Nu ești autentificat.

#1 2013-08-22 00:15:52

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Sfaturi

Partea de plastic pe care vin "gratiile" de la colivia picilor s-a crapat si am nevoie de idei ce as putea sa ii fac sa ii prelungesc viata sau daca are cineva de vanzare o colivie mai maricica sau partea de plastic sa ma anunte ( dimensiunile partii de plastic sunt 54lungime 34.5 latime 14 inaltime )

asa arata crapatura
22082013430_zps2b5e2d37.jpg

" speranta moare ultima "

Deconectat

#2 2013-08-22 07:26:56

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

Re: Sfaturi

La capatul crapaturii dai o gaura cat de mica, cu un ac incins e ok apoi folosesti pe toata lungimea crapaturii un adeziv gen super glue(cel mai bun din experienta mea e locktite eu il cumpar la 35ml si e vreo 40-50ron, poti folosi si picatura are totusi rezultate ok). Astfel rezolvi problema cu crapatura sa nu se mai extinda, pentru a reconstrui partea lipsa cel mai usor e sa faci puzzle cu picatura/locktite si apoi sa rigidizezi pe exterior cu cornier de plastic sau aluminiu. In cazul in care bucatile lipsesc se poate reconstrui partea lipsa din poxipol sau chit auto de fibra de sticla. (daca ai nevoie cand ajung acasa iti fac o schita cum sa o rigidizezi.
Trebuie sa tii cont ca la hornbach iei colivie 50x36x59 extra suficienta pentru 4 perusi sau doua nimfe cu 130ron. Mai exista si tavi insa dimensiunea dorita de tine cred ca e in jur de 70-80ron, o sa iti pun link-ul  diseara daca esti interesata.

Deconectat

#3 2013-08-22 12:36:56

adita
Administrator

ms fox smile sa imi pui si link-ul te rog .

Deconectat

#4 2013-08-22 18:11:39

fox87
Membru

http://petlife.ro/shop/catalogsearch/re … e&dir=desc
aici le stiam dar vad ca nu prea e nici unul care sa ti se potriveasca perfect

Deconectat

#5 2013-08-24 17:55:41

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Mi se par f scumpe, probabil că ai o super colivie de sunt așa scumpe fundurile respective. Așa am pățit și eu cu colivia, știi că la momentul respectiv te întrebam unde să găsesc o colivie la un preț accesibil. La noi dezastrul a fost mare, nu se mai putea locui acolo. La momentul respectiv nu știam că există funduri de colivie. Oricum am găsit colivie la un petshop din Cora. Poți încerca să vezi ce au pe acolo, mi s-a părut că prețurile sunt ieftine comparabil cu ce-am găsit prin Obor.
Apropos de cumpărături. Azi am fost în Auchan Titan. Aveam de cumpărat una alta și pt puiuți. Acolo sunt 2 petshopuri: unul pe care nu vi-l recomand pt că nu se ocupă deloc de păsările acelea și un altul care e f curat. De câte ori am intrat acolo nu am văzut nicio pasăre bolnavă. Însă azi am văzut un peruș bolnav. Am încercat și le-am zis inițial mi-au răspuns ca toți cei din petshopuri: nu e bolnav doar doarme. Am insistat - mai ales c-am prins curaj pt c-am văzut pe o vânzătoare că se uita la ei, întreba un papagal de ce stă așa, deci aparent exista un interes pt păsări - celălalt s-a uitat la peruș și mi-a dat dreptate. L-a prins și de aici a început chinul pt puiuț, sper că e spre bine! I-a dat jumătate de antibiotic pastilă pe cioc. Eu m-am minunat că-i dădea așa pur și simplu l-a împins pe cioc - zicea c-a mai făcut așa. L-a mutat într-o colivie mai mică să-i dea din nou tratamentul. Pe moment am zis că e ok, acum mă gândesc că i-a dat antibiotic fără să știe ce are. Când am plecat respectivul se tot uita la el îngrijorat. Voi ce ziceți? E primul petshop în care intru și cineva se interesează și chiar face ceva pt un peruș, dar oare a făcut ce trebuie sau l-a nenorocit?

Deconectat

#6 2013-08-24 22:28:29

adita
Administrator

treaba e ca fundurile acelea sunt de la ferplast iar colivia mea e de la imac si nu se potrivesc... o sa incerc sa o peticesc cum a zis fox si sper sa mai tina pana cand gasesc alt fund pt ca partea metalica nu are nimic ...
fox tu mai ai din policarbonatul folosit la voliera ? daca da cam ce dimensiuni are ?
Avolina eu sunt mai pretentioasa un pic la colivii adica sub nici o forma nu vreau sa fie vopsita, ori cromata ori nichelata pt ca aia mici rod vopseaua smile si sa fie cu trocute in exterior. oricum am vazut in genul celei pe care o am si e cam 2 mil , cat am dat si pe asta de acum smile
probabil sa fi fost un fel de antibiotic " general" sau ceva lasat de veterinarul magazinului in caz ca se imbolnaveste vreunul. cei care lucreaza in pet shop-uri nu e neaparat sa fie si iubitori de animale/pasari , ei sunt acolo doar sa castige un ban , deci nu prea au ei habar cum se comporta o pasare bolnava si cum trebuie tratata.

Deconectat

#7 2013-08-25 13:29:59

fox87
Membru

Speram sa ti se potrivesca ceva, pentru imac nu am vazut funduri. Policarbonat am gramada insa nu este util la ce ai tu nevoie... In general la coliviile de firma asta e punctul sensibil de unde cedeaza. Mai devreme sau mai tarziu toti iti scapa din mana cand il speli sau usuci, sau il lovest cand vrei sa asezi colivia undeva mai sus. La mana a doua nu ma astept sa ai vreo sansa sa gasesti, doar reconstructia unui fund de colivie de la 0, ceea ce nu este irealizabil insa indemanarea constructorului e invers proportionala cu sacrificiile pe care le vei face la design.
Eu m-am uitat mai demult la tavi inalte de dimensiuni similare, tavi de plastic, cutii de depozitare pentru a le folosi drept funduri de colivie, sincer tava de jos a coliviei inainte o credeam de utilitate maxima insa in cazul unei colivii tinuta in casa nu prea are randament, oricum cand cureti te intereseaza sa cureti tot, si tot o dai jos. La o boxa de colivii pe care nu o tii in casa iti permiti sa cureti doar tava si colivia in general doar la 2-3luni de zile.

Deconectat

#8 2013-08-25 16:00:05

adita
Administrator

acum o alta problema . minnie nu se simte prea grozav adica a slabit, a vomitat ... cum se administreaza doxivit ? as vrea sa incerc mai intai asa sa vad daca are efect inainte sa incep sa umblu la doctor cu ea...

Deconectat

#9 2013-08-25 16:43:52

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Se ia un varf de cutit de praf din acela si se amesteca cu 250 ml de apa. Apoi amestecul se pune ca si apa de baut sau se dau pe cioc cateva picaturi cu o siringa sau o pipeta... In cazul psicatozei, tratamentul dureaza 45-60 de zile.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#10 2013-08-25 21:21:31

fox87
Membru

La problema cu colivia te pot ajuta daca vrei cu un alt fund de colivie din care sa decupezi un colt pe care sa il suprapui cu coltul tau spart.
In cealalta priviinta din cate stiu eu genul acel a de medicamente pt pasari de colivie se admnistraza 2g/l de apa dar nu stiu exact doxivit. Ar fi important sa ne mentionezi:
1. de cand e bolnav?
2. cum e scaunul?
3. mananca?
4. zboara liber prin casa? (e important pentru ca oricand poate ciuguli, o floare toxica, gasi o coaja de seminte sarata pe covor..., orice alte mici corpuri straine care odata ajunse in gusa ii pot face probleme)
5. imparte colivia si cu alte pasari? este cel mai sensibil din colivie? (de obicei o bacterie/virus ataca mai multe pasari daca aceste sunt in aceasi colivie)

Eu as incepe cu un ceai de musetel, si impreuna cu doxivit as administra si columbo probiotic

Deconectat

Subsol forum