Nu ești autentificat.

#1 2014-04-23 22:18:19

Workman
Membru
Data înregistrării: 2012-10-13

Rana la aripa.

Salutare,

Am o nimfa foarte frumoasa, simpatica, amuzanta si sociabila. Nu ii place sa doarma noaptea in colivie, asa ca doarme pe usa de la bucatarie.

Treaba e ca se mai sperie cateodata noaptea de la alarmele masinilor parcate sau de sirenele ambulantelor si incepe sa zboare pe intuneric. Pentru ca nu vede ea prea bine pe intuneric (si mai ales trezita brusc din somn), se mai loveste de mobila din bucatarie....

Probabil ca intr-o astfel de faza, s-a lovit in zbor de vreun colt de mobila si a capatat o rana pe interiorul aripii drepte (deci sub aripa).

Am fost cu ea la veterinar si mi-a dat Albastru de metilen si mi-a zis sa iau si Baneocin pulbere. Am dat-o concomitent, cu ambele medicamente si probabil ca rana s-ar fi vindecat....dar faza e ca nimfa mea cum prinde rana aia un pic de coaja, imediat baga capul sub aripa dreapta si incepe sa se ciuguleasca in acea zona pana da coaja la o parte si ii da iar sangele... :-(((((....iar faza asta se tot intampla de vreo luna si jumatate.

Ce sa-i fac si cum sa-i fac sa nu se mai ciuguleasca si sa lase rana aia de sub aripa sa se vindece??

Merci.

Ultima modificare de Workman (2014-04-23 22:25:46)

"Elocinta: arta de a convinge verbal prostii, ca albul este culoarea care pare sa fie. Include si darul de a face orice culoare sa para alba". (Ambrose Bierce)

Deconectat

#2 2014-04-24 06:23:02

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

Re: Rana la aripa.

http://www.4animale.ro/images/art/2011_ … copy_a.jpg
sau o dai in zona cu ceva care detesta gustul... (iute nu merge, le place)
poate cu tetraciclina unguent sau kanamicina nu mai roade

Ultima modificare de fox87 (2014-04-24 06:24:16)

Deconectat

#3 2014-04-24 08:06:09

Workman
Membru

Am incercat ieri cu gulerul ala din poza 1. I-am confectionat unul si i l-am pus de 3 ori.

Esecul a fost total....s-a speriat foarte tare, a cazut de pe masa cand a vrut sa zboare s-a zbatut pana l-a scos - deci era clar ca nu il vrea.

O sa incerc si cu Baneocin unguent sau sa-i fac guler ca in poza 2.

"Elocinta: arta de a convinge verbal prostii, ca albul este culoarea care pare sa fie. Include si darul de a face orice culoare sa para alba". (Ambrose Bierce)

Deconectat

#4 2014-04-24 21:50:21

Workman
Membru

Daca ii pun si eu asa ceva, ar trebui sa ii filoseasca, nu?

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http … 52&ndsp=17

Deconectat

#5 2014-04-25 06:14:13

fox87
Membru

mie imi pare un pansament... nu va rezista la un papagal... il va desface in cateva minute maxim

Deconectat

#6 2014-04-27 21:35:34

Workman
Membru

I-am facut si guler ca in poza 2.
I l-am scos pentru acelasi motiv - devenise foarte stresata, am pus-o pe jos si a inceput sa mergea cu spatele, in plus tot isi pierdea echilibrul pe covor si cadea.

M-am uitat acum sub aripa si parca e din ce in ce mai rau (in mod sigur azi s-a ciugulit mult de rana aia).   Unde sa ma duc sa ii faca ceva??

Am fost la un cabinet de langa blocul meu si am povestit situatia, dar mi s-a parut destul de clar ca medicul ala habar nu avea ce sa-i faca si mi-a facut doar niste recomandari asa.....generale -mai mult ca sa scape de mine.  Nu s-a bagat sa zica: vino cu ea sa ii facem asta sau ailalta si hai sa ajutam nimfa in felul asta....probabil ca stia si ala medicina veterinara asa cum stie Adrian Copilu' Minune, jazz...!   :-(

La facultatea de medicina veterinara, exista ceva de genul camera de garda (ca la oameni) ?

Ultima modificare de Workman (2014-04-27 21:38:32)

Deconectat

#7 2014-04-27 22:11:26

danaaqvila
Membru
Data înregistrării: 2014-01-07

suna-l pe dl dr Tudor, 074 458 5321 poate iti da un sfat bun; apoi incearca sa suni si la crescatorul acesta 0745 568282 intre orele 08 - 20, il cheama Oti, poate stie sa te sfatuiasca ce ar trebui sa faci; inceara maine la prima ora, bafta si insanatosire grabnica; sa ne tii la curent.

"I belive that the devil lives in everyone, even in me" ©Lauri Ylönen

Deconectat

#8 2014-04-28 06:12:09

Workman
Membru

Dr. Tudor nu are si cabinet?
Ca mai repede m-as duce pana acolo...

Deconectat

#9 2014-04-28 06:14:26

fox87
Membru

O pasare cu guler de obicei se tine intr-o colivie mica, nu libera, e evident ca acel guler ii reduce mobilitatea si vizibilitatea, eu zic sa mai incerci cu diverse alifii care sa o faca sa nu ii placa gustul, dar daca o mananca sau ceva... ea se va ciuguli in continuare. Poti incerca si un pansament local, dar sincer nu ma astept sa ii reziste ciocului ei iscusit.

Deconectat

#10 2014-04-28 08:23:48

Workman
Membru

Am dat-o cu urmatoarele:

- albastru de metil
- apa oxigenata
- Baneocin pulbere
- Baneocin unguent

In mod normal ar trebui sa-i treaca repede daca nu s-ar ciuguli.
Nu cred ca ar rezista mult un plasture...

Deconectat

Subsol forum