Nu ești autentificat.

#1 2015-01-10 00:45:11

FlorinB
Membru
Data înregistrării: 2015-01-10

Probleme la perus

Salutare tuturor!Perusul meu are ceva probleme de sanatate si am decis ca poate gasesc o rezolvare aici.De cateva zile sta infoiat,nu mai are putere sa urce pe barile custii,respira rapid si zgomotos,nu mai canta,in schimb mananca foarte mult..Imi puteti spune ce ar avea si ce i-as putea cumpara?Mentionez ca veterinari priceputi la pasari exotice se gasesc foarte rar.

Deconectat

#2 2015-01-11 15:46:25

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: Probleme la perus

O rezolvare nu prea o sa gasesti. Respiratia zgomotoasa poate fi data de acarieni. Banuiesc ca mananca mult dar e slab , nu asimileaza hrana ? Are diaree ? Din ce oras esti ? Ca tratament nu am idee ce sa iti recomand pt ca medicamentele nu se dau asa dupa o simpla banuiala. Poti sa cumperi niste doxivit si sa il administrezi in apa de baut cu toate ca el nu bea prea multa apa.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#3 2015-01-11 16:26:52

FlorinB
Membru

Simptomele exacte sunt:
-stare apatica
-uneori sta in coltul custii cu capul rezemat de gratii
-se aseaza pe cutiuta cu mancare si adoarme acolo
-sta mereu infoiat si cu ochii mai mult inchisi sau semideschisi
-emana un miros urat,desi i-am curatat foarte bine colivia
-nu mai are putere sa urce gratiile decat cu efort
-i-am pus paine si vad ca a ciugulit din ea,dar a avut in ultimele zile momente cand manca si in toiul noptii si uneori destul de mult,acum vad ca nu prea mai mananca,decat ciuguleste asa cat de cat
-diaree nu a avut,in schimb are treaba mare lipit de cloaca si isi ciuguleste cam mult baza cozii
-respira foarte repede si are un sunet ca un tors de pisica,ceva ca un harait asa
-nu mai canta,nu se mai joaca..

Locuiesc in Braila,dar aici nu prea avem veterinari specializati pentru pasari exotice,multi sunt cu animale de casa mari,de genul pisici,caini si veterinari specializati pe cai si alte animale rurale..

Ultima modificare de FlorinB (2015-01-11 16:27:41)

Deconectat

#4 2015-01-11 19:31:50

Alin.Alex
Membru
Din: Ploiesti
Data înregistrării: 2014-09-16

vezi ca e posibil sa fie racit in cel mai fericit caz. l-ai lasat in curent?

Deconectat

#5 2015-01-11 20:19:36

FlorinB
Membru

Acum vad ca sta pe bara,a reusit sa se urce,am sa il spal de acele fecale ramase.Cineva mi-a spus de DoxivitC pus in apa.A mai incercat cineva acest medicament?Curent,nu prea a avut de unde,se intampla sa fie fereastra deschisa cateva minute,dar curent nu prea avea de unde..Cred ca e digestiva problema,desi respiratia aia e ciudata,plus lipsa poftei de mancare si starea de somnolenta,caci doarme cam tot timpul..

Deconectat

#6 2015-01-11 21:23:58

Alin.Alex
Membru
Din: Ploiesti
Data înregistrării: 2014-09-16

nu stiu ce sa-ti despre medicament, eu personal nu le-am dat niciodata medicamente alor mei, deci, toate cele bune

Deconectat

#7 2015-01-19 09:56:15

FlorinB
Membru

I-am dat Doxivit,din pacate a fost apa de ploaie..Auzisem si de Fungilin sirop,dar foarte tarziu,desi nu am idee cat triaesc ei in captivitate.Al meu avea cam 9 ani.Aseara era sleit de puteri,pur si simplu era in ultima faza,iar dimineata a murit sad(

Deconectat

#8 2015-01-19 10:39:30

Bogdan19
Membru
Data înregistrării: 2015-01-11

Imi pare sincer rau de cele intamplate! sad Dupa parerea mea problema perusului tau se trage de la varsta sa, din cate am auzit eu odata cu varsta inaintata la unii perusi apar si problemele.Fiind mai invarsta organele perusului cedeaza rand pe rand si  chiar daca folosesti tratamente problemele vor reveni.Eu cred ca trebuie totusi sa fi fericit ca perusul tau a ajuns lavaceasta varsta, asta inseamna ca ti-ai asumat responsabilitate pentru el si ai avut grija sa nu-i lipseasca nimic.

Deconectat

#9 2015-01-19 20:18:43

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Imi pare rau pt piticul tau Florin. Din pacate in tara asta nu exista medici priceputi care sa iti spuna exact ce au si sa iti ofere un tratament bun. Se zice ca ei traiesc cam pana pe la 10 ani in captivitate dar stiu destui perusi care au depasit limit. chiar cineva de pe aici are un perus de 14 ani , eu am unul de 7 ani si e exact ca unul de 2-3 ani ( la fel de vioi)

" speranta moare ultima "

Deconectat

#10 2015-01-20 17:36:44

FlorinB
Membru

Nu stiu nici eu ce varsta avea exact,eu i-am luat de la un vecin,care nu ii suporta si ii cam batea..i-am cumparat eu de la el,le-am cumparat cusca si am incercat sa ii cresc frumos.Perechea baiatului a murit fix acum 2 ani,i se umflase ceva la spate,avea diaree,orbise.Singura problema este ca nu le faceam curatenie zilnic,uneori ciripea el si le faceam imediat..Nu stiu exact de ce a murit si baiatul,sa fie o boala,batranete,chiar nu stiu.Eu i-am avut cam 7 ani,iar vecinul meu i-a avut si el ceva timp cred ca 1-2 ani.Fetita era mai linistita,te puteai juca cu ea,el in schimb nu,in atatia ani ramasese salbatic,adica ciupea daca te apropiai de el,dar imi placea sa ii dau drumul prin casa,sa il duc vara in balcon sa se ia la intrecere cu pasarile,chiar o data intrase o vrabiuta sau un porumbel nu mai retin exact in balcon.Imi pare rau ca nu am luptat mai mult pentru el sad i-am luat doxivit a baut dar nici o ameliorare,auzisem si de un sirop pentru raceala,dar tarziu,foarte tarziu,poate acum ar fi trait,dar poate a fost si varsta cea care si-a spus cuvantul,desi nu imi explic cum intr-o luna s-a prabusit asa rau.In ultimele zile se misca foarte greu,cand vroia sa manance pur si simplu sarea de pe bara nu mai escalada gratiile.In seara de duminica l-am luat in mana si repira ft greu si statea cu ochii inchisi mai mult,iar dimineata l-am gasit cu aripile deschise si cu fata lipita de gratii sad o imagine pe care nu o sa o uit sad..am fost la cineva ieri care are un amorez si pare foarte jucaus si prietenos,am zis ca imi voi lua si eu unul din ala,dar mai astept sa imi revin dupa cel pierdut sad..in ultima perioada mai ales imi era frica sa merg in bucatarie,decat daca auzem vreun zgomot sa stiu ca misca.Din pacate la noi nu exista veterinari pentru asa ceva..Astazi,am vazut ca unde e ingropat cantau un cor de vrabiute,asa cum faceau si cand era el vara in balcon :(I-am facut o poza pe la sfarsitul lui decembrie,cum o pot posta? R.I.P. Baietelu` sad

Ultima modificare de FlorinB (2015-01-20 19:21:12)

Deconectat

Subsol forum