Nu ești autentificat.

#1 2005-12-02 23:36:16

madalina
Membru
Data înregistrării: 2005-11-06

apucaturi ciudate

Ma bucur ca perusii mei nu au - sau cel putin nu mi se pare mie ca ar avea - probleme de sanatate momantan si sper sa nu fie considerat un afront de catre cititorii acestui forum faptul ca aduc in discutie un subiect mai putin ... grav, cum ar fi obiceiurile lor. Speranta mea ar fi, chiar daca o sa vi se para plictisitor, dezbaterea acestui subiect sa elimine unele dintre cauzele imblnavirii perusilor.
   Si ca sa scapam de introduceri ... : una dintre cele 3 femele ale mele, cea alba in varsta de 3 luni, este foarte nazdravana, nu sta o clipa linistita si am observat cateva chestii foarte bizare in comportamentul ei. Prima ar fi ca in loc sa ciuguleasca ca toata lumea din hranitoare se baga cu totul in ea ( am hranitoare din acelea din plastic cu capac, plasate in gaurile speciale dintre gratii ), se inghesuie acolo cu tot corpul de mai mai mi-e teama sa nu-si rupa gatul sau sa se sufoce. Cand bat usor cu degetul in hranitoare se chinuie sa iasa, apoi nu trece mult si iar se baga, si tot asa ... primul gand care mi-a venit a fost ca poate cauta cuib - m-am gandit ca e prea mica si nu i-am pus inca. Are cineva vreo idee de ce face asa ? Alta chestie suspecta ar fi ca dintre toti (6) ea este singura care se catara pe acoperisul coliviei si trage de gratii de parca ar vrea sa le demonteze si uneori ciuguleste si plasticul de la hranitori. Eu nu stiu ce sa cred ... nu le prea dau drumul prin casa pentru ca nu sunt destul de blanzi sa-i bag cu usurinta inapoi si de obicei transpir pana ii prind pe toti ... oare vrea sa iasa mai des sau exagerez eu cu vitaminele in dieta lor ?
Barbatusul cu care se intelege ea cel mai bine, un mascul violet pe care l-am luat de la un crescator care tinea un stol intr-un balcon de bloc, are alta ...meteahna, si anume ciuguleste gainatul uscat de pe jos. Mult timp nu am dat atentie la ce fac ei pe jos, pana intr-o buna zi cand am observat ca in anumite locuri exista pata de la gainat dar nu si gainatul si, observand, am inteles ce se intampla cu gainatul disparut ... oare este un obicei provenit din "copilaria" petrecuta intr-o comunitate mai mare in care nu exista suficienta hrana pentru toti sau pur si simplu masculul meu nu face diferenta intre gainat si semintele cazute pe jos ? Mentionez ca la inceput, cand cei doi erau mai mititei le puneam hrana si intr-o scrumiera, pe fundul coliviei, dar intre timp am observat ca nu au probleme sa gaseasca hranitorile si cel violet tot din hranitoare mananca, dar de cateva ori pe zi mai ia si o portie de ... gainat !
   Mai are cineva o problema similara ? Chiar daca nu, va rog sa-mi spuneti ce credeti ca se intampla si ce vi se pare ca este de facut.

Ultima modificare de (1970-01-01 02:00:00)

Deconectat

#2 2005-12-03 11:24:32

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Re: apucaturi ciudate

Si eu am o femela care face ceva in mod asemanator. In sensul ca se baga cu totul in cutia cu mancare (la mine sunt cutii normale), dar nu ii prea dau importanta... oricum e micutza. Ce nu-mi place la ea e ca se apuca de toate lucrurile din colivie si le roade: vase, gratii, hartia de pe podea (se mai baga si sub ea). Cand ceilalti stau linistiti si canta sau isi fac penele, ea e in expeditie prin toata cusca.
De asemenea, vara, cand e foarte cald, o parte din perusi incercau sa intre in adapatoare sa se racoreasca.

Nu stiu daca exagerezi sau nu cu vitaminele, cel mai bine ar fi sa citesti pe prospect. Cel putin la ale mele scrie sa le dau cateva picaturi o data la cinci saptamani. Daca nu ii lasi in afara coliviei, ar trebui sa se obisnuiasca sa stea inauntru si sa nu mai faca galagie ca le trebuie afara.

Ciugulitul de pe jos nu ar trebui sa reprezinte o problema. Cateodata le mai dau ovaz, il imprastiu pe jos (dar nu in cantitati mari!!!) ca sa ciuguleasca. E un obicei al lor.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#3 2005-12-03 23:19:29

madalina
Membru

Da, le administrez din fiecare conform indicatiilor de pe ambalaj, dar faza este ca in afara de vitamine de pus in apa le dau si baton cu proteine, acum am luat un fel de amestec de seminte vitaminizat, hrana aia semiumeda contine si aia nush ce vitamine, pentru pene le-am luat un alt amestec cu zinc si alte chestii, pana si nisipu contine bucatele de scoici cu calciu, etc. Eu nu cred ca ei in libertate au atata bogatie de substante in alimentatie, dar probabil au o mai mare varietate din care pot alege.
Aranjamentul pe care l-am facut pana la urma s-a dovedit benefic si pentru ei si pentru noi, in sensul ca am pus in fiecare separeu cate o pereche si de cand am facut asta sunt relativ linistiti si nu fac foarte multa galagie, nici nu prea se mai cearta intre ei cum faceau inainte. Azi am pus coliviile usa in usa si am scos si separatorul asa ca s-au putut vizita unii pe altii smile. A fost un spectacol foarte reusit, am stat aproape toata dimineata si m-am uitat la ei, dupa care, pe la 2-3, spre surprinderea generala, fiecare pereche s-a retras in coltul ei sa se giugiuleasca putin ... cred ca am facut bine ca i-am pus asa, desi ma gandesc pe la primavara sa-i mut impreuna intr-o colivie suficient de mare sa poate si zbura !

Deconectat

#4 2005-12-04 17:21:15

Marcel
Owner
Website

Hmm... interesant. As vrea si eu sa-i separ, dar momentan nu se poate. Poate cand o sa-i cumpar o pereche papagalului nimpha....

E bine sa administrez un singur tip de vitamine, ca sa nu intre in "conflict" cu altele.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#5 2005-12-16 18:07:04

madalina
Membru

Am separat femela si masculul albastri , am montat un cuib la colivie pentru ca am observat ca femela avea tendinta sa care diverse chestii in hranitoare si sa se bage in ea , si a inceput sa-l bata rau pe mascul. Aceasta pereche a fost formata prin excludere dupa ce s-au "cuplat" ceilalti si cred ca nu s-au inteles prea bine, in ciuda faptului ca au mai existat manifestari de "tandrete" intre ei ...
Spuneti-mi si mie - ma adresez celor care au sau au mai avut perechi - cum iti dai seama daca doi perusi vor functiona ca o pereche sau nu pana la urma ?

Deconectat

#6 2005-12-16 21:45:58

Marcel
Owner
Website

Ori eu am avut un mare noroc ori a fost ceva la mijloc, dar la mine perechile s-au format intotdeauna asa cum am vrut. Si nu am vreo explicatie logica pentru aceasta.

Parerea mea e ca daca se bat foarte tare, aparent fara vreun motiv anume, aceea nu vor face niciodata pereche. Motive "normale" pentru certuri intre perusi (adica si cel mai iubaretz cuplu din lume se cearta pentru asta) ar fi: locul preferat pentru dormit, mancarea, eventuale jucari, etc.

Deconectat

#7 2005-12-18 20:12:12

madalina
Membru

Marcel, mia-m adus aminte ca unul dintre crescatorii de la care am cumparat perusii mei are o pereche de nimfe care nu se "lipesc", omul zicea ca ar vrea sa schimbe pe unul dintre ei ... tie ce pereche ti-ar trebui, mascul sau femela ? vrei sa-ti dau telefonul tipului respectiv ? Problema ar fi ca este tot in Bucuresti ...
Multumesc pentru sfaturi, am 2 perechi dupa mintea mea "functionale" - adica stau mai tot timpul pe acelasi bat, se curata, se giugiulesc si desi se mai si bat e mai mult un fel de harjoneala, adica nu observ vreun pericol eminent pentru vreunul dintre ei in aceasta "bataie". Insa deocamdata nici nu am observat ca vreun mascul sa calce o femela, deci ... incerc sa-mi dau seama daca chiar sunt perechi sau doar ar putea deveni ... celalalt crescator, cu care m-am intalnit azi la piata, spunea ca trebuie sa le pun cuiburi pentru ca sa-i incurajez sa se ... "iubeasca" dar nu stiu ce sa zic ... nu vreau sa ii fortez in nici un fel, mai ales dupa ce am auzit cate probleme apar atunci cand femela depune oua, cloceste, etc.

Deconectat

#8 2005-12-20 17:28:43

Marcel
Owner
Website

Despre problemele aparute la reproducere am un paragraf, in articolul de pe site. Intr-adevar, ar fi bine sa le pui si un cuib. Daca sunt pereche, nu neaparat trebuie sa se iubeasca nu stiu cat; o intensificare a "sentimentelor" lor are loc in perioada reproducerii.

Mie mi-ar trebui o femela pentru papagalul nimfa. Mersi de oferta, dar o sa procur una de aici din Cluj wink.

Deconectat

#9 2005-12-20 20:17:59

sweet_girl
Membru
Data înregistrării: 2005-12-20

Hy...sunt noua pe site-ul tau si mi-a placut povestea papagalilor tai smile...am si eu 2...o femela si un mascul...Rashela si Itzic, ea cam isterica si el prea linistit...si cam ''sub papucul'' Rashelei smile...in rest pot sa-ti spun ca sunt pui...tare simpatici si am avut si o intrebare pe care vreau sa ti-o pun in legatura cu papagalii: Rashela a inceput sa incerce sa ia o pana cazuta de la coada ei si sa o tina cu piciorusul...n-a reusit dar inca se straduie...banuiam ca ar cam vrea sa-si faca cuib...???As vrea sa stiu daca am nimerit...:)...Detalii despre mine: 14 ani timisoara...clasa a 8-a si am mai avut un papagal de fapt 2...Ricky...un albastrel simpatic care din pacate la 9 ani si-a dat duhul sad...si Fifi...o femeiusca guraliva care a murit fiindca a rontzait lemnul pe care statea si a inghitzit o aschie....Sper sa aud de la tine curand!...:)...Transmite-le papagalilor tai salutari de la ai mei smile...P.S: cati ani ai?......Carina

Deconectat

#10 2005-12-21 21:00:41

Marcel
Owner
Website

Servus Carina (a.k.a. sweet_girl)!

Mesajul tau putea fi scris intr-un topic nou (sau cel putin in acela cu "Bine v-am gasit" al Madalinei, de la adresa http://marcelbeldean.lx.ro/forum/viewtopic.php?id=28 ).

Papagalii tai au nume frumoase; imi plac! smile . Faptul ca Rashela tine pana cu piciorul reprezinta un lucru perfect normal. Dupa cum sti, ei nu au maini (s-au transformat in aripi smile ) si ca sa tina lucrurile se folosesc de cioc si de picioare.
Acesta nu reprezinta un semn ca ar vrea sa-si faca cuib. O femela dornica de un cuib va rupe hartiile de pe fundul coliviei, va sta jos pe la colturi, va fi relativ agitata.

Eu am 19 ani si sunt student la Constructii de Masini, Cluj-Napoca. Detalii despre mine sunt in sectiunea "Curriculum vitae" de la adresa www.marcelbeldean.lx.ro/cv .

P.S. Din motive de pedanta te rog inca o data ca mesajele cu un subiect diferit sa fie in topicuri separate. De mine o sa "auzi" o data la doua-trei zile wink.

Deconectat

Subsol forum