Nu ești autentificat.

#1 2014-03-12 08:26:14

giovani
Membru
Data înregistrării: 2014-03-11

nimfa bolnava

Stimate d-le Marcel si stimaiti iubitori de pasari,am cerut ieri un sfat cu privire la nimfa mea bolnava,am urmat sfatul dvs. ,si-a mai revenit,era mai vioaie,a mancat si a baut apa,dar azi e iar abatuta cu un ochi inchis si ceea ce ma nelinisteste e ca are din nou diaree. I-am dat 3 zile tetraciclina in apa,un sfert de pastila la portia de apa. Mai aveti vreun sfat sa-mi dati ? Multumesc anticipat !

Deconectat

#2 2014-03-12 11:09:04

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: nimfa bolnava

schimba apa cu ceai de menta (neindulcit) . cauta in farmacii sau la cabinetele veterinare diropur http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvod … -50ml.aspx . e mai greu de gasit dar se poate comanda si de pe net. fierbe niste orez si da-i sa manance
din ce oras esti? ca in bucuresti mai stim cativa veterinari care se ocupa de pasari.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#3 2014-03-12 11:14:07

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

fara suparare o sa te rog sa nu faci 2 postari pt acelasi subiect. continua sa scrii in cel deschis la perusi si papagali nimfa

" speranta moare ultima "

Deconectat

#4 2014-03-12 20:32:34

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

ce i-ai dat pana acum?
tetraciclina in apa de baut nu prea are randament...
are rost sa iti mai scriu odata sa ii dai galbenus de ou fier cu glucoza pe cioc daca nu mananca?
are rost sa iti mai scriu inca odata sa folosesti Enrofloxacina?
tatraciclina in general se recomanda pentru probleme digestive nu respiratorii... dar poate ajuta la diaree...
In celalalt post iti ziceam ca daca a vazut-o "un crescator" probabil ca e racita, dar daca si acelui crescator i-ai descris simptomele tot ca aici eu as merge pe un tratament al sistemului digestiv, unde intradevar se recomanda tetracilcina, dar administrata pe cioc nu in apa de baut, eventual solutie injectabila diluata in apa

Deconectat

#5 2014-03-19 07:54:24

giovani
Membru

Imi cer scuze daca postez gresit[sunt amator in pc],am totusi rugamintea sa ma ajutati sa vindec nimfa.Am cumparat [la sugestia unui asistent veterinar,locuiesc intr-un orasel de provincie Fieni]ENROFLOX,mi sa spus sa dizolv o picatura la 10ml apa si sai administrez pe cioc 2 pic. pe zi 4 zile. Azi e a treia zi si nu se vad progrese.Sai dau totusi tetraciclina pe cioc ? Sfatuiti-ma cum sa procedez !  Multumesc

Deconectat

#6 2014-03-19 19:33:44

fox87
Membru

1. Noi nu stim ce are pasarea ta... nu stim simptome clare, doar ca sta infoiata si diaree(statul infoiat e strans legat de diaree)
2. Enroflox e un antibiotic cu spectru larg... indicat in infectiile respiratorii, in mod normla trebuie sa functioneze dar un antibiotic corect stabilesti doar cu antibiograma
3. Tetraciclina e indicata in problemele digestive, mai are diaree?
4. Medicul veterinar ti-a dat si un diagnostic?

Metoda de aplicare mi se pare exact cum ti-am dat-o si eu, antibioticul mi se pare unul corect pentru o infectie respiratorie... tetraciclina functioneaza bine in cazul psitacozei care poate afecta si sistemul respirator si digestiv...
Noi nu avem cum sa ne dam seama in ce directie sa tratezi papagalul neavand nici un fel de detalii... nu ne ajuti de loc, dar tu vrei ajutorul nostru

Deconectat

#7 2014-03-20 08:21:44

giovani
Membru

Sz. daca nu am reusit sa ma fac inteles. O sa fiu scurt.Medic veterinar sa se priceapa la pasari nu am gasit nici in Targoviste. Diaree mai are,e trist cu ochii mai mult inchisi.De 3 zile ii dau Enroflox[azi fiind ultima zi].2 pic o data pe zi pe cioc[la 10ml apa am pus 1 pic enro.. Sa continui cu acest medicament ?

Deconectat

#8 2014-03-22 00:07:20

fox87
Membru

giovani a scris:

Sz. daca nu am reusit sa ma fac inteles. O sa fiu scurt.Medic veterinar sa se priceapa la pasari nu am gasit nici in Targoviste. Diaree mai are,e trist cu ochii mai mult inchisi.De 3 zile ii dau Enroflox[azi fiind ultima zi].2 pic o data pe zi pe cioc[la 10ml apa am pus 1 pic enro.. Sa continui cu acest medicament ?

Tetraciclina Daca nu ii curve nasul si nu stranuta... O pastila/10 ml preparat proaspat de fiecare data 0.5ml de doua ori pe zi. Poti inlocui apa cu glucoza

Deconectat

Subsol forum