Nu ești autentificat.

#1 2017-09-21 21:57:24

Monna
Membru
Data înregistrării: 2017-04-20

Ajutor!!! Perus bolnavior

Astăzi am observat ceva extrem de ciudat. Nu am mai vazut ca micul meu perus sa faca asta pana acum si ma igrijoreaza tare. Astăzi am vazut ca regurciteaza semințele. Face un gest extrem de ciudat cu gâtul ca si cum se chinuie sa dea ceva afara, insa nu iese nimic pe cioc. Ceea ce încearcă sa regurciteze sunt semințe pe care am observat ca nu le scuipa sau vomita, ci le mesteca in continuare. După care se freaca cu ciocul de ceva ca si cum este multumit de mâncare. Este si constipat , face foarte putin,acum de câteva ore tot ce a facut a fost urina, cred. Este doar un lichid albicios si atat. A mâncat doar seminte in ultima vreme, ce e drept. Nu este fanul l egumelor sau al fructelor, in schimb seminte ar manca oricand si oricat.  Apa bea, am pus si vitamine in ea, preventiv. Azi a mâncat foarte, foarte putin mar ras. In rest, isi face toaleta, canta , mananca si bea, se joaca. Nu stiu ce anume sa fac. Sunt îngrijorată. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.  Multumesc din suflet

Deconectat

#2 2017-09-22 11:35:00

Richard2017
Membru
Data înregistrării: 2017-09-01

Re: Ajutor!!! Perus bolnavior

Poate e doar regurgitare normala? Toti perusii fac asa ca un semn de afectiune (al meu s-a atasat de o papusa si tot incearca sa o cucereasca cu seminte mestecate smile ). Cauta  "budgerigars regurgitating seed " pe youtube si vezi daca seamana cu ce face al tau. Sper sa fie totul bine!

Deconectat

Subsol forum