Nu ești autentificat.

#1 2009-07-24 18:45:28

SONIA
Membru
Data înregistrării: 2008-02-13

am nevoie de ajutorul vostru dragi prieteni

in primul  rand va  rog  sa ma  scuzati ca nu  am  mai intrat  peforum d e atata vreme..am  avut probleme de  familie  eu  si  sotul  meu  am  pus  capat  relatiei noastre si  eu  m-am  mutat din nou  in  tara din  belgia..rugmintea  mea  la voi  daca sunteti amabili sa ma  ajutati e cum  as putea s a fac  sa imi a duc picii in  romania
intrebarea intrebatoare e vor face fata drumului si s chimbarii d e  casa?se  vor  soca  mult?ce  e  mai bine  pt  ei?ce  pot  sa  fac  ca s a  ii am  alaturi pt c a  eu stiu cum  sa leofer multa ingrijire voi  traii  numai  pt  ei caci nu pot  renunta  la ei sunt  tot c e mi-a  mai  ramas fara  ei  nu  stiu daca mai pot continua sa lupt dupatot  socul  ce l-am trait..ce  ma sfatuiti  sa  fac ?va  rog  din  inima  sa ma  ajutati..orice  parere a voastra  ma  va  ajuta mult..va  multumesc mult

Deconectat

#2 2009-07-24 22:24:47

liviap
Membru
Din: Bucuresti
Data înregistrării: 2009-03-11

Re: am nevoie de ajutorul vostru dragi prieteni

imi pare rau, sunt convinsa ca este o situatie extrem de grea sa te trezesti dintr-odata singura si sa o iei de la capat ...
problema ta este relativ asemanatoare cu a unei prietene: s-a zbatut f mult ca sa obtina cu sotul si copilul ei sansa de a pleca in Canada...interviuri, cursuri lb straina ani de zile etc insa cu 1 an inainte de a pleca definitiv si-a pierdut sotul. "pierdut" e impropriu spus, datorita unor farmece facute de o femeie care nu avea ce oferi unui barbat si care probabil nu putea cuceri unul prin fortele proprii, au distrus o familie... 2 oameni care erau cei mai buni prieteni, inainte de a fi sot si sotie au devenit 2 straini, el efectiv fugind ca nu mai putea respira fara "pocitania" cealalta, nedorind sa-si mai vada baiatul.... si multe alte chestii care au dovedit in timp existenta unor farmece.
n-as putea zice ca in timp s-a rezolvat ceva.... ea a plecat dupa 1 an in Canada cu baiatul, el a insotit-o pana acolo numai ca sa poata iesi din tara, ea a trecut peste durere, peste greutati, sunt convinsa ca ii este mai bine; cu siguranta nu a uitat. mi-e rusine sa zic ca de atunci nu mai stiu nimic de ea; timpul, dam mereu vina pe timp....

n-am inteles f bine situatia ta....vrei sa iti aduci copiii din romania in belgia si nu ai baza legala?

Deconectat

#3 2009-07-25 00:41:11

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

off sonia imi pare rau pt ce ti se intampla . modalitatile in care ai putea sa ii aduci in tara ar fi sa t duci in belgia la un vet sa intrebi acolo c tre sa ai sa dovedesti k nau nici o boala si la fel sa mergi la aia d la granita sau nuj unde in belgia si in romania sa vezi c vor si aia sa le arati k sa poti sa intri cu ei in tara fara probleme . o sa ai de umblat cv dar sper sa resusesti . sanatate multa sonia si tie si picilor si sa treci cu bine peste tot si sa ne anunti ce ai rezolvat

" speranta moare ultima "

Deconectat

#4 2009-07-25 09:53:57

SONIA
Membru

multumesc din  suflet  pt incurajari trec  prin  cele  mai  groaznice  momente  din  viata mea si orice  sfat e ca o  mica  mangaiere  o alinare..multumesc
cat despre  papagalii  mei dupa mai  multe  discutii cu fostul sot  pot  sa  ii a duc  in  romania  acolo  unde  locuiesc  acum.problema  mea  e ca nu  stiu  dac  fac bine  pt  ei  sa  ii  car  atata  drum  cam 2000km mi  frica  pt  ei  si  totodata nu pot  sa  ii las am  nevoie d e  ei  ca  sa  traiesc...fac  bine  ca  ii supun  la  acest  drum lung,la o alta  casa  total straina  pt  ei?

Deconectat

#5 2009-07-27 16:35:02

adita
Administrator

sonia ei s-au invatat cu tine , gandestete cum lear fi sa nu t mai vada ... o sa fie stresant pt ei un drum asa lung dar acum depinde cu ce mergi . dk mergi cu masina personala cv o sa le fie un pic mai usor pt k or sa t vada o sa l m vorbesti si o sa fie mai putin stresant . altfel nu stiu cum ar reactiona pt k e un drum lung si au nevoie d hrana apa ... nu prea merge sai transporti in cutiute sad

Deconectat

#6 2009-07-28 21:09:26

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Sonia, sa nu ai probleme la granita cu papagalii, intr-un alt topic m-a surprins un pic Cinthya cand a spus ca ar fi nevoie de documente pentru ei. Dar intr-un fel e si logic sa fie asa pentru orice vietate pe care o transporti peste granita.

Iti recomand sa transporti intr-o colivie tinuta la vedere... sau cel putin una din laturi sa fie descoperite (la fel ca si la custile de transport animale). Cu ce vi in tara? Daca vi cu autocar... hmm... ai grija cum amplasezi colivia (banuiesc ca la bagaje)... Si roaga-l pe sofer sa ii vezi macar o data pana vi in tara.

Sonia, din experienta pot sa spun ca schimbarea de mediu (alt oras, alta locatie) face bine pentru astfel de probleme... roll.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#7 2009-07-31 16:19:20

SONIA
Membru

pai daca ma  hotarasc  saii aduc sipe e i in romania am  s a ii a duc cu  masina din belgia  nu  cu  autocar ca  si  mor daca ii  pun  la bagaje soferii..
acuma  stau  la  cumpana  si  tot  ma  gandesc ce s a fac  ce  e  mai  bine  pt  ei..sa ii  las a colo in  apartamentul  pe care il  cunosc  sau  sa  ii aduc in ro in  alt  mediu si alt apartament..mi  frica  sa  nu s e imbolnaveasca de la schimbarea  majora de  loc clima  si  tot cu c e  erau  ei  obisnuiti
le  face rau  schimbarea  de apartament si drumul?

Deconectat

#8 2009-08-03 22:13:16

liviap
Membru
Din: Bucuresti
Data înregistrării: 2009-03-11

eu zic ca daca trec cu bine de drum, de stresul lui, se vor acomoda in cateva zile cu brio. mai ales fiind si langa tine....

Deconectat

#9 2009-08-04 15:17:53

adita
Administrator

de accord cu livia

Deconectat

#10 2009-08-04 19:31:23

SONIA
Membru

sa speram..mi teama pt  schimbarealor de casa  si drum da vom vedea  la  tipul potrivit cum  voi face...acuma  astept sa  vad  daca reusesc  sa ma mut  la bucuresti sa ma  aranjez  si apoi plec  dupa  puiutii mici  sa ii aduc..am s  a va tin  la curent oricum..
am o rugaminte  daca  stiti de  unde as  putea  sa  cumpar  o voliera  mare la  un pret  mai rezonabil ca ma vazut  da  toate sunt la peste  8  mil..

Deconectat

Subsol forum