Nu ești autentificat.

#1 2011-06-18 19:44:40

marius9208
Membru
Data înregistrării: 2011-06-18

cer ajutor urgent. va rog

buna. numele meu e marius si sunt autentificat doar de azi 18.06.2011.
miam luat azi un papagal de culoare alba. cineva mia zis ca ar avea doar vreo 2 luni.
problema e ca dupa ce l-am bagat in colivie in locul unde l-am pus acolo sta si nu a scos nici un sunet. are vreo problema sau e doar faptul ca e casa noua?

Deconectat

#2 2011-06-20 11:53:05

dana_aqvila
Membru
Din: arad
Data înregistrării: 2011-04-04

Re: cer ajutor urgent. va rog

e speriat smile lasa-l un timp sa se obisnuiasca, asa erau si ai mei la inceput, unde ii puneam tot acolo ii gaseam si peste cateva ore, plus ca se mai si leganau smile)) asta cu leganatu, probabil e specific nimfelor.
ce fel de papagal e ?

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni."

Deconectat

#3 2011-06-21 14:03:32

Oana Oprea
Membru
Data înregistrării: 2011-06-11

Buna Marius,

Si eu tot azi mi-am luat un perus. La fel ca si al tau sta nemiscat si nu scoate un sunet! smile Asa sunt ei la inceput. Eu am mai avut asa pui mic si stiu ca i-a luat cam o saptamana sa se obisnuiasca cu noi, timp in care nu l-am stresat prea tare si nu am stat langa colivia lui sa ne uitam insistenti. Cel mai bine e sa il pui intr-un colt de camera, de unde poate avea o vedere cat mai buna la incapere, mai ales daca pe urma doresti sa il inveti sa iasa afara, si sa nu il stresezi stand foarte mult pe langa el, pentru ca e speriat inca si nu prea stie ce se petrece cu el. Daca e asa mic ai sa vezi ca va invata foarte repede sa iasa afara si se va acomoda cu tine. Al meu vorbea foarte clar si stia multe cuvinte, dar ne-am ocupa intr-adevar foarte mult de el. O singura intrebare am, al tau a mancat ceva? Al meu sta doar si se uita la mine de cateva ore de cand l-am adus smile)

Deconectat

#4 2011-06-22 22:21:20

alxo91
Membru
Data înregistrării: 2011-06-22

Si eu mi-am luat un perus pe 19 iunie si tot asa speriat este. Usor usor parca se acomodeaza, dar eu tot nu imi dau seama ce este, fata sau baiat. Cel de la pet-shop mi-a zis ca ar fi baiat, dar are narile gri-maro. e destul de micut din cate am inteles. se coloreaza mai tarziu narile in albastru daca e baiat sau trebuiau sa fie colorate? sper sa ma lamureasca cineva. multumesc.

Deconectat

#5 2011-06-23 13:11:32

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Normal ca e fricos doar l-ai luat din mediul lui, nu cunoaste casa, noua familie si e speriat. Al meu nu stia unde e mancarea, era atat de mic si de speriat c? era sa moara de foame (aici trebuie s? ai grij? s? nu fac? greva foamei), asa c? i-am dat sa manance si incet, incet s-a acomodat. Fi atent sa nu faci miscari bruste, vorbeste-i! Daca se sperie renunta, nu baga mana in colivie in primele zile daca e prea speriat, vorbeste-i si se va acomoda incet, incet. Sa-i observi comportamentul daca e vioi, dac? nu fuga la doctor. Cnd vei avea probleme de s?n?tate du-te la dr Tudor are cabinet n Bucure?ti asta dac? locuie?ti aici. Uite nr lui 0744 585 321.
Alxo91, dac? e puiu? mai a?teapt?. Trebuie s? i se coloreze n?sucul ca s? zic asa. B?ie?ii l au albastru, iar fetele alb sau gri. A mea l are aproape alb dac? nu gre?esc.

Deconectat

#6 2011-06-23 19:55:04

marius9208
Membru

buna. multumesc pt raspunsuriile voastre. au trecut 6 zile de cand il am si pot sa zic ca sia mai revenit. acuma mananca, se joaca si zboara prin colivie. care se pricepe la papagali si vrea sa-mi dea un id de mes in cazu ca mai am intrebari. multumesc. super site desi se rasp cam greu la mesaje.

Deconectat

#7 2011-06-26 22:58:53

alxo91
Membru
Data înregistrării: 2011-06-22

marius9208 a scris:

buna. multumesc pt raspunsuriile voastre. au trecut 6 zile de cand il am si pot sa zic ca sia mai revenit. acuma mananca, se joaca si zboara prin colivie. care se pricepe la papagali si vrea sa-mi dea un id de mes in cazu ca mai am intrebari. multumesc. super site desi se rasp cam greu la mesaje.

Ai inceput sa ii dai drumu prin casa? S-a obisnuit cu tine sau inca e fricos?

Deconectat

#8 2011-06-29 20:31:52

marius9208
Membru

iam dat drumu prin casa dar foarte putin pt ca inca nu mam mutat la mine acasa si nu am conditiile necesare sa il las prea liber. cateodata il iau pe deget si nu zboara dar alteori numai cand ma apropriu de cusca incepe sa se agite.

Deconectat

Subsol forum