Nu ești autentificat.

#1 2005-11-26 21:08:54

ditzulica
Membru
Data înregistrării: 2005-11-26

Perus - gainat Alb

Tocmai am primit cadou un perus. M-am interesat despre cum trebuie crescuti: ce mancare trebuie sa ii dau, cum trebuie sa ma comport cu el etc etc

Si din cercetarile mele am aflat ca gainatul este alb cu verde foarte inchis sau maro. problema este ca perusul meu face de azi dimineata numai gainat alb. Ce inseamna lucrul asta? Sunt foarte ingrijorata.

Daca stie cineva il rog sa imi raspunda cat mai repede ca sa stiu incotro sa o apuc.

Ultima modificare de (1970-01-01 02:00:00)

Deconectat

#2 2005-11-26 21:47:20

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Re: Perus - gainat Alb

Da, intr-adevar excrementele de pasare sunt alb cu verde foarte inchis sau maro. Probabil difera ceva in dieta perusului tau. Mai dai si altceva in afara de mei: ovaz, mere, ou fiert etc.
Daca e sa fie o problema, cel mai probabil e una digestiva si ar fi bine sa va adresati unui medic sau farmacie veterinara.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#3 2005-11-26 23:12:16

ditzulica
Membru

Multumesc pentru sfaturi. Am sa incerc maine sa ii dau niste mar pt ca acum doarme mititelul.
O sa iti spun cum merge treaba.

Deconectat

#4 2005-11-27 22:48:14

madalina
Membru
Data înregistrării: 2005-11-06

ditzulica,
In magazinele de animale gasesti o sumedenie de amestecuri si diete special concepute pentru perusi, in functie de varsta si probleme specifice. Eu le dau la ai mei amestec de seminte Vitakraft ( cu proteine ) si ca supliment hrana semiumeda ( amestec de fructe si amestec de ou cu cereale ), din cand in cand baton de seminte tot Vitakraft iar in apa pun alternativ cate o saptamana Multi-Vita si Oxivit S ( ambele le gasesti in forma solubila pentru uz veterinar tot la magazinul pentru animale. In acelasi timp trebuie sa aiba nisip si os de sepie, nisipul fie il presari pe fundul coliviei ori il pui intr-un vas, separat de mancare. Perusii mei sunt destul de mofturosi si nu se prea inghesuie la legume si fructe servite proaspete, dar poti sa le dai salata, morcov, mar, banana, telina, busuioc cu seminte, ou fiert tare cu coaja cu tot, fie pasat, fie intreg. Nu le dai sub nici o forma cartof crud si varza, in rest poti sa le dai aproape orice leguma si fructa proaspata - toate se spala si se scutura bine de apa inainte de a fi servite perusilor.
In general starea lor se reflecta in modul in care se prezinta gainatul, este normal sa fie relativ stresat si neobisnuit cu noua locuinta. Mai asteapta cateva zile, urmareste-l sa vezi daca mananca si daca prezinta alte manifestari ciudate si daca tot nu se regleaza cu gainatul mai bine te adresezi unui veterinar. Dar eu zic ca ar trebui pana maine deja sa fie ok ...

Deconectat

#5 2005-11-27 23:53:52

ditzulica
Membru

Iti multumesc pentru sfaturi Madalina.

Dar tot ceea ce imi spui am facut deja. Tot Vitakraft ii dau si eu, Vitakraft pt bebei ca are doar 2 luni. Si seminte si batonas si vitamine in apa si mancare are si os de sepie are si jucarii zboara si prin casa, face tot ce se poate si papa tot ce e mai bun.
Intre timp am vb cu doctorul meu veterinar din Bucuresti (in Iasi unde stau in momentul de fata nu exista veterinar sambata si duminica) si mi-a spus ca este posibil sa nu digere ceva cum trebuie si sa il tin pe un singur tip de mancare 2-3 zile(mancarea clasica de la Vitakraft) si daca nu isi revine il sun din nou sa imi dea un medicament. Nu stiu de ce nu m-am gandit de prima oara sa il sun pe Dl. Radu Ionescu. Trebuia sa il sun din prima zi nu a doua zi. Sincer m-am alarmat mai pe seara nu ziua cind incepuse sa faca, am zis ca cine stie. De acum inainte o sa ma alarmez la toate cele. Apoi am cautat niste site-uri straine de ingrijire a perusilor si am gasit un crescator din Germania care a avut si el aceeasi problema. Are o poza cu cacatelul pe care il face Ghizmo la el pe site si ca problema ar fi de la pancreas, ar putea sa aiba o infectie la pancreas, ceea ce ma face sa ii dau dreptate veterinarului meu din Bucuresti.
Oricum imi place site-ul tipului respectiv. E bine daca reusesti sa dai de un veterinar bun, la noi in tara este foarte complicat sa ii gasesti.

Pana una alta impresia noastra este ca batonasele ii fac rau. Oricum o sa va tin la curent in caz ca patiti si voi asa ceva sa stiti ce si cum e de facut. Dar intai sa il fac bine.

www.birds-online.de - site-ul este in engleza

Deconectat

#6 2005-11-28 20:16:46

madalina
Membru

Multumim pentru link ditzulica
Povestile perusilor de pe site m-au impresionat profund. Mi-as dori sa avem si noi aici astfel de oameni, care au grija de pasari bolnave sau cu diverse defecte dar pana acum nu am auzit de vreunul ... as lua bucuroasa pasari cu probleme in loc sa fie omorate sau abandonate de propietarii lor. Are cineva pasari de care vrea sa scape? Unde au loc 6 mai incap cativa ...

Deconectat

#7 2005-11-28 22:01:14

ditzulica
Membru

Al meu are probleme da nu l-as da pt nimic in lume. Problema este ca stau si ma intreb daca o sa ii faca bine drumul Iasi - Bucuresti. Eu fac facultatea in iasi (pt ca in buc nu exista fac de informatica) si sunt din Bucuresti, si in vacante plec acasa. Sper sa nu il supere drumul, merg cu masina dar acolo o sa fie casa noua, ma rog. Acum stateam si ma gandeam la chestia asta. Ma roh mai vedem pana atunci, io sper sa reusesc sa il fac bine. A mai facut astazi cacatel alb si mare dar mai putin. A incept sa il faca mai micut si un verde deschis, dar macar e verde nu mai e alb alb. sper sa se faca bine mai repede. Astazi i-am facut si o jucarioara "Jucarioara Jamaica" smile Adica ata verde rosie si galbena impletita smile ii place la nebunie smile.
Eu nu am rezistat sa citesc despre pasarelele care i-au murit, am citit doar ce scria despre boli despre hrana etc Dar ce e mai important omul ala chiar stie despre problemele pasarilor mai bine decat multi veterinari de la noi din tara.
Si nu stiu daca ai citit, in Germania exista cluburi ale oamenilor cu perusi sau cu pasari in general si cabinete veterinare speciale pt pasari.

Deconectat

#8 2005-11-29 20:57:26

madalina
Membru

Ai mei au avut o sfoara din aia impletita cu niste lemne atarnate pe ea dar s-au uitat la ea vreo saptamana ca la ozn-uri dupa care am scos-o ... acum au cate un leagan in fiecare colivie si una dintre femele se mai joaca pe cercurile de lemn. Nu mai stiu pe unde am citit ca le plac si scaritele dar nu prea stiu ce sa cred ... asa am citit si ca le place sa faca baie si cand le-am luat cadita nici nu au bagat-o in seama.
Despre transportul perusilor am citit ca este bine sa se faca in cutii speciale, de plastic, prevazute cu gauri - am si vazut la magazinul veterinar - in care sa aiba o bucatica de mar sau de morcov sa le tina de foame si de sete in cazul calatoriilor mai lungi. Eu as zice ca daca il duci cu masina poti sa-l iei si cu colivia lui, numai sa o acoperi cu o patura groasa cat mergi pe afara, sa nu raceasca.
Vesti bune in legatura cu gainatul ! Bravo, eu cred ca va fi ok ...
Despre cluburi si veterinari specializati ce sa spun ... trebuie sa avem in vedere ca la noi inca mor oameni din cauza proastelor conditii de igiena si intretinere din spitale, sau din cauza incompetentei medicilor ... sunt oameni care-si scot caloriferele ptr. ca nu mai au bani de intretinere si stau in frig, sau altii care au fost afectati de inundatii care inca stau in corturi ... si banuiesc ca astora daca le dai un perus in grija n-or sa-l abandoneze, nici n-or sa-l lase sa moara de foame ! Dar ... poate ca daca nimeni n-ar mai cumpara carne de vaca nu s-ar mai taia vacile pentru vanzarea carnii, sau daca toata lumea ar inceta sa mai fumeze companiile producatoare de tutun ar da faliment si n-ar mai muri oameni de cancer la plamani, sau poate daca toti si-ar abandona masinile s-ar face trasee aeriene pentru masina zburatoare care s-a inventat deja, am scapa de blocaje in trafic, problema parcarilor, plata benzinei, poluare. etc ... in concluzie avem probleme mult mai grave care vin intai, si cum orice drum incepe cu un singur pas, sa incepem cu noi !
Acest forum este un demers minunat si poate primul pas catre o comunitate dedicata perusilor din tara noastra. Apare pe motoare de cautare - eu asa l-am gasit - iar daca nu sunt prea multi membri in el inseamna ca problema nu pasioneaza atat de multa lume ca in alte parti ! Dar nu este fantastic oricum ca ne-am intalnit ?... Probabil ca restul de lucruri se vor aranja pe parcurs, pe masura ce creste si cererea si interesul pentru perusi la noi in tara si pe masura ce mai scapam de probleme existentiale si avem timp sa ne ocupam si de chestii ... recreative smile

Ultima modificare de madalina (2005-11-29 21:01:00)

Deconectat

#9 2005-11-29 20:59:35

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

ditzulica a scris:

Eu fac facultatea in iasi (pt ca in buc nu exista facultate de informatica) si sunt din Bucuresti, si in vacante plec acasa.

In Cluj-Napoca sunt doua facultati de informatica wink.

Multumesc mult Ditzulica pentru link, mi s-a parut foarte interesant, desi nu am avut inca timp sa citesc mai atent. Nici macar sa accesez forumul nu am putut sad.
Luarea in grija a unor pasari bolnave e destul de problematica. In primul rand iti trebuie cunostinte medicale serioase pentru asa ceva. Mai trebuie si aparatura si locuri corespunzatori amenajate pentru perusii bolnavi. Oricum, dupa cum am mai spus, cererea de ingrijire medicala pentru pasari cum sunt perusi este foarte mica, iar oferta e si mai mica. De aceea chiar si un simplu consult costa destul de mult.
Din pacate realitatea e asta: un perus bolnav e ca si mort. sad.

E bine ca perusul tau isi revine . Daca nu este aglomerat si agitat, perusii nu ar trebui sa fie afectati de drum (probabil calatoresti cu trenul). Daca ar fi doi, probabil s-ar agita putin, dar apoi s-ar linisti si s-ar familiariza cu mediul cam "ciudat" pentru ei.

La perusii mei le dau mei simplu (in permanenta). Completez sistematic cu ou, morcov, mar (care ii al meu e si al lor smile ), ovaz, floarea soarelui (mai ales pentru papagalul nimfa).

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#10 2005-11-29 22:30:05

ditzulica
Membru

Ai mei au avut o sfoara din aia impletita cu niste lemne atarnate pe ea dar s-au uitat la ea vreo saptamana ca la ozn-uri dupa care am scos-o ... acum au cate un leagan in fiecare colivie si una dintre femele se mai joaca pe cercurile de lemn. Nu mai stiu pe unde am citit ca le plac si scaritele dar nu prea stiu ce sa cred ... asa am citit si ca le place sa faca baie si cand le-am luat cadita nici nu au bagat-o in seama.

Lui Ghizmo al meu ii place scarita la nebunie. Incearca sa le fai si tu o Jamaica smile si sa vezi ce o sa le mai placa. Eu nu vreau sa il invat sa stea in colivie vreau sa il invat sa stea cu noi prin casa. Chestia cu patura am sa o fac, asa m-am gandit si eu. 

Astazi e si mai bine tuturica al meu cu gainatul sper maine sa fie mai bine. Maine am sa il mai sun si pe doctor.

Mda, filosofia aia a ta e buna dar cred ca ai mers totusi prea departe, parerea mea este ca in momentul cand iti iei un animal esti responsabil pentru viata lui si daca stii ca nu poti sa ii oferi toate conditiile il dai altcuiva care poate avea grija de el cum trebuie.

Mai sunt si alte portaluri in care sunt inregistrati oamenii carora le pasa de dragalasii astia mici, este unul in care sunt inregistrati peste 3000. Ce este trist este ca le pasa dar nu asa cum ar trebui, am gasit un post pe forumul respectiv extraordinar de stupid. Unui omulet i-a venit pisica de afara cu un perus in gura, un perus care traia inca si omuletul respectiv i-a cumparat colivie si tot ce trebuie si a doua zi se intreba de ce a murit perusul asa de  subit. Imi venea sa ii zic ca daca ar veni un leu cu el in gura la mama lui ce ar face maica-sa l-ar duce l-a spital sau iar cumpara casa noua. Dar pe langa acesti omulti stupizi dupa parerea mea mai sunt cativa carora le pasa. iar infiintarea unui club al animalelor ar fi buna si pentru oameni si pt perusi, noi am invata ce inseamna o viata si perusii ar trai mai mult.  Si pe langa asta eu nu vad un club neaparat ca o cestie recreativa, un club poate sa insemne mult mai mult, ar putea sa fie inca ceva in care poti invata multe "instruitiva" smile

Deconectat

Subsol forum