Nu ești autentificat.

#1 2016-05-03 11:17:32

Dafi
Membru
Data înregistrării: 2016-01-16

Recomandari veterinari (aviani) in Timisoara

Buna! Deschid acest topic pentru a afla unde va duceti pasarile la veterinar. De curand am achizitionat un Micul Alexander care nu a fost dus niciodata la vreun veterinar. Este de la crescator, o pasare foarte blanda si inteligenta dar care are probleme destul de mari cu schimbarea penelor (aproape ca nu are coada sad, cresc destul de greu ), este si foarte slabuta (i se simte acel os iades la piept) desi mananca destul de bine (fructe, legume, nuca, seminte). As vrea sa-i fac niste teste simple de scaun (pentru depistarea eventualilor paraziti) dar si de sange (pentru infectii) dar nu stiu de unde sa incep. Imi amintesc ca am mai avut la un moment dat o pereche de perusi pe care i-am purtat la veterinar, deageaba, pentru ca au murit exrem de repede dupa ce s-au imbolavit. Am fost si descurajata ca as putea face ceva pentru ei, fiind foarte sensibili. N-as vrea sa ajung acolo din nou si de aceea, va rog, pe cei care stiti siati testat veterinari sau cabinete, sa ne ajutati si pe noi, ceilalti, cu un sfat sau o recomandare. Multumesc mult!

PS. Revin spunand ca perusii ii dusesem la clinica dr. bolte care mi-a spus ca in cazul unor pasari atat de mici nu prea se pot face injectii sau analize etc... Sunt tentata sa incerc HappyPet de data asta.

Deconectat

#2 2016-05-22 12:30:42

BossKanae
Membru
Data înregistrării: 2016-05-22

Re: Recomandari veterinari (aviani) in Timisoara

Salut.....Ai Idee ce poate sa se fii intamplat perusului meu?....Azi am vazut de dimineata ca ii lipseste o nara......i-a cazut .......nu stiu motivul......vreo boala....rana.....ma poti ajuta? multumesc

Deconectat

#3 2016-05-22 22:44:32

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Dafi eu in Bucuresti merg la Falcon vet, dr Radu Boncea. E un dr super de treaba si f priceput. Analize se pot face si unei zebrute australiene ot ca nu se fac din sange ci din gainat. Injectii sa zicem ca s-ar face de la pasari de marimea unui Micul Alex in sus pt ca perusii etc sunt prea fragili pt a suporta o injectie si inimioara lor ar putea ceda de frica.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#4 2016-05-22 22:45:37

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

BossKanae a scris:

Salut.....Ai Idee ce poate sa se fii intamplat perusului meu?....Azi am vazut de dimineata ca ii lipseste o nara......i-a cazut .......nu stiu motivul......vreo boala....rana.....ma poti ajuta? multumesc

Cum adica i-a cazut o nara? Fii mai explicit pt ca ce descri tu e imposibil. E ca si cum ai zice ca unui om i-a cazut nasul.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#5 2016-05-23 07:16:12

BossKanae
Membru
Data înregistrării: 2016-05-22

avea doua nari albastre,,,,acum una e albastra ,iar in partea stanga a ramas doar un petec rosiatic,,,,multumesc ptr raspuns

Deconectat

Subsol forum