Nu ești autentificat.

#21 2013-03-12 19:57:52

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

Re: Hrana pt. perusi

ai rabdare, pastreaza-ti perseverenta, pastreaza oul in dieta pana la urma ii va tenta si este foarte hranitor, legumele si fructele incerca-le pe rand de cate ori ai ocazia. Eu nu iau nimic special pentru ei. Daca fac o salata verde  cotorul li-l dau lor, iau o legatura de patrunjel pentru gatit, folosesc 3 funze, restul li-l dau lor, mananc un mar, tai o felie si o agat in gratii, pun un morcov in corba, tai o felie si o agat in gratii, toc un ardei gras, iau cotorul cu semintele si un pic de ardei lasat special langa cotor si il agat in colvie.
Asa am remarcat apetitul lor deosebit pentru salata verde, patrunjel, si ardei gras. Acum ma folosesc de patrunjel tocat si ardei gras tocat pentru a ii ademni sa manance diverse amestecuri.
Daca vrei sa le prepari si alte chestii, poti incerca sa le faci batoane de seminte, folosind orice fel de seminte recomandate lor pesmet/malai/fulgi de porum pisati si miere.
Amesteci o cana de seminte, cu o lingura cu varf de pesmet/malai/fulgi de proumb, si o lingurita cu varf de miere pe care o diluezi in prelabil cu o lingura de apa, le dai ce forma vrei tu, si le bagi la cuptor pe foaie de copt, la foc moale. Nu le lasa foarte mult, nu astepta sa devina pietroi, de fac foarte tari dupa ce se racesc.

Deconectat

#22 2013-03-12 23:29:22

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

mare grija la patrunjel, salata verde, ardei sa nu fie ude cand le dai pt ca se strica la stomac...

" speranta moare ultima "

Deconectat

#23 2013-03-13 14:02:42

ella950715
Membru
Din: Galati
Data înregistrării: 2013-03-09

da stiu ....am citit despre asta adita big_smile

Deconectat

Subsol forum