Nu ești autentificat.

#1 2017-04-07 16:05:44

cosmynnxd
Membru
Data înregistrării: 2017-02-15

Perus bolnav !

Buna ziua comunitate.

Astazi va prezint situatia perusului meu mult iubit si nu pare una prea buna...

De aproximativ 3-4 zile, dupa spusele surorii mele (astazi am ajuns acasa dupa saptamani de zile), perusului meu (femela) i-a iesit un fel de ..... tumoare!?.. poate e prea mult spus dar cam asa pare, in zona fundului. Dar acea "buba" i-a aparut peste noapte pentru ca, cu o zi inainte de incident nu avea absolut nimic.

1. Comportament

Se prezinta, aproape, ca un perus sanatos, notabil este pierderea usoara a energiei, adica, doarme ori sta linistita cu capul pe spate cu ciocul in puf mai mult decat de obicei. Parca se misca odata cu respiratia, iar miscarea cozii este foarte accentuata.

Se hraneste la fel ca inainte, sta / doarme "intr-un picior" ca inainte, vine la mine, cauta joaca, dar se vede ca ceva nu e bine. si poate este gresit spunand "ca inainte"... ceva este diferit, dar nu pot spune anume ce...

Isi scutura foarte des doar coada, asta facea si inainte sa ii apara... cred ca suferea de asta si inainte dar probabil era in interior..

In jurul fundului este foarte, "foarte" murdara, diaree presupun si se simte un miros specific...

Din cate stiu, un perus sanatos este curat, iar unul bolnavior nu prea....\

Ochii, inca, ii sunt stralucitori, cam la fel si penajul. Se observa o usoare schimbare pot spune.

A depus destul de multe oua in serii cam de aproximativ 1 an (in jur de 5-8 oua pe serie) neavand pereche.

Nu cred ca mi se pare, dar pot observa o modificare in glasul perusului (alte sunete, unele mai ragusite si nu asa in intensitate ca inainte).

Placintutele care le facea inainte indica o afectiune a ficatului, dar pe atunci nu stiam si (m-am documentat recent)...... nu am acordat atentie... am zis ca e pe moment.. varia foarte mult cand indica afectiune a ficatului cand era diaree, cand era mai multa urina etc etc

Aveti cateva poze: http://imgur.com/a/jRFgS

Acum, toate fiind spuse, va voi detalia cateva obiceiuri de ale mele, poate am procedat undeva gresit si a dus la aceasta "intamplare"

Perusul nu l-am cumparat din magazin , ci l-am primit de la cineva nemaiputand sa aiba grija de ea.
Ii place sa manance ceea ce mancam si noi, dar sa ii dai de pe limba "mestecat" altfel nu se atinge...(carne, legume, supe, lactate etc aproape orice, mai putin usturoi, ciuperci - or mai fi si altele, dar doar de astea pot spune pentru ca am incercat..)

Alte detalii daca mai este nevoie ii puteti cere si vi le voi da intr-un reply...

Am nevoie de raspuns pana "LUNI" la prima ora cand ajung la veterinar.

PS: Nu stiu cat este de adevarat, dar din spusele surorii, privea perusului care era pe colivie pregatindu-se sa isi faca nevoile, cand in acel moment "ceva" ii crestea la fund..., acum ma gandesc eu, sa fie vreun ou ? Imi este frica sa pun mana acolo ori sa incerc sa trag sau alte idei stupide...

PS URG: Am dat editare pentru ca acum cateva minute, a incercat sa se mai curete ea acolo si mi-a patat putin lenjeria, pete de sange presupun dupa culoare, acum nu stiu daca de la "buba" sau din penele curatate ori din ce are ea lipit pe acolo... Nu ma lasa sa o spal acolo, recunosc ca si mie imi este putin frica sa o ating pe acolo, poate o doare..  Am uitat se mentionez ca, si probabil cel mai important, atunci cand se pregateste de scaun, se observa ca se chinuie, parca se aude un fel de "gafait" atunci cand face ca si cum s-ar "screme".. Acum acea "buba" ca nu imi dau seama prea bine, ori este langa fund ori exact pe "tract" si de aceea se chinuie sa faca scaunul..

Ultima modificare de cosmynnxd (2017-04-07 16:28:06)

Deconectat

#2 2017-04-19 13:40:21

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Perus bolnav !

Hristos a inviat! Mititelul! Ce mai face? Poti incerca sa-l cureti usor cu apa calduta acolo. Din pacate la papagalita mea uneori raman cacateii lipiti si o impiedica sa iasa ceilalti, se chinuie cumplit si atunci suntem nevoiti sa o spalam, nu e placut deloc pt ei, dar n-avem incotro. Eu imi inmoi mana in apa calduta si incet incet se curata.

Stiu ca pare amuzant, ca nu puteti sa nu-i dati mancare de la voi daca papagalul vrea (sunt si f pofticiosi), dar evitati sa-i dati mancare de la voi, pe moment pare ca nu-i face rau, dar nu e chiar asa! Daca il iubiti - si sigur ii vreti binele - nu-i mai dati!

Ai fost la medic, ce a zis?? Sanatate multa!

Deconectat

#3 2017-04-29 15:22:18

cosmynnxd
Membru

Avolina nu am mai raspuns aici pentru ca la urma urmei dupa vizita la veterinar am aflat ca este o tumora...

Dar astazi vin cu un reply aici ca am observat altceva ca sa nu mai fac post nou. Initial am crezut ca acea tumora este langa cloaca si de aceea se chinuie putin sa isi faca nevoia, dar defapt tumora este exact pe "canal", placintulele ii ies prin ea, acum  5 min am observat, avea unul lung ca un fir de ata... M-am uitat atent si am vazut ca placintulele nu ies exact langa tumoara ci prin ea. nu mi-a venit sa cred, bine ca e weekend si iar nu sunt veterinari, ca de obicei viata e frumoasa. La urmatoare observare ii fac o poza ca nu mi-a trecut prin cap ci am stat sa o curat.

Doctorul mi-a recunoscut ca nu are experienta multa in pasari si aici in oras nu prea sunt, dar ceea ce mi-a dat a ajutat perusul, cand incepe sa se simta mai rau , trec pe solutiile date si este ok. Obiceiul ii ramane, cand aude sunetul de linguri/castron/prajeli uita de tot ce sufera si e pregatita de masa, ciripe, face dansuri etc, dar acum daca nu ii dau sa guste macar ma ciupe rau, inainte nu facea asa.. se simte ignorata din cauza bolii oare ?

Ultima modificare de cosmynnxd (2017-04-29 15:26:04)

Deconectat

#4 2017-05-01 14:13:36

avolina
Membru
Website

Imi pare tare rau! Nadajduiesc sa ii prelungesti viata cat mai mult, sa te bucuri cat mai mult de ea si cand o veni momentul sa nu se chinuie mult! Nu cred ca se simte ignorata pentru ca e evident ca nu e asa! Pur si simplu ei sunt foarte pofticiosi si acum ca si-a facut obiceiul sa guste din bunatatile voastre normal ca se agita sa-i dai:))) incearca sa mananci in prezenta ei legumele si fructele care au ei voie si poate un ou fiert. Asa o bucuri si pe ea, dar si tu esti linistit. Oare o tii in bucatarie? Daca e asa cauta sa nu o mai tineti acolo, nu e un loc potrivit pentru un perus, gaseste-i un loc ferit de curent in alta camera.

Deconectat

#5 2017-05-01 19:00:29

cosmynnxd
Membru

Nu o tin in bucatarie ci in dormitor unde dorm eu, dar este libera sa zboare unde doreste ea prin casa, dar ca tot ai mentionat are o oarecare atractie spre bucatarie in special sus pe usa ca sa poata vedea mai bine bolul cu fructe si atunci cand cineva va lua un fruct de acolo va fi urmarit de perusica smile).

Apropo, dupa noile vitamine cumparate si ce am mai cumparat pe langa o energizeaza maxim ( parca le-am dat baterii smile) - nu imi vine sa cred cata energie si cat de tare canta si ciripe), chiar si pe celalalt, nu am mentionat, dar mai am un perus mascul de vreo 13 ani (perfect sanatos) primit de la bunici ca ei nu mai pot avea grija de el.

Perusul batran, in mod normal, dupa 10m de zbor deja pierde altitudine pana ajunge pe parchet si gafaie, dar dupa "baterii" (vitamine) e cu totul altceva, este o adevarata provocare sa il prind..

Ultima modificare de cosmynnxd (2017-05-01 19:03:18)

Deconectat

#6 2017-05-03 10:42:53

avolina
Membru
Website

Ce frumos! Mi se pare super amuzant cum urmareste ea bolul cu fructe:) Ce vitamine le dai? Perusita mea la fel nu mai reuseste sa zboare si pentru a evita accidentele nu am mai lasat-o pe afara.

Deconectat

#7 2017-05-06 10:52:58

cosmynnxd
Membru

"Promedivet Vita-Plus" se numesc aceste vitamine. Este o solutie ce o amesteca cu apa si pun in adapatoare 1-2 zile la fiecare saptamana, asa, se pare ca are cel mai bun rezultat.

Ultima modificare de cosmynnxd (2017-05-06 10:53:12)

Deconectat

#8 2017-05-06 12:49:54

avolina
Membru
Website

Mulțumesc! Eu îi dau Multivitaminico de la Padovan. O să le caut și pe ale tale!

Deconectat

Subsol forum