Nu ești autentificat.

#1 2017-05-04 17:21:53

fatality1986
Membru
Data înregistrării: 2017-05-04

Perusita mea s-a imbolnavit

Buna.
Am 2 perusi de 4 ani, pereche, mascul si femela. N-am avut niciodata probleme cu ei de sanatate. Insa de vreo 2 zile fetita (Perlutza) e cam apatica, somnolenta si azi am observat ca nu prea isi poate tine echilibrul. Am fost la farmacie si mi-au spus ca ar putea fi racita, ceea ce nu-i exclus fiindca ii tin pe balcon si unul din geamuri a fost deschis in ultimele zile.
Le-am luat antibiotic Eritromicin si le-am pus in apa. Sper sa nu fie ceva mai grav si sa se faca bine.
Chestia cu echilibrul ma cam ingrijoreaza.

Filmulet cu ea: https://vimeo.com/216021421

Ultima modificare de fatality1986 (2017-05-04 17:49:16)

Deconectat

#2 2017-05-05 09:36:55

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Perusita mea s-a imbolnavit

E bolnavioara. Mergi de urgenta la medic si roaga-l sa-ti spuna cate picaturi de doctorie sa-i dai pe cioc. Un perus bolnav nu bea apa!  Ia si niste glucoza perfuzabila de la farmacie si da-i cu seringa fara ac pe cioc 2 picaturi. Sanatate multa!

Deconectat

#3 2017-05-05 09:40:11

avolina
Membru
Website

La ce medic ai fost? Papagalita mea a inceput sa aiba respiratia ca la a ta, dar nu am tinut-o in curent si imi e teama ca e altceva, nu raceala. Adita, Marcel voi chiar nu mai intrati pe aici?:)))va rog o parere!

Deconectat

#4 2017-05-05 11:55:25

fatality1986
Membru
Data înregistrării: 2017-05-04

Din pacate, perusita a murit azi-noapte. Am pus-o in alta colivie mica cu putina apa si mancare. Am gasit-o dimineata cu aripioarele intinse.
Nu cunosc niciun medic aviar prin zona si nu stiu daca ar fi facut vreo branza chiar daca mergeam cu ea. E posibil sa fi facut atac cerebral.

Deconectat

#5 2017-05-06 10:50:13

cosmynnxd
Membru
Data înregistrării: 2017-02-15

Imi pare rau sa aud asta, motivul se pare ca este acela ca l-ai tinut prea mult timp in curent (unul din geamuri a fost deschise...). Este si perioada cea mai dificila si favorizeaza raceli si inflamatii severe, chiar si pentru oameni aceasta perioada.

Aceste tipuri de raceli, inflamatii trebuiesc prevenite pentru ca sunt dificile de tratat odata instalate in organism, mai ales pentru perusi !!

Ultima modificare de cosmynnxd (2017-05-06 10:50:57)

Deconectat

#6 2017-05-06 12:48:56

avolina
Membru
Website

Imi pare tare rau! Cand i-ai facut filmuletul pe care l-ai postat? Sa-l urmaresti cu mai multa grija in aceasta perioada pe piticul care ti-a ramas! Sanatate multa!

Deconectat

#7 2017-05-24 15:48:01

avolina
Membru
Website

Revin cu noutati. Aseara am ajuns la Falcon Vet. Dr Radu Boncea zice ca perusita mea are o ciuperca la plamani si ca nu mai e nimic de facut, dupa cum se aude in filmare papagalul lui fatality avea aceeasi problema. Nu mi-a dat sperante. De tumora pe care a vazut-o dr Tudor nici vorba. Cine are dreptate? Dumnezeu stie! Va mai povestesc una alta, ca un feed-back al primei si foarte posibil ultimei mele vizite la dansul cu papagalita avand in vedere situatia:( Se pare ca e deja o minune ca inca mai traieste daca diagnosticul este cel pe care l-a pus aseara doctorul. La cabinet avea doi papagali mari, sper din tot sufletul ca intr-adevar se pricepe la pasari in general si la cele exotice in special. Nu prea a stat cu noi, a spus din start ce are si m-a lasat cu un rezident sau student, care a fost amabil, dar nu stiu cat se pricepe deoarece la un moment dat spunea ca putem incerca o radiografie, la care dr Boncea i-a replicat ca la pasari nu se vad plamanii cand faci o radiografie, dar el insista sa o facem... concluzia? Nu putem fi toti experti in toate. De unde apare ciuperca asta? Cica de la mucegai, umezeala (informatia a venit tot de la rezident, un pic dezamagitor caci as fi vrut sa-mi raspunda la intrebari dr Boncea). De unde a luat-o papagalita mea? Dilema, n-am nici mucegai si nici umezeala in casa, din contra camera si apartamentul meu e unul f calduros. Din mancare? Intotdeauna am cautat sa iau mancare care pare ok si am tinut-o in conditii bune, zic eu. Ce sa mai zic? Sanatate multa puiutilor vostri! In privinta batranei mele ma rog sa nu se chinuie, atat mi-a ramas daca e intr-adevar cum a zis dr Boncea...

Ultima modificare de avolina (2017-05-24 15:54:26)

Deconectat

#8 2017-07-26 10:04:45

avolina
Membru
Website

Acum o saptamana a murit puiuta mea. Daca e cineva din Bucuresti si are nevoie de o colivie rog sa ia legatura cu mine si o daruiesc cu drag. Mai am si niste recipiente pt apa, mancare, niste jucarioare - nu prea multe - dar poate sunt de folos pt alti puiuti. Sanatate multa puilor vostri, sa va bucurati cat mai mult de ei!

Deconectat

#9 2017-08-10 09:40:14

gibex
Membru
Data înregistrării: 2017-01-03

Da, avolina, confirm si eu temerile ca multi doctori habar nu au de ce au pasarile exotice, fara analize nu poti pune un diagnostic corect.
Am gasit 2 ONG-uri pe care le voi contacta in curand cu problema mea. Daca nici aici nu gasesc ajutor, o sa incerc pe un forum extern.

Scuze fatality1986 pentru offtopic.

Deconectat

Subsol forum