ca ar trebui sa-l duc la doctor, dar in orasul meu exista un singur veterinar care nu m-a ajutat cu nimic. Deci nu imi ramane decat sa apelez la ajutorul de pe internet.

Perusul are 8 luni, l-am cumparat de 4 luni; mananca seminte (Cocorite sau Vitakraft), batoane, mere, piersici, ardei, prune, odata pe saptamana ou fiert, rar mei, paine si paste fierte. E liber sa zboare in toata casa; are o colivie dar e deschisa permanent. Pana acum doua saptamani a fost perfect, a invatat multe cuvinte, e prietenos, asculta cateva comenzi...
Acum doua sapatamani a inceput sa manace din ce in ca mai putin; initial a refuzat batoanele, pe urma a inceput sa aleaga dintre seminte doar unele; si de aici s-a tot agravat. Acum trei zile a vrut doar mei (din acela in spice), si ieri nu a mai mancat nimic. Dar mie mi se pare ca e flamand, se duce la bolul cu seminte sau la baton, pune ciocul acolo si pleaca; parca nu ii place nimic.
Ieri seara am incercat paste fierte, si deodata a mancat foarte multe, nu se mai oprea. M-am gandit ca poate il doar il doare ciocul, eram fericita ca a mancat. Si acum, dupa o zi, a mancat cateva boabe de mei, dar nu mai vrea paste ... Nu se vede nimic rau pe cioc, penele par curate, se curata si singur ca de obicei.

In rest zboara, vorbeste, nu pare bolnav, dar a slabit mult. In plus acum mai si naparleste ; are multe tuleie pe tot corpul - ma gandesc ca naparlirea ii face mai mult rau acum.

Mentionez ca am contactat singurul veterinar la care am acces. Mi-a spus ca nu are rost sa-l aduc, dar sa-i dau eritromicina - 6 pastile dizolvate in 100 ml apa de baut. Dar nu l-a ajutat cu nimic, si nici nu sunt sigyra ca a bau. el bea putina apa oricum.

Va multumesc pentru rabdarea de a citi si va rog daca puteti sa ma ajutati. Nu vreau sa moara.

Deconectat

#2 2017-09-04 09:14:11

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Perus bolnav

Eu abia azi am vazut mesajul, sper ca nu s-a intamplat ceva rau cu puiul tau! Din ce povestesti mie nu-mi pare ca nu e o problema de sanatate, ci mai degraba de rasfat sau de mancare. Am patit-o si eu cu perusita mea, i-am schimbat mancarea si pur si simplu nu mai voia sa manance. Intrasem intr-o panica!!! I-am pus tot felul de seminte - desigur cat mai normale fara chestii colorate prin ele - dar nu voia sa manance! Mai gusta din morcov, ou dar semnite nu voia. Initial am zis ca nu-s bune semintele acelea, dar nu mai voia sa accepte nimic. Dupa ce i-am schimbat semintele si am vazut ca ii este foame - facea exact ca perusul tau se uita, parca voia sa aleaga ceva si nu manca - am incercat sa-i dau eu si sa vezi ce manca din mana mea! Dar nu puteam sa stau sa-i dau mereu, fiind pleacata la serviciu nu statea nimeni dupa ea, dar cateva zile, crede-ma asa a mancat numai de la mine. Atunci am pus chestia asta si pe seama geloziei caci nu mai era in centrul atentiei si cam asta mi-au confirmat si cunoscutii. Nu stiam ce sa mai fac, eram disperata, la mine problema s-a rezolvat dintr-o data, intr-o buna zi - de ziua Sf Trifon, care e si ocrotitorul animalelor, la care m-am rugat si i-am zis problema cu incapatanata mea - a inceput sa manance:) Incearca sa-i schimbi semintele, stai langa el, manaca ceva in apropierea lui (astia sunt pofticiosi rau si poate se apropie de noile seminte). Oricum daca i se schimba comportamentul - nu mai canta, doarme mereu e semn de boala.

Deconectat

#3 2017-09-04 09:33:57

Richard2017
Membru
Data înregistrării: 2017-09-01

Re: Perus bolnav

Multumesc mult pentru raspuns. E bine perusul meu. Am reusit sa gasesc alt veterinar, care mi-a spus ca nu e bolnav, are doar avitaminoza. Zice ca asa se manifesta avitaminoza la ei. Ii dau vitamine de doua ori pe zi si a inceput sa-si revina. La inceput asa, din mana doar, dar incet incet mananca si singur. M-am linistit. Multumesc mult inca odata.

Deconectat

Subsol forum