Nu ești autentificat.

#1 2016-12-28 16:01:24

trasalica
Membru
Data înregistrării: 2016-12-28

Sex nimfa

Salut,

De vineri sunt posesorul a 2 papagali nimfa. Sunt foarte speriati, ciupesc si urla daca ma apropii de ei. I-a donat o doamna la un cabinet veterinar si am observat cu parere mare de rau ca unul dintre ei are la o aripa niste pene scurte, cred ca le-a avut rupte sau taiate, nu erau ingrijiti, mi s-a facut mila de ei. Am observat ca sunt si niste senzori de cutremur tongue, seara trecuta cand au inceput sa faca urat prin colivie. Le-am cumparat un cuib, le-am pus paie, au o colivie destul de maricica sa zic (50x50x80) cred ca are dimensiunile astea, revin cu detaliile. Nu isi ating aripile de margine daca le intind. Aseara le-am dat drumul prin casa, au zburat 1m max 2 si au cazut, nu cred ca le-a dat drumul prin casa niciodata. Am tot cautat pe net informatii despre sex-ul lor, dar ma bate, nu vad nici o coada tarcata, sunt , am incercat faza cu oglinda, cea galbena a stat fara nici o prblm in fata ei, celalalt e mai fricos/oasa. Am sa pun niste poze cu cei 2 galagiosi, cum se ducea unul mai departe de celalalt, incepeau sa tipe, cel galben il curata pe celalalt dar cand isi baga si el capul in cel gri sa fie scarpinat ala il da la o parte smile)), sunt asa comici. Nici unul nu piuie frumos cum se zice, sau inca sunt speriati, vorbesc cu ei ca sa ii relaxez.

Poze   

http://imgur.com/a/jgGr8

Deconectat

#2 2016-12-28 19:08:01

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: Sex nimfa

Sa-ti traiasca si ma bucur ca au ajuns pe maini bune. Cel gri pare a fi baiat iar la galben nu as putea spune pt ca nu m-am priceput niciodata sa diferentiez dupa aspect motaii galbeni. Mai asteapta sa vezi la sunete care cum sunt. Incearca sa le fluieri, baietii au tendinta sa inceapa si ei sa fluiere pe cand fetele tipa.
Cu zborul daca le dai drumul cate putin zilnic se vor obisnui. Galben are penele ciufulite dar nu par taiate, pare sa aiba penele de zbor. La gri nu prea se vad.
De preferat ar fi noaptea sa doarma in colivie pt ca dupa cum ai vazut se sperie la cutremure si daca sunt liberi se pot lovi destul se serios

" speranta moare ultima "

Deconectat

#3 2016-12-29 10:18:21

trasalica
Membru

Salutare, le-am fluierat toata seara smile), niste chiuituri mici, mai asteptam.
Am fost la un pet-shop si am vazut cum arata o femela, avea coada tarcata si era asa frumoasa, pacat ca nu vor sa facem schimb.
Asa daca este cineva prin Constanta care sa vrea un baietel si sa imi dea o fetita, asta daca sunt aman2 baieti, rog sa imi scrieti.

Poza cu, colivia.
http://imgur.com/a/tjwjd

Deconectat

#4 2016-12-29 20:07:25

adita
Administrator

Daca au libertate de zbor in camera e ok colivia dar daca stau mai multe zile fara sa iasa la zbor atunci e micuta...
Eu am 7 nimfe, si fete si baieti dar fata cu fata sau baiat cu baiat cu nu am vazut sa se pupe, sa se scarpine. La cei galbeni nu te poti lua dupa coada pt ca nu va fi niciodata tarcata. Cauta pe google noktys: totul despre nimfe. E acolo dat si cum ii diferentiezi pe astia galbeni.

Deconectat

#5 2017-01-06 12:12:23

trasalica
Membru

Hello, revin cu mici update-uri, unde pot sa trimit o inregistrare audio cu cel galben care fluiera frumos, cred, as vrea sa stiu daca la voi a facut asa.
Cel gri nu prea canta, doar ciripeste aiurea, ma gandesc daca sunt aman2 masculti sa donez unul sau sa schimb cu o femela, sa fie pereche inauntru.
Este cineva dispus sa schimbe? Sunt din Constanta. Aveti rabdare pana la sfarsit, imi puteti spune daca este baiat dupa piuit?

Aveti link-ul cu piuitul.
http://vocaroo.com/i/s0PaNJLdtiqa

Ultima modificare de trasalica (2017-01-06 12:13:38)

Deconectat

#6 2017-01-09 22:02:34

adita
Administrator

Cel din inregistrare e baiat sigur. Inregistreaza si sunetele celuilalt, daca nu fluiera cred ca e fata.

Deconectat

Subsol forum