Nu ești autentificat.

#1 2017-05-01 12:26:24

Denisa
Membru
Data înregistrării: 2017-05-01

Perusi

Buna. Eu am un perus pe nume BILLY este mascul  si de cand il am stranuta mai mereu  si noaptea cand sting lumina este  speriat.
PS: il am de o zi.

SUNT NOUA PE AICI.
VA ROG MULT AJUTATI-MA
ESTE URGENT!!!

Ultima modificare de Denisa (2017-05-01 13:39:35)

Deconectat

#2 2017-05-01 14:20:40

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Perusi

Bine ai venit la noi si sa-ti traiasca puiutul! In primul rand ai putina rabdare cu el, sigur e speriat deoarece nu cunoaste locul unde l-ai adus tu, nici noua familie, Imagineaza-ti ca l-ai luat din mediul lui, acum e singur si sunt niste uriasi in jurul lui. Daca se sperie in colivie noaptea sa-i aprinzi lumina si sa-l lasi pana se linisteste. Sa nu se loveasca cumva pe intuneric. Macar o saptamana sa nu-i dai voie sa zboare, pana nu se obisnuieste un pic cu noul loc e bine sa-l lasati cat mai linistit, sa nu bagati mana la el decat daca ii faceti curatenie si ii dati mancare. Exclus prinsul in mana, vorbiti cu el cu blandete si cu multa rabdare o sa vezi cate bucurii iti va aduce.
In privinta stranutului nu stiu ce sa zic, alte simptome are? Mananca, e vioi, doarme mult, e umflat in pene? Cum e? Poate stranuta si de la praf. Chiar asa mereu stranuta? Mare grija sa nu-l tii in curent!!
Pentru a afla cat mai multe despre ingrijirea unui perus ,,rasfoieste"forumul nostru! Sanatate multa si sa ne mai scrii despre el!

Deconectat

#3 2017-05-01 19:11:12

cosmynnxd
Membru
Data înregistrării: 2017-02-15

Nu te cunoaste si nu stie ce intentii ai, sentimentul de frica i se accentueaza mult mai mult pe intuneric pentru ca nici macar nu te poate vedea bine. Aproape orice miscare in camera unde este tinut si perusul il va atentiona, asta pana cand va invata obiceiurile tale si ceea ce faci. Dupa cateva zile poti incepe sa lasi portita deschisa, jaluzele ridicate etc etc sa fie lumina si sa poata auzi pasarile de afara, va incepe sa iasa si singur, dar daca nu va trebui sa o scoti cu forta. Cu timpul va invata si locul pana atunci o sa mai intre in perete, in dulap dar cel mai probabil in geam.

Eu unul personal niciodata nu am urmat pasi exact in dresarea unui perus, totul a venit de la sine, chiar daca din prima zi l-am prins in mana, l-am fugarit sa-l bag in colivie etc etc. In timp el va asocia actiunile tale si ceea ce inseamna fiecare, fugarirea excesiva probabil isi da seama ca vrei sa o prinzi si sa o bagi in colivie dupa cateva repetari etc.

In momentul de fata am ajuns in pasul in care daca tip putin la ea si arat cu degetul spre colivie si in continuare repet "Treci acolo la locul tau" in 80% din cazuri intra in colivie, dar dupa 30-40 min ii sare mustarul si vrea afara iar. Pentru asta am depus ceva efort, cel putin 1 ora pe zi, nu neaparat o ora in continuu, 10-15 min acum, alte 10 mai incolo si tot asa, poate nici nu vei realiza ca uneori ii vei acorda poate si 2-3 ore poate si mai mult.

PS: Fiecare perus are personalitate diferita deci abordari diferite, nu iti recomand sa faci cum am procedat eu ca poate fi exact opusul si sa ramana asa, cunosc persoane care au perusi de peste 3-4 ani si inca le este frica, nu vin la ei stau numai in colivie.

Ultima modificare de cosmynnxd (2017-05-01 19:15:09)

Deconectat

#4 2017-05-03 10:40:15

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Cosmynnxd, nu te supara dar nu cred ca e bine sa fortezi pasarea la nimic! Cu atat mai putin cand trebuie sa o prinzi in mana in colivie. In primul rand e ceva total neplacut pt ea saracuta, apoi daca vrei ca ea sa iasa si sa intre singura in colivie trebuie sa asocieze colivia cu locul unde e bine, nestresant, e mancare si siguranta!

Deconectat

#5 2017-05-06 10:55:43

cosmynnxd
Membru
Data înregistrării: 2017-02-15

Ai dreptate, de aceea nu i-am recomandat si lui sa procedeze la fel deoarece este dificil, nu o pot numi metoda de dresaj si in acest sens trebuie acordat mai mult timp pentru ca perusul sa uite de ceea ce i-ai facut...

Deconectat

Subsol forum