Nu ești autentificat.

#1 2016-01-16 16:03:43

Dafi
Membru
Data înregistrării: 2016-01-16

Donez Micul Alexander

Buna! As dori sa donez un papagal Micul Alexander (Timisoara, 9 luni, culoarea albastru) cuiva care are timp sa se ocupe de el. Am facut greseala sa fac cadou acest papagal prietenului fara sa ma interesez in prealabil ce presupune cresterea unei astfel de pasari si ma vad nevoita sa-l dau cuiva care are toate conditiile si cunostintele necesare. sad El (Puci) e foarte dragut si sociabil, avand in vedere ca deja imi vine pe deget, umar, cap, ma pupa, principala problema fiind faptul ca nu pot fi consecventa in interactiunea cu el. 3 sferturi din zi suntem plecati la lucru si el sta saracutul inchis in cusca cu cateva jucarii. Mi se pare inacceptabil si cred ca poate gasi un camin mai bun. sad

Deconectat

#2 2016-01-19 20:22:53

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: Donez Micul Alexander

Buna, imi pare rau ca nu il puteti pastra sad Eu din pacate nu cunosc pe nimeni din Timisoara care l-ar putea lua dar cred ca pe facebook prin grupurile de crescatori ai avea mai multe sanse sa ii gasesti o casuta potrivita.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#3 2016-01-30 14:39:20

tudor05man
Membru
Data înregistrării: 2016-01-30

Mai e valabil subiectul ? Pentru ca daca se poate trimite in Buc as fii fericit sa am grja de el.

Deconectat

#4 2016-02-02 10:01:27

didi
Membru
Data înregistrării: 2016-02-02

Pentru Dafi, legat de papagalul Micul Alexandru, daca inca nu ati reusit sa-i gasiti un camin, noi avem 2 copii care isi doresc foarte mult un papagal. Va rog sa-mi dati un nr. de tel. la care sa va contactez. Noi suntem din Tg Jiu, dar avem prieteni care au drum in Timisoara si am putea stabili cum sa va intalniti, pentru a ni-l trimite. Multumim.

Deconectat

#5 2016-02-27 14:07:21

Adda
Membru
Data înregistrării: 2016-02-27

Buna Dafi! smile Pana ieri am avut si eu un papagal Micul Alexandru... Mama a facut greseala de a-l scoate cu usa deschisa afara (stam la curte) iar aceasta dupa vreo 2-3 h s-a plictisit si a zburat.... Cusca este tot acolo iar mama inca il asteapta dar eu nu cred ca se va mai intoarce. As vrea sa stiu daca mai este valabil anuntul pentru ca m-ar interesa extrem de mult aceasta specie datorita felului lor de a fi. sunt foarte afectivi si inteligenti. Papagalul nostru se ascundea in dulap, se alinta, te pupa si era libera toata ziua...
Astept un mesaj de la tine sad

Deconectat

#6 2016-04-13 16:22:08

Dafi
Membru

Imi cer scuze ca revin atat de tarziu cu un raspuns (am fost deprimata si nehotarata) dar intre timp m-am atasat enorm de Puci. Inca mi-e foarte mila pentru orele pe care le petrece inchis si singur (cand sunt la lucru) si cred ca mereu voi simti un gol in stomac gandindu-ma ca nu va putea fi niciodata o pasare care sa zboare libera. Mai sunt si presiunile prietenului de a-l da pentru ca distruge casa etc.. dar, sperand sa nu fiu egoista, pur si simplu mi-e greu sa-mi maginez ca nu mai e acasa. sad

Pe de alta parte Puci e tare vesel in fiecare seara si weekend cand ne vedem, petrecem mult timp jucandu-ne,vorbind si chiar astazi a sosit prin colet o geanta de transport cu care vreau sa-l iau cu mine la parinti la tara in weekend sau la parintii prietenului. Nu stiu daca ma credeti dar simt ca-l iubesc ca pe un copilas si per sa nu fiu nevoita sa-l dau (in cazul in care ramane voios, vioi). Trag nadejde ca-i voi putea imbunatati conditiile de viata cat de curand. Planuiesc sa-i iau o colivie mai mare in care sa-i aduc companie (deci momentan si eu ADOPT un micul alexander), vreau sa-i fac o voliera exterioara in viitor.. si vreau sa-i iau si lesa sa-l scot la parc. S-ar spune ca m-am smintit smile)) dar chiar este o pasare deosebita.

Va multumesc oricum si sper sa nu trebuiasca sa fac curs anuntului.

Deconectat

#7 2016-04-14 12:33:27

adita
Administrator

Te inteleg pertect. Eu nu as putea sa renunt la nici unul... Amenajeaza-i un loc de joaca, un copacel cu jucarii unde sa petreaca timpul cand e singurel. Daca vrei iti recomand pe cineva care face niste locuri de joaca super pt pasari si la preturi bune.
Cat despre distrus..  e un risc pe care si-l asuma orice detinator de papagali.
De adoptat foarte rar o sa vezi avand in vedere ca e o specie de pe urma careia se pot face bani.
Sa pui si o poza cu el sa il vedem si mult noroc smile

Deconectat

#8 2016-04-14 15:10:43

Dafi
Membru

Buna Adita! Da, sunt interesata sa-i fac un stand pentru joaca. O sa incropesc ceva mai amator cu ai mei in weekend dar daca nu ne iese, am sa cer contactul acelei persoane. Problema majora e ca atunci cand suntem plecati de acasa il tin in colivie. Mi-e teama sa-l las liber sa nu se raneasca. Voi cum procedati? Am sa incerc sa pun si poze.. acum e in perioada de schimbat penele si arata foarte shod saracutul dar si asa e o scumpete simpatica.

Test BBCode

Deconectat

#9 2016-04-14 15:54:21

mirela72
Membru
Data înregistrării: 2015-03-27

Foarte frumos,sa-ti traiasca si sa te bucuri de el !

Deconectat

#10 2016-04-15 22:37:56

adita
Administrator

Ce dragalasenie ai <3 Eu ii tin in colivie cand nu sunt acasa din acelasi motiv: sa nu se raneasca . Dar si in colivie pune-i chestii cu care sa isi ocupe timpul. In rest sa-ti traiasca ,e un scump

Deconectat

Subsol forum