Nu ești autentificat.
- Subiecte: Active | Fără răspuns
#31 2014-04-10 13:26:56
- adita
- Administrator

- Din: bucuresti
- Data înregistrării: 2007-03-30
- Mesaje: 3.555
Re: Noi probleme:(
Eu zic sa incerci totusi sa ii dai sfecla si frunze de papadie... de cat timp ia din cele de la dr Tudor? Ma gandesc sa il lasi o zi doua in pace cu toate picaturile sa vezi cum se mai simte , sa ii dai doar niste mancarica. Nici stresul nu il ajuta. Fata nu ii da mancare? Ai mei se hraneau intre ei chiar si cand erau bolnaviori.
Daca vrei sa mai ceri sfatul altui doctor mai e doctorita de la speed vet.
" speranta moare ultima "
Deconectat
#32 2014-04-10 14:30:06
Re: Noi probleme:(
Orice i-as da trebuie sa-i dau fortat ca nu vrea sa mai ia. Numai cand ne vede se sperie, e f suparat si speriat. Tratamentul de la dr Tudor l-am dat de vineri seara pana marti dupa-amiaza, de ieri seara am inceput din nou. Nu e un timp indelungat si, daca e asa cum banuim noi, doar vreo 4 zile i-am dat antibiotic, in rest glucoza si vitamine. Imi e foarte teama sa renunt la tratament! Imi e teama sa incerc ceva nou de la un alt dr. Nu ii e bine si imi e teama ca orice as face i-as face rau. Fata nu i-a dat deloc mancare, uneori se comporta urat cu el:( asta ma cam sperie, stiu ca atunci cand unul dintre perusi e bolnav, risca sa fie omorat de ceilalti. Ma gandesc la faptul ca ea simte ceva de se comporta urat cu el. Nu e mereu asa, insa nu-mi place deloc comportamentul ei. Asa cum spuneai si tu ma asteptam sa se comporte altfel, chiar daca nu-l hraneste, macar sa nu se dea la el.
Micutul are zile si zile cand se isi aranjeaza penele, cand pare ca se indreapta, a avut zile si cand a mancat, apoi cade iar in starea aceea ca asteptam momentul... Aseara, de pilda a cazut de pe bara si parea ca merge mai bine si ca sta mai bine in picioruse pe jos. Avea ochii mai vioi decat zilele trecute. Sunt poate detalii...
Deconectat
#33 2014-04-10 15:19:57
- adita
- Administrator

- Din: bucuresti
- Data înregistrării: 2007-03-30
- Mesaje: 3.555
Re: Noi probleme:(
Antibioticul banuiesc ca i-l da ca sa nu creasca tumora. El e secat de puteri si stresat. Nu vreau sa te descurajez dar de facut bine nu cred ca se mai face... toate chestile care i le dai pur si simplu il tin in viata.
Sfecla, patlagina nu au ce rau sa ii faca. Poti cere macar a doua parere, sa vezi ce iti recomanda. Nu imi place ca dr tudor niciodata nu ne da informatii despre starea lor, despre ce le da.
Te-ai gandit sa ii separi ? Sa nu il bata zuza...
" speranta moare ultima "
Deconectat
#34 2014-04-11 23:54:34
- bia01
- Membru
- Data înregistrării: 2013-10-28
- Mesaje: 64
Re: Noi probleme:(
Uff saracutul de el,cat se chinuie,eu am stat 5 zile cu ochii pe al meu,tot asa ,din cauza ca slabise extrem de mult,avea probleme de echilibru,tot credeam ca ba isi revine,ba nu,dar in a cincea zi a devenit mai vioi,cauta sa iasa din colivie,ca sa vina la pieptul meu sa....moara....am intuit ca asta vrea si asa a fost,daca esti in dubii,nu e bine,trebuie sa se faca bine repede,altfel inseamna ca merge spre rau,nu vreau sa te descurajez,doar iti spun sa incerci sa iei masuri,daca nu ai incredere sa lasi tratamentul,da-i aditional niste mar ras,sfecla,morcov picaturi,fel de fel de chestii,poate il ajuti si asa.Uite,de exemplu,antibioticul le face bine,dar in acelasi timp le distruge ficatelul si pot sa faca si candida si multe alte complicatii.Nu stiu ce sa-ti mai spun,depinde foarte mult si de intuitia ta,simti ca se va face bine sau nu?Multa bafta si sanatate puiutului tau.
Deconectat
#35 2014-04-11 23:58:07
- bia01
- Membru
- Data înregistrării: 2013-10-28
- Mesaje: 64
Re: Noi probleme:(
Aaaaa si nu schimba doctorii ca faci harcea parcea.
Deconectat
#36 2014-04-12 15:16:32
Re: Noi probleme:(
Nu schimb doctoriile de capul meu, tot ce-i dau e de la dr Tudor. I-am dat ieri papagaliței măr, parcă voia și el dar nu reușea să ia, nu știu de ce. O să-i pun în farfurioară poate mănâncă, semințe a tot mâncat alaltăieri, ieri și azi, poate se va atinge și de altceva. Altă variantă n-am decât forțat când îi dau doctoria. Și cât și cum poate mânca în condițiile acelea de stres și frică? Joi seara a vomitat. Vineri a fost binișor. Pare mai vioi, cu mai multă forță și echilibru, însă nu e în forma lui maximă. De mâncat, așa cum v-am spus, mănâncă. Joi și vineri a fost alintat de Zuza, însă se mai trezește ea că vrea să-i dea câte una. Am avut probleme și cu scăunelul, exact ca la papagaliță s-a întâmplat. L-a făcut moale - asta după ce a făcut și diaree - în combinație cu umflătura care a apărut și la funduleț, asta l-a blocat să mai cadă, astfel că aseară am avut o repriză în plus de stres: l-am spălat la funduleț. Văd că de aseară a făcut mai bine scaunul. Asta și poate pentru că mănâncă. Nu-mi fac mari speranțe deoarece într-o săptămână și ceva a mai avut momente din acestea când părea că e bine și că se va îndrepta... Mulțumim că sunteți alături de noi!
Deconectat
#37 2014-04-12 20:15:19
- adita
- Administrator

- Din: bucuresti
- Data înregistrării: 2007-03-30
- Mesaje: 3.555
Re: Noi probleme:(
saracutul cum se tot chinuie... cat mai face diaree da-i ceai de menta in loc de apa. daca ii pui ceva sa manance ( altceva decat bobitele) langa el cand sta jos , mananca ? i-ai dat sfecla, frunze de papadie ? eu am mai intrebat un crescator si mi-a zis ca e buna sfecla.
crezi ca ai fi dispusa sa incerci o zi sau doua sa nu ii mai dai picaturile , sa vezi daca e un pic mai bine ? mai putin stres pt el ma gandesc ca ajuta...
" speranta moare ultima "
Deconectat
#38 2014-04-14 13:55:13
Re: Noi probleme:(
Nu mai face diaree, face bine scaunul, cel putin asa a fost zilele astea. A mancat si putina salata, de mar nu stiu daca s-a atins. Seminte mananca bine. Nu a mai stat pe jos de cateva zile bune, de fapt, cred ca pe jos a stat doar 2 sau 3 zile si nici acestea intregi pt ca e evident ca nu-i place acolo si facea pana si imposibilul sa se urce.
In privinta tratamentului mai am azi si maine sa-i dau si apoi ma opresc, il las sa vad cum se adapteaza. Nu ma pot opri pentru ca abia ieri am inceput ciclul de 3 zile cu doctoria transparenta.
In rest ce sa va spun? Starea lui e mai buna.
Deconectat
#39 2014-04-14 18:18:29
- adita
- Administrator

- Din: bucuresti
- Data înregistrării: 2007-03-30
- Mesaje: 3.555
Re: Noi probleme:(
cu astfel de vesti sa vii intotdeauna
ma bucur ca e mai bine. poate ca nici vremea ploioasa nu l-a ajutat sa fie si el mai vesel... pitica ce mai face ? ei ii mai dai picaturi ? tumoarea ei s-a oprit din crescut ?
" speranta moare ultima "
Deconectat
#40 2014-04-15 12:07:35
Re: Noi probleme:(
Pitica e bine, deocamdata, nici ei si nici lui nu le-am mai dat tratament, i-am lasat linistiti, doar acum de cand cu problemele micutului i-am dat lui. Daca a crescut tumoarea nu stiu sa-ti spun, nu ma pricep sa-ti spun decat daca e o crestere evidenta, cum e la el. Ea face prostioare cat de multe poate, dar in colivie ca nu mai poate zbura.
Ieri nu am mai reusit sa-i dam doctoria puiului. Pur si simplu refuza sa inghita, se zbate f mult, da din cap f repede, musca, are capul atat de mic si de rapid ca ne ameteste si pe noi! A stat cu doctoria in cioc si cand a reusit sa prinda putina piele sa muste a dat toata doctoria afara. Nu stiu daca macar o picatura a inghitit - asta dupa-amiaza si seara. In aceste conditii am renuntat sa-i mai dau dimineata, bineinteles c-am incercat - dar in zadar - sa ia singur doctoria. Dimineata mi s-a parut cam ciufulit si ma cam tem sa nu cada iar in starea aceea nasoala. Am vb acasa si a mancat niste salata, bineinteles si seminte, zic eu.
Deconectat