Nu ești autentificat.

#11 2013-10-18 11:43:29

Xanthippa
Membru
Data înregistrării: 2013-09-18

Re: CONSTIPATIE la PERUS

Da, in peregrinarile mele pe Net, in cautare de informatii  despre ingrijirea perusilor, am dat si peste textul asta, il citisem deja (o relectura nu mi-a stricat). Eu le dau destul de des coaja de ou fiert, pe care le-o pun peste nisipul din hranitorul celalalt. Dar, daca e sa fie adevarat ca perusilor le face mai mult rau decat bine, atunci de ce veterinarii zic in general ca au nevoie si de nisip? De gogutii mei a avut grija anul trecut un medic care era si asistent universitar la Veterinara si care a facut de la inceput o remarca pozitiva asupra prezentei nisipului. Mai mult, ei se duc sa ciuguleasca singurei; or, daca nu le-ar face bine, atunci nu ar ciuguli, caci la ei functioneaza mult mai bine instinctul, nu au mode culinare culturale... Enfin..., inteleg ca au trait destul de mult si cei care au mancat, si cei care nu au mancat nisip. Ideea e ca nu-i deloc indicat sa inghita bobite maricele, care sa-i zgarie pe interior.

Am uitat sa pomenesc, apropo de constipatie, de un probiotic special pt. pasari: Columbo Probiotic. Sunt in curs de achizitionare a produsului. Dupa cum ii spune si numele, e destinat porumbeilor, dar veterinarii mi-au zis ca il pot folosi si la goguti, daca au flora dezechilibrata. Acum, ca perusul si-a revenit, nu-i mai dau, insa e bine de avut in casa. Si am inteles ca e mai bine sa presari peste graunte (daca nu e o substanta lichida) decat sa dizolvi in apa, fiindca ei asimileaza mai bine asa. Iar presararea sa se faca vaporizand in prealabil stropi f. fini de apa, pentru ca praful respectiv sa se ataseze mai bine de seminte; si sa se astepte un timp, pana la uscare, ca ei sa nu manance umed.

Tu nu le pui deloc alor tai nisip? De cat timp traiesc cu dieta aceasta fara nisip? Sunt bine asa?

Deconectat

#12 2013-10-21 21:41:04

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

si dr Tudor a zis ca nu e bine sa le dam nisip . De unde achizitionezi columbo probiotic ? si eu am cautat sa le dau alor mei dar nu am gasit nicaieri , ce sa mai spun ca la cabinetele veterinare se uitau la mine ca la felul 14 cand intrebam de asa ceva .
Nu le pun nisip deloc. Cel mai "batran" perus al meu are 5 ani si de vreo 4 ani nu a mai primit nisip si o duce bine. nu pot sa spun ca le-a facut rau cat timp le-am dat.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#13 2013-10-22 10:17:21

Xanthippa
Membru

Am ''comandat'' Columbo Probiotic printr-o doctorita (veterinar). Stiu ca produsul e marca Romvac. Doctorita, care lucreaza si la facultate (nu e cadru didactic, din cate stiu, ci face lucrari de laborator, impreuna cu tatal ei), l-a comandat, la randul ei, printr-un coleg. Ultima data cand am vorbit cu dansa mi-a zis ca acel coleg luase deja probioticul, insa nu ajunsese inca la ea. A ramas ca imi da mesaj cand intra in posesia lui, dar nu m-a contactat, deocamdata. O s-o mai intreb eu; nu m-am grabit, caci celalalt veterinar, care l-a consultat pe Pifos, a opinat ca e mai bine sa nu-i dau atata vreme cat si-a revenit, ca sa nu-l dezechilibrez iarasi. E recomandat sa ai produsul in casa, pt. orice eventualitate. Daca nu fac rost de el prin acele cadre medicale, o sa-i rog pe cei de la un pet-shop bine aprovizionat sa comande si sa aduca ei de la firma, de la Romvac.

Sau la MAXI PET, pe Mihai Bravu 319, ca acolo cred ca trebuie sa aiba de toate.

Deconectat

#14 2013-10-22 10:57:55

adita
Administrator

la maxi pet au un probiotic dar nu e de la romvac si costa vreo 70 lei ...

Deconectat

#15 2013-10-22 11:50:28

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

am vazut probioticul sambata trecuta in piata ferentari, nu am detalii despre pret, columbofilii il administreaza periodic preventiv, nu cred ca poate face rau daca e administrat conform prospectului

Deconectat

#16 2013-10-23 17:08:07

Xanthippa
Membru

Ma gandesc ca in viitorul relativ apropiat sa iau si o pereche de canari, ca sa traiasca impreuna cu gogutii; oricum, au la dispozitie destul spatiu, o camera intreaga doar a lor, plus balconul aferent. Daca cineva dintre voi are si canari, rog sa aduca informatii despre ingrijirea canarilor, ce ar fi in plus ori diferit de cea a perusilor, precum si daca sunt "sanse'' sa se bata intre ei.

Deconectat

#17 2013-11-08 16:48:08

Xanthippa
Membru

Buna din nou!

De vreo doua zile am observat ca perusul (tot baietelul, cel care a fost si constipat) respira sacadat. Dar numai la rastimpuri si numai tinand cioculetul deschis; adica respira si pe cioc atunci, practic, nu doar pe nari. Dupa aceea revine la normal, iar noaptea nu am observat sa isi sacadeze respiratia. Faza e ca m-as fi asteptat sa faca asa dupa efort, dar el a facut si azi-dimineata, cand inca era in colivie, abia sculat. Nu stiu ce sa zic, parca am mai surprins si alteori, si la el, si la fetita, dar absolut sporadic. Acum m-am ingrijorat - desi sper sa fie fara temei ingrijorarea mea - pentru ca a repetat sacadarea asta in ultimele 2 zile. Am citit pe Net despre tail-bobbing si sick tail-bobbing; el pare sa se incadreze la prima, dar, daca aveti informatii care ar putea fi pretioase intr-un asemenea caz, va rog mult sa mi le dati si mie, cu aceeasi amenitate cu care ati facut-o pana acum.

Deconectat

#18 2013-11-08 22:29:47

adita
Administrator

http://www.papagali.eu/viewtopic.php?id=1412
sper sa te ajute un pic. dar oricum trebuie sa mergi la doctor cu el pt ca nu e de glumit cu infectiile respiratorii.

Deconectat

#19 2013-11-10 10:56:37

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Sunt aproape sigur ca ar fi infectie respiratorie.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#20 2013-11-11 16:42:01

Xanthippa
Membru

Multumesc pentru interventia voastra de raspuns. Din fericire, vad ca totul e acum din nou in regula. Canta, zboara, se joaca cu partenera lui, e fericit si zglobiu. Poate avea doar ceva emotii, a facut asa cum v-am descris in cele 2 zile in care i-am tinut in colivie, pentru ca am avut in casa parastas. Ma gandesc ca l-a stresat putin faptul ca s-a vazut inchis, contrar obisnuintei. Si, oricum, fetita nu are nimic; or, infectiile se transmit. Baietelului ii bate inimioara mai repede decat fetitei, de cand era mic, are o usoara... tahicardie, sa-i spunem. In fine, nu stiu daca e un diagostic, e doar o observatie empirica.

Personal, nu stiu daca e asa de buna metionina asta,  am citit prospectul ei si vad ca poate avea efecte secundare. Pentru detoxifierea ficatului este bun Armurariul, e 100% natural si se poate pune in cate o anumita perioada zilnic peste graunte. Eu asa am facut cu ai mei. B-uri le-am mai dat si eu, din fiole le-am pus in adapator. Caracteristica B-urilor este ca trebuie administrate aproape toate, eventual in zile consecutive, dar tot complexul, pt. ca, daca iei doar una dintre ele, le "mananca'' pe celelalte, creeaza carente in partea celorlalte.

Inteleg ca e bun ca antibiotic biseptolul, la eventuale infectii respiratorii. Marcel, cum s-a simtit nimfa ta dupa ce i-ai dat tratamentul asta? Sub ce forma i-ai administrat B-urile? Dar antibioticul?

Deconectat

Subsol forum