Nu ești autentificat.

#1 2016-02-20 21:30:40

demon007
Membru
Data înregistrării: 2016-02-20

nou posesor de papagal nimfa va rog sa ma ajutati

problema sta in felul acesta,am citit ceva pe net despre posibile boli transmisibile la om si am o fetita de 5 ani si nu stiu ce sa fac,sa il pastrez sau sa il dau altcuiva papagalul achizitionat de la un petshop in urma cu o zi,dupa ce am citit chestiile alea si cum sunt eu mai speriat as dori niste sfaturi de la cei care au ,daca exista vreun risc ,va multumesc din suflet

Deconectat

#2 2016-02-20 22:08:12

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Re: nou posesor de papagal nimfa va rog sa ma ajutati

Salut, ne poti da si noua acele referinte? Ar fi ceva boli transmisibile, dar de aceea exista preventia si studiul inainte de a a alege. Apoi, pentru a face o alegere in cunostinta de cauza. Orice presupune un risc, inclusiv mersul cu masina sau mancatul la restaurant.

Statistic vorbind, nu ar trebui sa-ti faci griji. Cel mai frecvente ar fi alergia la praful si penele papagalului. Cu o igiena si grija corespunzatoare, sansele sunt destul de mici de a transmite ceva de la papagal la om. Mai degraba s-ar imbolnavi papagalul pentru ca are un organism mai sensibil.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#3 2016-02-20 22:16:33

demon007
Membru

Citisem ceva de febra papagalilor ..si de aia ma speriasem..mie drag tare de el insa mai mult ma gandesc la copil inainte de toaate...curatenie o sa ii fac zilnic insa  ma gandesc doamne fereste sa nu fie purtator de febra  ..pare ok ,excrementele sunt mici negre ..nu are diarie sau ceva si nu are penele infoiate...e trist din cauza ca l-am luat azi de langa femela ..in magazin erau cuplu...eu as vrea sa-l tin...de aia am cerut un sfat si iti multumesc

Deconectat

#4 2016-02-21 00:34:15

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Daca vrei sa stai linistit ii poti face analize (asta doar daca esti din Bucuresti pt ca in alte orase nici nu au habar cu ce se mananca un papagal) . Dar oricum daca e bolnav o sa vezi ca nu mananca, sta mereu cu capul in pene, are diaree, nu are chef de viata. Pe viitor evita pet-shopurile pt ca acolo au niste conditii mizere si de acolo se pot pricopsi cu boli.
Eu am papagali de 12 ani si nu am avut vreo problema sa iau ceva de la ei niciodata.
Cele mai frecvente probleme sunt alergiile la puf.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#5 2016-02-21 09:52:53

demon007
Membru

Merg cu el inapoi acum ca nu a mancat nimic,tremura si are diaree

Deconectat

#6 2016-02-21 22:39:58

adita
Administrator

Nu te supara dar il condamni la moarte sigura ducandu-l inapoi. Priveste-l ca pe un suflet , nu ca pe un obiect stricat care trebuie dus inapoi. Cu tratament il poti pune pe picioare.

Deconectat

#7 2016-02-21 23:40:57

demon007
Membru

Treaba sta in felul urmator ...mam dus cu gandul sa il duc inapoi insa mam intors si cu perechea lui smile ..bine..k sa fiu eu mai linistit iam cazat la mama mea care e foarte incantata de ei...pare sa isi fii revenit de cand e inapoi cu perechea...mananca ..e mai happy si cred k a scapat si de diaree ..intrun fel imi parea rau si mie sa il las.nu trecuse nici macar o zi de cand il aveam...sper sa fi fost asa si problema cu diareea din cauza ca era trist si singur si nu manca

Deconectat

#8 2016-02-21 23:41:29

demon007
Membru

Toti de aici sunte-ti de mare ajutor si va multumesc!!!

Deconectat

#9 2016-02-22 21:34:13

adita
Administrator

Ma bucur tare mult ca nu l-ai lasat acolo si ca i-ai luat si iubitica smile Diareea intr-adevar poate fi provocata si de stresul mutarii si de lipsa perechii, la fel si bosumflarea sa ii zic asa. Sa ii tina un pic sub observatie sa nu fie vreo problema cu ei avand in vedere ca nu au avut tocmai cele mai bune conditii in pet shop... Preventiv ca sa stii daca apare diareea si dureaza mai mult de o zi, li se poate administra fie zeama de la orezul fiert in putina apa , fie Sera Diropur - medicament pe baza de plante care ajuta in tratarea diareei.
Pt a le putea observa cu usurinta gainatul, recomand o coala alba pusa pe fundul coliviei.

Deconectat

Subsol forum