Nu ești autentificat.

#1 2019-07-15 22:44:18

Anamaria
Membru
Data înregistrării: 2019-07-15

Perus gasit

Salutare! Acum aprox. o luna am gasit un perus ratacit prin fata blocului, pe care nu am putut sa-l las in voia sortii, si am reusit sa-l prind cumva dupa ce s-a incalcit prin iarba deasa. Nu i-am gasit stapanul asa ca l-am pastrat, fiindu-mi mila de el..iar de atunci ma chinui sa-l imblanzesc, dar merge foarte greu, fiindca e adult si pare destul de salbatic..ce sugestii aveti in cazul asta? Ce metode mai eficiente sa abordez?

Deconectat

#2 2019-07-26 09:40:46

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Perus gasit

Lasa-l un pic sa se acomodeze cu noua familie si noua casa! E speriat!!!

Deconectat

#3 2019-07-31 18:50:51

Anamaria
Membru

Ok, are deja o luna jumatate de cand il am, i am amenajat si loc de joaca si toata ziua sta in afara custii, pare ca s-a obisnuit..doar ca de mana mea tot ii e frica..la inceput venea sa manance din palma in cusca, si s-a si urcat o data..apoi marturisesc ca am vrut sa-l fac sa se obisnuiasca mai repede cu mana si l-am prins.nu a vrut sa stea..iar de atunci ii e si mai teama. Insa prin camera sa joaca fara retineri..mai am ceva sanse sa- l dresez sa se catere pe mana??

Ultima modificare de Anamaria (2019-07-31 18:51:49)

Deconectat

#4 2019-08-01 14:50:49

avolina
Membru
Website

Intr-adevar, greseala ta a fost ca l-ai prins, cum vrei sa prinda incredere in tine daca il prinzi in mana!?! Aripile si ciocul sunt mijloacele lui de aparare - ca sa zic asa - daca tu il imobilizezi si ii iei libertatea nu e prea ok pt micuta pasare. Niciodata - decat atunci cand e bolnavior si trebuie sa-l ajuti dandu-i un tratament - sa nu-l mai iei in mana! Lasa-l sa se obisnuiasca cu tine, vorbeste-i, mananca un mar (cat se poate de sanatos) langa el - sunt fff pofticiosi si curiosi - sa vezi ca incet incet se apropie de tine, poti sa-i dai o bucatica din mana ta sa guste. Incet, incet poti baga mana la el in colivie si sa pui degetul la piciorusele lui sa se urce - eu cred ca ai sanse mari sa-l faci sa se urce! Cine stie, poate la prima lui familie chiar era obisnuit cu chestia asta si atunci e si mai usor pt tine! Usor, cu rabdare o sa vezi ca va imprieteniti! Dar ai rabdare cu el si incearca sa-l intelegi un pic si - de ce nu:) chiar sa-i respecti putina libertate de care se bucura! Poate ne pui poze cu el!!! Mai rasfoieste forumul acesta, eu am gasit multe informatii pretioase!

Deconectat

#5 2019-08-01 19:34:35

Anamaria
Membru

Incurajator mesajul, imi place sa mi pastrez speranta ca se va imprieteni cu mine ☺️ cat despre libertate, pot spune ca i-o respect chiar la superlativ, avand in vedere ca e liber toata ziua cat sunt la lucru, si noaptea stie sa mearga in cusca la somn. (cand are chef). Deja dimineata e nerabdator sa-i deschid usita ?. O sa tin cont de sfaturi, ar fi o realizare si mai mare daca as putea sa-l dresez direct in afara custii. Am sa incarc si poze cand o sa descopar cum smile)

Deconectat

#6 2019-08-02 09:37:38

avolina
Membru
Website

Nu-l lasa liber cand nu e nimeni acasa!!! E periculos pt el, se poate baga pe undeva si nu mai poate iesi sau sa se loveasca la gat/cap ceea ce ar fi cam fatal pt el! Nu vreau sa par pesimista sau sa te sperii, doar ca nu e ok sa fie lasat nesupravegheat in afara coliviei cat timp e singur sau cand e intuneric!
Smecherasul, s-a obisnuit sa fie liber!!! Se distreaza:) Si e inteligent pe deasupra!

Deconectat

#7 2019-08-02 19:09:43

Anamaria
Membru

Multumesc pentru sfaturi! Si totusi, cum as putea incarca poze? big_smile nu gasesc nicaieri..

Deconectat

#8 2019-08-14 17:50:15

Anamaria
Membru

Deconectat

Subsol forum