Nu ești autentificat.

#1 2016-03-15 17:25:50

sergiu483
Membru
Data înregistrării: 2016-03-15

Mascul teritorial

Va salut pe toti. Sunt nou pe acest forum. Ma numesc Sergiu si sunt din Iasi.
Intampin si eu o problema cu un mascul de kakariki. In urma cu aprximativ doua luni am cumparat 2 papagali kakariki, unul verde si unul galben. Se vroia a fi o pereche dar s-a dovedit ca erau ambii masculi. In prima saptamana cel verde l-a batut pe cel galben bine de tot pana am fost nevoit sa renunt la unul dintre ei. Cel galben fiind mai sociabil si mai lipicios l-am pastrat pe el. In fine, totul a decurs foarte bine, din prima saptamana a inceput sa vina pe mana, sa faca baie in chiuveta, sa exploreze toata casa. De aproximativ 2 saptamani am observat ca a devenit cam agresiv. Cand ma apropii cu mana de cusca sare si se repede furios cu ciocul la mine. Nu musca, face asta mai mult la intimidare. Acum vine adevarata problema. Duminica m-am decis sa-i cumpar o pereche. Am dus-o acasa, lui i-am dat drumul si a plecat prin camere. Am bagat-o pe ea in colivie si am lasa portita deschisa. Cand a revenit in camera cumva s-au speriat amandoi. Au stat o perioda si s-au studiat dupa care ea a iesit afara din colivie. S-au tatonat reciproc dar fara mari probleme. Cand i-am bagat in colivie a inceput razboiul. El a inceput sa o fugareasca si sa ii zmulga penele. In acea seara am lasat-o pe ea in colivie si pe el afara. Ieri i-am lasat liberi pe ambii dar nu par sa se imprieteneasca. Prin camera se neglijeaza. Cand ea se duce pe colivie el vine si o fugareste. Aseara am mai adus o cusca si acum ii tin separat.
Exista oare vreo posibilitate sa o accepte? Deocamdata nu da nici cel mai mic semn ca ar fi interesat de ea. Problema e ca el si-a facut cate o partenera in orice loc care se poate oglindi. Sta cate o jumatate de ora in fata oglinzii cantand si regurgitand mancare.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Zilele astea am sa revin si cu niste poze.

Deconectat

#2 2016-03-15 22:24:33

Traian
Membru
Data înregistrării: 2016-01-05

Re: Mascul teritorial

Salut ! Trebuie sa aveti grija aveti o specie de papagal pe cale de disparitie ,kakariki este originar din Noua Zeelanda, numele lui kakariki vine din limba maori si inseamna - papagal mic , kaka=papagal, riki=mic . Ati facut tipicele si vesnicele greseli ale incepatorilor si in general ale oamenilor - principala greseala - neinformarea inaintea cumpararii achizitionarii , trebuia sa va informati temeinic cu privire la specia pe care doriti sa o achizitionati (conditii, comportament, hrana, etc etc), asa zisele "petshopuri" si multi dintre asa zisii "crescatori" din Romania sunt axati pe inselaciune, profit cu orice pret, nu informeaza sau chiar mint cumparatorii. In fine ... acum trebuie sa remediati greselile - scoateti toate oglinzile, obiectele stralucitoare cu suprafete lucioase, netede, din sticla etc - cea mai mare tampenie este chestia asta cu oglinzile asa zisele "jucarii" stralucitoare, lucioase etc , papagalii sunt pasari sociabile care formeaza perechi uneori pe viata, formeaza stoluri , comunica, socializeaza, se hranesc etc impreuna, au nevoie de afectiune, atentie, au un nivel de inteligenta mai mare fata de alte pasari , animale dar nu atat de mare incat sa realizeze ca oglinzile , suprafetele lucioase etc reflecta propria lor imagine , nu reprezinta un alt papagal, o pereche, mai ales daca au stat o perioada mare de timp fara pereche daca au fost crescuti cu tampeniile astea de oglinzi ei devin atasati de ele ,dezvolta un comportament obsesiv,  considera imaginea reflectata ca fiind perechea lor, pe care trebuie sa o protejeze, sa o apere, sa ii ofere afectiune, hrana etc - comportament tipic pentru perioada de curtare , imperechere,  in plus sunt atrasi in general de parteneri care fac parte din aceeasi varietate, mutatie, sunt atrasi de parteneri care au aceeasi culoare forma, ceea ce este foarte natural , in natura datorita si acestor "selectii""preferinte" ale partenerilor s-au nascut si au evoluat specii,subspecii care la randul lor au dat nastere altor specii, subspecii este o selectie facuta fie de masculi, fie de femele , sau de partenerii ambelor sexe care vor alege vor selectiona, vor prefera anumite exemplare pentru a se imperechea cu ele in detrimentul altora care nu indeplinesc criteriile lor de alegere - selectie sexuala, perechile formate in mod natural cand ambii parteneri se plac, se aleg, sunt mai longevive, mai prolifice, au grija de pui mult mai bine decat perechile formate "artificial" de catre crescatori , unde din cauza instinctului de reproducere , a singuratatii, a lipsei de parteneri pasarile accepta orice partener de cele mai multe ori. Niciodata nu trebuie sa puneti impreuna papagali care nu se cunosc, fara o acomodare prealabila , este normal ca ei sa se sperie unul de altul , mai ales ca masculul stia ca este singur iar cand s-a intors in camera s-a trezit brusc cu un nou venit care nu si-a anuntat prezenta, este normal ca masculul sa isi apere teritoriul - colivia camera etc pentru el acestea reprezinta teritoriul lui iar papagalul nou reprezinta pentru el un strain invadator, ei trebuiau pusi in colivii separate dar alaturate cu o mica distanta intre ei inca de la inceput (ca sa numai zic ca de fapt timp de 3-4 spatamani papagalul nou ar fi trebuit sa stea in carantina , in alta incapere separata pentru a preveni contaminarea imbonlavirea celuilalt, ei trebuiau mai intai sa se auda unul pe altul, apoi daca noul venit era ok dupa perioada de carantina se puteau vedea, cunoaste ) dupa 2-3 saptamani de acomodare li se putea da drumul sa zboare prin camera, abia apoi daca se observa ca se accepta unul pe altul,zboara impreuna, se cauta, se striga, stau unul langa altul in acelasi loc, eventual intra intr-o colivie si mananca impreuna, se scarpina , isi curata penele reciproc , abia atunci se puteau pune intr-o singura colivie (dar spatioasa adecvata), in cazul in care formeaza pereche masculul va deveni afectuos dar si protector cu femela , va deveni agresiv fata de dvs mai ales daca nu ati socializat , nu v-ati imprietenit cu el in prealabil , s-ar putea sa va considere rival , inamic pradator sau un membru de rang inferior , papagalii cunosc sexul oamenilor , daca nu au pereche papagalii masculi se ataseaza de fete, femei , devin protectori, agresivi cu baietii, barbatii, si invers, in plus in anumite conditii ei devin dominatori, de exemplu cand colivia este mai sus de nivelul capului dvs, in mediul natural majoritatea speciilor de papagali formeaza stoluri cu o ierarhie stricta stabilita prin comportament si violenta, cel care sta cel mai sus, pe creanga cea mai de sus, in locul cel mai sigur ,este conducator de stol, dominant, are acces la cel mai bun loc de cuibarit, la cele mai bune locuri de hranit, adapat, in general are un tonus muscular dezvoltat, energie, un penaj impecabil culori vii care denota sanatate, gene bune etc. Masculul trebuie sa va considere pe dvs conducator, dominant dar si prieten, la fel si femela (daca formeaza pereche femela va fii dominata de mascul si va imita actiunile lui - in general daca el va fii bland, docil cu dvs la fel va fii si femela) altfel o sa va intelegeti greu cu el si cu ea, in general papagalii care sunt tinuti in voliere, care sunt matca reproducatoare sunt mai "salbatici" mai temperamentali ceea ce este normal si natural, dar nu este indicat sa fie tinuti in casa daca nu sunt imblanziti. Este normal ca masculul sa fie agresiv cu dvs , sa atace femela pentru ca nu o cunoaste iar el considera ca isi apara "teritoriul" (colivia, camera) "perechea" (imaginea lui reflectata in oglinda pentru care a dezvoltat o obsesie). Cum v-am mai spus primul lucru care trebuie facut este sa ii scoateti din colivie camera incet incet treptat (pentru a nu-l stresa, pentru a nu deveni depresiv, agresiv) toate oglinzile, obiectele lucioase care reflecta imaginea lui, puneti ramurele de salcie cu tot cu coaja si muguri va adora sa le roada , il va calma, il va tine ocupat si in plus coaja , mugurii de salcie au efect antibacterian, antidiareic contine vitamine etc, dupa o saptamana doua dupa ce i-ati luat si ultima oglinda , obiect cu suprafete lucioase in care si-ar putea vedea imaginea puteti sa incepeti sa il acomodati treptat cu prezenta femelei in camera unde este el, dupa comportament femela se pare ca doreste sa il cunoasca sa se apropie avand in vedere ca se duce pe colivia lui , trebuie tinuti separati si urmati pasii pe care i-am spus anterior, cu trebuie rabdare , perseverenta si un pic de sansa veti avea si pui in final (acum depinde si de varsta si starea lor de sanatate). Apropo de titlul "Mascul teritorial" - toti masculii papagali sunt teritoriali la fel ca majoritatea pasarilor, animalelor.

Ultima modificare de Traian (2016-03-15 22:44:06)

Deconectat

#3 2016-03-17 15:25:31

sergiu483
Membru

Multumesc frumos pentru raspunsul cuprinzator.
Oglinda a avut in cusca dar nu prea o baga in seamna. In schimb in fata la usa cuptorului cu microunde si langa picioarele de la masa isi petrecea o gramada timp. Inainte sa o aduc si pe ea statea o mare parte din zi liber prin casa. Acum ii tin inchisi in custi separate si ii las liberi doar seara cate o ora, maxim doua si atunci supravegheati.
Aseara am observat ca l-a ciupit si ea odata cand erau liberi. In rest se ignora cand sunt liberi prin camera, dar in acelasi timp cand zboara unul intr-un colt al camerei se duce si celalalt, dar se aseaza la o distanta de cel putin 0.5 m distanta.

Am incercat sa incarc pozele direct pe forum dar nu ma prea pricep asa ca am sa postez linkurile:

https://photos.google.com/search/_tra_/ … mxdQvchOeK
https://photos.google.com/search/_tra_/ … hgyOAeHj64
https://photos.google.com/search/_tra_/ … 1s3SZ9nU0P
https://photos.google.com/search/_tra_/ … c4WCW-ED5s
https://photos.google.com/search/_tra_/ … 0Cyss-IqVY
https://photos.google.com/search/_tra_/ … ienyTiz3TO

Deconectat

#4 2016-03-17 15:29:08

sergiu483
Membru