Nu ești autentificat.

#1 2017-07-14 08:56:28

Jerichoo
Membru
Data înregistrării: 2017-07-14

Sa-i cumpar Papagal?

Va salut oameni buni! Nu-mi vine sa cred ca am ajuns pe acest forum intreband de papagali smile

"Problema" este urmatoarea:
Am un copil(baiat) de 5 ani. Vrea papagal!
Habar n'are ce implica acest "vrut" al lui insa isi manifesta dorina de cateva ori pe zi si daca-l refuz devine frustrat!

Momentan sunt in faza de gandire si informare deoarece atat eu cat si sot nu suntem adeptii chinuirii animalelor de niciun fel.
Vreau sa-mi asum responsabilitatea achizitionarii si ingrijirii lui si drept urmare vreu sfaturi si informatii cat mai multe si utile!

Avand in vedere ca amandoi lucram, pe parcursul zilei copilul sta la socrii sau merge la gradinita deci 80% din timp pasarea va sta singura.
Ca si locuri de montat o colivie avem: bucataria unde se gateste relativ rar iar temperaturile sunt ca intr-un apartament obisnuit, acum cu canicula sunt si 30C.
Sau in balcon care este inchis, izolat insa vara e foarte cald - 40C iar iarna sunt 17C (nu cred ca-i potrivit).

Mai concret ce implica ingrijirea unui persus, si ce ma sfatuiti?

Deconectat

#2 2017-07-14 13:18:48

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Sa-i cumpar Papagal?

Bun venit la noi:) Il inteleg f bine pe micut, desi nu mai am varsta lui de multa vreme!!! Sunt minunati papagalii, haiosi si va veti bucura de el - acum eu vorbesc in cazul unul perus, nu vreau sa vorbesc pt alti papagali deoarece nu am avut si nu ma pot pronunta!

Ma bucur mult c-ai intrebat la noi si ca nu vreti sa-l chinuiti! Sper ca nu te voi mahni cu ceva, dar daca ai intrebat... In primul rand imi imaginez ca baietelul tau va fi f incantat de achizitionarea papagalului si va dori sa stea in preajma lui cat mai mult, asta nu ar fi o problema, problema ar fi ca - aproape sigur -
isi va dori sa-l tina in mana, sa-l prindeti. Ori acest lucru nu va fi deloc placut perusului, de cele mai multe ori e o trauma - imagineaza-ti ca un urias incearca sa te prinda, iar tu nu ai unde fugi pt ca esti intr-o incapere de unde n-ai scapare. Increderea lui nu o veti castiga in niciun caz prin prindere, ci prin multa rabdare si prin a-i respecta aceasta libertate (daca o putem numi libertate) de a se simti in siguranta in colivie si de a nu-l prinde in mana
niciodata cu exceptia cazurilor cand e bolnav si e nevoie sa-i administrezi tratamentul. Daca ar fi un pic mai mare baietelul ma gandesc ca ar intelege lucrurile acestea (daca deja intelege imi cer iertare, nu sunt mamica si poate nu-mi dau seama exact cum e un copil la 5 ani). Singuratatea nu-i va prinde prea bine perusului, faptul ca ar sta toata ziua singur nu e prea placut pt el. Fiind singur voi veti deveni centrul lumii lui deci se va simti tare singur! In plus daca va sta singur toata ziua cand va veti da seama daca are o problema de sanatate? Pentru ca apar si din acestea din pacate! Un alt aspect e locul unde il veti tine: bucataria nu e un loc bun pt o pasare - chiar daca nu se gateste des - iar balconul nici atat, trebuie un loc stabil intr-o camera de preferat mai sus si neaparat ferit de curent!
Despre ingrijirea, dresajul unui perus sunt fff multe de spus, poti incerca sa mai rasfoiesti pe aici.

Deconectat

#3 2017-07-14 19:24:41

Jerichoo
Membru
Data înregistrării: 2017-07-14

avolina, multumesc mult pentru raspuns!
Intradevar sunt multe astepte de luat in seama si ezit momentan sa ii cumpar papagalul mult dorit. De fapt pentru niciun animal de companie nu il vad inca pregatit fiindca el nu-i capabil nici sa se ingrijeasca pe el dar sa acorde ingrijire unui animal!
Treaba cu bagatul mainii in colivie si stresat pasarea - exclus! Nu-l vom lasa!Ar fi doar un stress pentru pasare si nu s-ar mai adapta/domestici.

Cred ca ma mai gandesc, avand in vedere ca pe parcursul anului mai plecam si in concedii - Perusul nostru ar ramane singur 1 saptamana ( doar sa rog pe cineva sa-i dea apa si mancare) - l-as chinui!
Nu stiu ce solutie sa adopt deoarece si eu iubesc perusii (pasarile) si-n copilarie mi-am dorit mult insa parintii nu au fost de acord!

Deconectat

#4 2017-08-10 09:44:31

gibex
Membru
Data înregistrării: 2017-01-03

Daca nu il luati in pereche sau nu sta nimeni cu el ziua, raspunsul este clar nu. Se va stresa si va muri.
Sunt pasari sociabile.
Mai e si aspectul medical, din acest motiv nu mai recomand pasari exotice in Romania.

Deconectat

Subsol forum