Nu ești autentificat.

#31 2013-03-03 19:25:14

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

Re: Penaj deteliorat nimfa

ms de apreciere, ma ocup singur, sunt doar 2nimfe si 8 perusi, ma descurc de unul singur smile
Sunt perfect de acord cu ce spui tu referitor la alimentatia lor, amestecul pe care l-am luat pentru perusi nu mi s-a parut nici mie bogat in ce le trebuie, motiv pentru care l-am imbunatatit uletrior cu mei rosu, canepa si rapita,  interesul meu a fost sa vad daca mananca seminte cumparate vrac, care nu sunt la fel de bine selectate precum cele ambalate special pentru perusi.
Am fost ieri in piata ferentari( bucuresti) si am cuparat de toate separat de la acelasi vanzator de unde am laut amestecul cu cateva saptamani inainte. Am urmarit sa cumpar seminte de la vanzatori ce nu vand si pasari, pentru a evita sa aduc diversi paraziti sau boli in cazul in care acestea sunt depozitate in apropierea volierelor.
Desi si-a refacut aproximativ penajul am chelia nu s-a imbunatatit absolut de loc, singura varianta despre care am citit sau auzit ar fi aplicarea vitaminei A solutie uleioasa local(asta daca nu cumva de pe baza genetica si oricum nu ma va ajuta), in general se vorbeste despre chelie ca nu este o boala curabila si este specifica nimfelor.
Am inceput de o saptamana sa aplic odata la 2 zile vitamina a local, deocamdata fiind unsuroasa zona pare si mai chel ca inainte, solutia facand penele sa para si mai rare si mai putine, o sa continui probabil inca o saptamana sa vad daca apare vreun efect, daca nu o sa ma obisnuiesc cu ideea ca am un mascul plesuv smile

Deconectat

#32 2013-03-22 23:39:06

fox87
Membru

34ffqft.jpg

mai aproape de atat nu au stat niciodata pana acum...
e singura poza in care i-am putut surprinde pe amandoi, era evident insa ca femela nu se simtea prea confortabil smile

imi pare rau sa ii vad asa ignoranti unul fata de altul... as vrea sa se comporte si ei ca doua pasari normale, sa se ciuguleasca, sa se joace...

Deconectat

#33 2013-03-23 00:09:43

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

mai acorda-le niste timp sa se invete unul cu altul, sa pice de acord sa isi construiasca "relatia" wink)

" speranta moare ultima "

Deconectat

#34 2013-03-23 12:20:13

fox87
Membru

Sunt la mine din noiembrie, si fostul proprietar il achizitonase pe baietel de doua luni, femela avand-o de doi ani, ii cam consider irecuperabili. Din punctul meu de vedere problema e ca femela e prea prietenoasa cu oamenii, si astfel ignora pasarile...
Ma gandesc ca daca ii pun cuibul poate intra in calduri si in felul asta il baga si pe el in seama.... dar mai astept, cred ca el inca este prea mic pentru asta. Probabil a fost achizitionat de fostul proprietar la 2 luni(iau in calcul cel mai rau caz)+doua luni la fostul proprietar+ aproape cinci luni la mine... As cam zice ca poate avea 9 luni... nu e asa mic smile

Poate weekendul asta le atasez un cuib

Deconectat

#35 2013-03-23 21:10:30

adita
Administrator

sa iti spuna Marcel mai exact cam de la cat poti sa ii imperechezi si cam cat i-a luat lui Sally sa se "cupleze" cu Roby .
nu ii considera irecuperabili . incearca si varianta cu , cuibul . sau poate el e inca prea zapacit pt ea , el fiind mai mic e si mai energic .

Deconectat

#36 2013-03-23 21:13:27

fox87
Membru

Am pus in seara asta cuibul.
Momentan nu sunt in colvie, sunt pe televizor
le-am dat drumul si celor mici si le-au invadat ei colivia dupa o funza de salata, nimfele sunt mai mofturoase cand vine vorba de mancat sanatos smile

Deconectat

#37 2013-03-23 23:21:02

adita
Administrator

nu au venit mot la colivie nimfele cand si-au vazut casa invadata ? cum se inteleg nimfele si perusii cand sunt toti liberi ?

Deconectat

#38 2013-03-25 19:39:01

fox87
Membru

Nifele mai "scuipa" spre perusi sau pleaca atunci cand acestia se apropie de ele. Dar nimic agresiv sa ma faca sa ma tem. Oricum nimfele sunt mai speriate de sperusi decat invers. Am avut momente cand ma gandeam ca poate ar fi fost mai bine sa fi facut o singura colivie in loc de doua, la dimensiunea celor doua, insa nimfele au un temperament diferit fata de perusi. Sunt mult mai linistite(fizic nu si cu gura, daca incepe o nimfa sa chiraie, nu se compara nici cu 1000 de perusi).
Daca in anii ce urmeaza imi voi cumpara casa, am sa fac o voliera mixta, dar la dimensiuni mari cel putin 5-6 metrii cubi, dar in colivii recomand tinerea lor separat.

Deconectat

#39 2013-04-01 22:22:46

fox87
Membru

2zps5so.jpg
polly dormind in leagan
2uzrzsw.jpg
bella tresita de blit

Ultima modificare de fox87 (2013-04-01 22:23:11)

Deconectat

Subsol forum