Nu ești autentificat.

#1 2014-07-26 19:42:34

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Scalarii cu icre si puiet, runda a doua

Săptămâna asta, scalarii au depus a doua rundă de icre, tot pe filtru. După ce au apărut mormolocii, i-au mutat pe o frunză. Acum innoată liberi, dar sunt din ce în ce mai puţini. Nu rezistă, nu ştiu ce se întâmplă. O parametrii apei, temperatura, materialul genetic. Există o posibilitate ca perechea să fie fraţi, i-am luat pe amândoi în acelaşi timp şi aveau aceleaşi dimensiuni.

Cred că ar trebui să nu-i mai las să facă icre, că până nu am condiţiile necesare, degeaba le fac. Numai că încă nu ştiu cum să îi împiedic să mai depună icre fără să îi despart...

De data asta nu am mai folosit maternitatea, ci un geam despărţitor. Pentru o omogenizare cât de cât a apei, filtrul e într-o parte şi i-am pus un furtun pentru a scoate apa în cealalta parte.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_8ytZNCw744[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u940Z4OY_tU[/youtube]

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#2 2014-07-26 23:44:34

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: Scalarii cu icre si puiet, runda a doua

sunt pusi pe treaba scalarii tai smile vor sa populeze tot acvariul ?

" speranta moare ultima "

Deconectat

#3 2014-07-27 08:26:26

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

-filtrul poate inghiti foarte multi alevini, imbraca-l intr-un ciorap de dama si daca poti seteaza-l pe un debit cat mai mic, ideal e sa pui un filtru cu burete in zona respectiva a acvariului, pompa de aer stiu ca ai(acel filtru bolborositor)
-alevinii sunt mancati si de parinti, ca hrana functioneaza foarte bine galbenusul de ou fiert(atentie se altearaza in apa foarte usor, trebuie dozata bine cantitatea) dupa o saptamna poti deja sa le oferi artemia proaspat eclozata, sunt innebuniti dupa ea, o gasest in piete gata eclozata sau in petshop-uri oua si le eclozezi tu.

Deconectat

#4 2014-07-27 10:08:14

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

fox pe langa papagali tu ai si pesti ? mai ai si alte vietati ? tongue

" speranta moare ultima "

Deconectat

#5 2014-07-27 11:30:50

Marcel
Owner
Website

fox87 a scris:

-filtrul poate inghiti foarte multi alevini, imbraca-l intr-un ciorap de dama si daca poti seteaza-l pe un debit cat mai mic, ideal e sa pui un filtru cu burete in zona respectiva a acvariului, pompa de aer stiu ca ai(acel filtru bolborositor)
-alevinii sunt mancati si de parinti, ca hrana functioneaza foarte bine galbenusul de ou fiert(atentie se altearaza in apa foarte usor, trebuie dozata bine cantitatea) dupa o saptamna poti deja sa le oferi artemia proaspat eclozata, sunt innebuniti dupa ea, o gasest in piete gata eclozata sau in petshop-uri oua si le eclozezi tu.

Probabil o sa îi mai las 2-3 ture şi încerc diferite strategii. Cel puţin să îi ajut cu una-alta. Data viitoare, probabil o sa pun filtrul în partea cealaltă, doar că ei depun icrele prima dată pe filtru. Am vrut să pun o sticlă mată pentru separare, pentru că prin cea transparentă părinţii mai văd "ameninţările" de dincolo şi probabil mai inghite câte un alevin. Dar la sticlă mată, e posibil ca puietul să treacă dincolo fără să ştie ce îi aşteaptă. Oricum au trecut câţiva.

Am auzit de varianta cu ou fiert, dar nu cred că o să încerc/risc. E mai complicat de scos din acvariu. Ştiam de varianta cu ouăle de Artemia, se pun într-o sticlă cu apă şi pompă de aer şi se lasă la eclozat. Dar deocamdată nu pot face asta. Nu ştiam că se poate cumpara Artemia gata eclozată, o sa mă interesez.

Acum sunt ţinuţi în acelaşi colţ de vre 2 zile. Cred ca mai sunt vreo 20-30.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#6 2014-07-27 11:33:05

Marcel
Owner
Website

PS: Acum le dau JBL Nobil Fluid de trei ori pe zi. Data trecută le-am dat JBL NovoBaby.

Deconectat

#7 2014-07-31 11:31:56

Marcel
Owner
Website

Ieri noapte au fost pene de curent si s-a stins lumina si filtrul. O parte din puiet a trecut, prin intuneric, in partea cealalta a acvariului unde sunt pestanii mari si cand s-a aprins lumina... jap! E posibil sa fi mancat si parintii cativa prin intuneric. Si e posibil sa se fi deciclat (mai mult sau mai putin) acvariul. Acuma ma uit bine in jumatatea puietilor sa vad daca mai sunt, pana acum se vedeau de la distanta. Mai sunt, cred ca maxim 5-6.

Oscilez intre ideea de ai mai lasa o data sa depuna icre si sa aplic ce am mai invatat in astea doua ture sau sa nu-i mai ajut deloc. Cred ca ei oricum o sa depuna icrele. Daca reusesc cumva sa sigilez cele doua jumatati de acvariu, DAR totusi sa poata sa treaca apa dintr-o parte in alta, probabil ii voi mai lasa o tura. Altfel, oricum am zeci de dezamagiri in fiecare zi, nu imi mai imi trebuie si asta. Aproape ca imi vine sa scot sticla despartitoare si sa reamenajez acvariul cum a fost in mod normal.

Deconectat

#8 2014-07-31 11:37:25

RaRamonik
Membru
Din: Brasov
Data înregistrării: 2014-07-28

:)am avut si eu...am privit cum a fatat femela de moly...si nu am ramas cu nimic smile))) vb ta..daca ii lasi in legea lor cred ca e mai ok:)..si eu m-am trezit cu pui in acvariu ascunsi sub crengi...ehhh vremuri...am donat acvariu de 120 l cu tot cu pesti...

Deconectat

#9 2014-07-31 16:12:42

Rica
Membru
Din: Bucuresti
Data înregistrării: 2013-12-10

Dar sa le pui ceva crengute mai incucate pe fund in care sa se ascunda nu mere?
Nu stiu, nu ma pricep, dar cred ca in natura asa ar fi.

Deconectat

#10 2014-08-01 06:53:27

RaRamonik
Membru
Din: Brasov
Data înregistrării: 2014-07-28

Da mie mi-au depus intr-un castel

Deconectat

Subsol forum