Nu ești autentificat.

#1 2016-04-09 10:28:29

Chico123
Membru
Din: Constanta
Data înregistrării: 2015-12-14

Papagalul meu este bolnav

Aveti cumva idee ce pote insemna faptul ca Micul meu Alexandru nu mai este activ deloc, tremura, este somnolent tot timpul si mai noi sta cu capul in spate intre aripioare, dar cu ambele picioare pe bat, nu doar cu unul. Si nici aripile nu si le mai poate tine foarte bine deoarece sunt putin cazute ultimele pene, nu mai scoate niciun sunet. De mancat mananca, bea apa, nu are diaree. Mi l-a vazut si un medic veterinar si mi-a spus ca este anemic de la paraziti externi. L-am tot dat cu solutii pentru paraziti dar vad ca nu scapa de ei. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Deconectat

#2 2016-04-09 15:21:16

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: Papagalul meu este bolnav

Greu de crezut ca e doar o anemie.. Astea sunt semne de boala de obicei. Cu ce l-ai deparazitat ? Iti recomand endectocid sau o solutie pe baza de ivermectina pt ca actioneaza si intern si extern. Cat despre vet, nu as baga mana in foc ca stie despre ce e vb pt ca majoritatea abea au habar cu ce se mananca un papagal. Cauta un crescator de la tine din C-ta si vb cu el . Crede-ma ca se pricep de 1000 de ori mai bine ca un vet.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#3 2016-04-10 22:56:18

Chico123
Membru

L-am dat de 2 ori cu Endectocid la interval de o saptamana si nu s-a ameliorat nimic. Apoi am fost in alta parte cu el, mi-a zis sa ii dau cu vitamina A umana pe piele o data la 2 zile si sa ii pun 3 picaturi pe zi in apa de vit A (i-am luat de la vitakraft pt papagali). Iar de vineri mi-a intrat in starea aia si am fost la o expozitie de pasari exotice cu medic veterinar si cea de acolo i-a gasit un paduche mort pe pene. Spunea ca probabil l-am deranjat cat am dat cu vit A pe piele si ca au migrat dinspre piele spre pene. Si mi-a zis sa ii dau cu Ectocid spray o data pe saptamana sa nu ii sufoc pielea ca deja i-am pus destule direct pe piele si ca Endectocidul e cam toxic pt el. Si mi-a mai dat o solutie pt pus in apa cu multe vitamine si aminoacizi sa ii pun in apa. De Vineri ii dau 3 felii de mar si o jumatate de ou fiert pe zi pe care le mananca cu o pofta incredibila, si morcov si banana de care abia daca se atinge. I-am mutat si locul, in alta camera, sta numai liber si desi nu pleaca de pe un dulap la care totusi am acces, este mai ameliorat. Nu mai e asa ciufulit, a inceput sa fie curios, mananca f bine, dar inca mai tremura si inca nu scoate sunete, nici nu vine la mine. Ma ingrijoreaza ca uneori isi mai baga ciocul intre aripi in spate si doarme asa..stiu ca la restul pasarilor era normal, insa el inainte nu baga niciodata capul acolo..iar apropo de paraziti, inca mi se scarpina...si m-am uitat de o gramada de ori pe el, nu vad nimic..s-a uitat un medic veterinar la microscop la cateva pene si fulgi smulse de pe el, tot nimic..paduchele acela gasit a fost singurul vizibil si nu era ceva ce as putea omite acum. Nu stiu ce sa ma mai fac cu scarpinatul asta al lui..

Ultima modificare de Chico123 (2016-04-10 22:58:09)

Deconectat

#4 2016-04-10 23:04:54

Chico123
Membru

Am vorbit si cu crescatori, insa unul mi-a spus ca e pe moarte si altul sa ii dau antibiotic. Iar med veterinar de la centrul de expozitie de pasari exotice mi-a zis ca nu arata a fi pe moarte, insa este foarte slabit de la anemie pt ca parazitii externi i-au mancat mult sange, mai ales daca i-o avea de mult timp. Avand in vedere ca totusi s-a mai ameliorat cu mai multe vitamine tind sa ii dau dreptate. Si sa ii dau antibiotic desi el nu are nicio problema digestiva sau respiratorie, niciun semn de infectie, mi se pare exagerat. Insa problema mea este eliminarea parazitilor. Si i-am dezinfectat colivia de 2 ori, toate betele si jucariile de lemn le-am aruncat, numai sa elimin toate sursele posibile. Si tot nimic.

Deconectat

#5 2016-04-11 16:28:49

Bogdan19
Membru
Data înregistrării: 2015-01-11

Salutare!
Nu sunt un expert în Micul Alexandru, dar știu și eu câte ceva despre papagali.

În primul rând, Endectocid-ul este o substanță toxică care atacă atât paraziții externi cât și cei interni dar este toxică și pentru pasăre.Se administrează o picatură  pe ceafă o singură dată la interval de câteva luni în cel mai rău caz. Dacă tu i-ai administrat de două ori în interval de o săptămână asta poate a contribuit la starea lui de apatie. În plus, după administrarea endectocid-ului colivia, accesoriile și orice lucru care intră în contact cu pasărea trebuie spălate dezinfectate zilnic timp de o săptămână sau două( ai facut foarte bine că ai aruncat accesoriile din lemn).
În al doilea rând, papagalul trebuie ținut în colivie(într-un fel de caratină). Nu vreau să fiu rău sau ceva, dar poveștiile cum că paraziții sau retras dinspre piele spre pene sau că este anemic din cauză că paraziții i-au mancat mult sânge mi se par aberații mai ales ca în urma inspecției nu s-au gasit paraziți în cantități mari.
Părerea mea este că sunt semne de boală.
Sfatul meu este să continui sa-i dai vitamine, fructe, ou, hrana, atenție. Evită să mai folosești Endectocid. Dezinfectează-i zilnic cușca, asigură-i și o vaniță, iar după ce se îmbăiază aruncă apa si dezinfectează vănița. Ia o pauză de la medicamente sau alte tratamente. În funcție de cum evoluează o să ști cum să acționezi mai departe.
Sper că am fost de ajutor.

Multă sănătate! smile

Deconectat

#6 2016-04-11 21:39:48

Chico123
Membru

In primul rand va multumesc mult amandurora pt raspunsuri. In al doilea rand, cu ce se mai poate dezinfecta colivia si totusi sa nu il afecteze pe el? Teoretic pe el ar mai trebui sa ii dau o singura data pe saptamana cu Ectocid Herba la cloaca si pe ceafa, care am inteles ca e din plante si pe el nu il afecteaza. Pot spune ca dupa 3 zile in care l-am mutat in alta camera, a stat in permanenta pe dulap, nu a coborat, si a mancat cand a vrut si ce a vrut pentru ca i-am pus de toate la dispozitie plus vitaminele din apa, as putea spune ca si-a revenit. Nu total, dar nu mai sta zbarlit, sta intr-un picior, a inceput sa comunice putin cu mine, isi tine normal aripioarele, e mult mai bine decat ieri. Dar continua sa mi se scarpine smile). Intr-adevar el si-a schimbat penajul in ultimele 2 saptamani, si-a recapatat culoarea, insa 60% din zi se scarpina, se pigoale. Si am observat ca nu se mai scutura..doar se umfla si se desumfla, parca i-ar fi frica sa se scuture..nu inteleg de ce. Si evident ca dupa cat l-am chinuit, cum imi vede mana fuge sad. Sper sa pot sa ii recastig increderea.

Ultima modificare de Chico123 (2016-04-11 22:41:19)

Deconectat

#7 2016-05-03 11:30:00

Dafi
Membru
Data înregistrării: 2016-01-16

Cum e papagalul?

Deconectat

Subsol forum