Nu ești autentificat.

#1 2013-05-21 21:20:28

lallyis
Membru
Data înregistrării: 2013-05-21

Nimfa mea nu se mai opreste din ouat..

Buna ziua la toata lumea.. !! Am apelat la acest site in speranta ca poate voi gasi ajutor la o problema cu care ma confrunt cu perechea mea de papagali nimfa..prima problema am avut-o cu ei in iarna cand au depus 4 oua pe care le-au clocit si au iesit 2 puisori care au murit la scurt timp datorita faptului ca nu au fost hraniti de parintii lor...acum de mai putin de o luna femela a inceput sa depuna din nou... toate bune si frumoase..a inceput cu un ou..si totul parea normal de aici.. a ajuns la 4, 5,6..dar nu cloceau ouale decat in timpul zilei..seara ieseau amandoi la mancare  si noaptea dormeau pe stinghii in colivie si nu in cuib pe oua..dar in zilele urmatoare .. au urmat ouale cu nr..7,8,9,10,11,12... si aceeasi problema ..nu cloceau decat ziua..am observat ca multe oua (majoritatea) se schimbasera la culoare (se inegrise) si vazand ca nu le clocesc si noaptea , m-am hotarat sa le iau cuibul..asta am si facut in cursul zilei de ieri. Dar !!.astazi seara cand am ajuns acasa de la serviciu , am gasit in colivie al 13 out.. ma puteti ajuta cu vre-un sfat? s-a mai confruntat cineva cu acest fenomen? Ori unde am intrebat am primit aceelasi raspuns..' Ai 2 femele!' ...ceea ce e imposibil...au avut puiuti.. sunt femela si mascul 100%.. S-a mai intalnit cineva cu acest fenomen?

Deconectat

#2 2013-05-21 22:30:59

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Re: Nimfa mea nu se mai opreste din ouat..

Lallyis, esti cumva din Bucuresti? Intreb pentru ca sunt o mai multe magazine cu accesorii pe animale acolo, se poate si comanda mai usor si de pe net... iti recomand sa cauti si sa cumperi oua de plastic de dimensiuni asemenatoare (ideal ar fi identice) celor de nimfa. Si sa le introduci "pe ascuns" cate un ou din acesta o data la doua zile. Ouale innegrite sau deteriorate ar trebui inlocuite si ele cu ceva asemanator, de plastic.

Este foarte important sa nu le iei ouale dupa depunerea primului ou. Pentru ca va continua sa tot depuna pana va atinge acel numar de oua dictat de instinctul ei. Rolul oualor de plastic ar fi sa ii "pacaleasca" instinctul si sa o ajute sa ajunga mai usor la numarul de oua (deci, sa depuna mai putine si sa fie riscuri aferente mai putine).

Ouale ce au fost in cuib sa ii le pui sa le aiba in locul unde e depune.

Probabil nu clocesc pentru ca simt ca ouale nu sunt bune. E la fel si in cazul puilor abandonati, daca simt ca sunt slabiti sau bolnavi, nu au grija de ei.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#3 2013-05-22 12:18:41

lallyis
Membru

Problema mea acum nu mai este ca nu vor sa cloceasca outele..problema e numarul mare de oute pe care l-au facut 13..12 aveau acum 2 3 zile cand le-am scos cuibul..si am inteles ca nu e normal sa depuna asa de multe '' in mai putin de o luna..din pacate nu sunt di Bucuresti..sunt din Iasi..dar sunt sigur ca am sa gasesc si aici oute din plastic

Deconectat

#4 2013-05-22 16:47:02

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

cred ca sunt similare cu cele de porumbel, care sunt mai usor de gasit, desi lipsa cuibului ar trebuii sa o opreasca din ouat, probabil respecticul era deja in formare (al 13-lea) si nu avea cum sa ii dea cancel

Deconectat

#5 2013-05-27 22:21:29

lallyis
Membru

Astazi am gasit din nou  un out spart jos in balcon '' la facut de la inaltime'' .. acum nu au cuibul pus....nu stiu ce e cu ea ..sper ca nu incepe  o alta serie nebuna de ouat ..poate e vre-un  out ramas..'' un rest'' a ajuns la 14 oute in o luna..

Deconectat

#6 2013-05-27 22:42:34

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

baga-i un program luuung de somn. tine-o in locuri un pic mai intunecate . daca o tine asa cu ouatul o sa ajunga rau ...

" speranta moare ultima "

Deconectat

#7 2013-05-28 14:24:27

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

bag-o pe alimentatie bogata in calciu, a pierdut enorm de mult cu atatea oua... coaja de ou uscata la cuptor data prin rasnita de cafea si amestecata cu hrana moale, morcov ras, ou pisat, mar ras, orice mananca ea hrana moale... vitamine si alimentatie cat mai bogata... daca continua, pune-i cuibul, las-o sa depuna un ou, si arunca-i in cuib 8 oua de plastic pentru porumbei, ar trebuii sa se apuce de clocit, dupa doua saptamani de clocit i le iei cu cuib cu tot... alte variante nu mai vad
atentie s-ar putea sa devina mai agresiva

Ultima modificare de fox87 (2013-05-28 14:24:53)

Deconectat

#8 2013-05-28 15:54:16

lallyis
Membru

Out fiert cu morcov si coaja pisata de ou ii dau..Seminte germinate de '' floarea soarelui, porumb, grau , ovaz , secara'' au in fiecare zi ..fructe si verdeata la fel ..astept pana maine sa vad daca il face si pe urmatorul.. ma gandesc ca poate e o dereglare hormonala sau..nu stiu...alt factor..treaba e ca s-a oprit o saptamana si a inceput ieri din nou

Deconectat

Subsol forum