Nu ești autentificat.

#41 2013-08-03 12:59:38

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Nici eu nu mai știu

Revin cu rugămintea să mă sfătuiți într-o chestiune destul de serioasă. Mă bate gândul să nu-i mai dau tratamentul de întreținere papagaliței. Știți că are tumoarea și că de un an de zile o tot tratez. Am avut perioade bune când ea era bine, când lua tratamentul fără să fie nevoie să o chinui. În ultima vreme lucrurile s-au schimbat: tumoarea s-a extins, ea își smulge puful în continuare - cum îi crește cum îl smulge - și nu mai vrea să ia doctoria. Am chinuit-o zilnic să o prindem, noi am obosit, ea a obosit. Am observat că scaunul e foarte urât atunci când îi dau tratamentul. De vreo două săptămâni s-a terminat tratamentul, iar dr Tudor nu era la cabinet săptămâna trecută, nu știu dacă era în această săptămână. Ideea e că nu i-am mai dat doctorie de ceva vreme. Ea e bine, mai mult decât atât scaunul e super bine. Nici la funduleț nu-i mai rămâne. Am mai avut perioade când nu i-am dat tratament și a fost parcă mai bine. E oare doar o coincidență? Nu știu ce să fac, dacă greșesc cu tratamentul. Cei care ați fost la dr Tudor poate știți în lichidul acela galben sunt doar vitamine? Eu așa am impresia și dacă sunt doar vitamine, glucoză chestii din acestea nu ar avea de ce să-i facă rău. Voi ce ziceți? Mă gândesc la fox, la un moment dat spunea c-a avut un peruș care a fost diagnosticat cu tumoare și fără tratament, dar cu o alimentație corespunzătoare și-a revenit. La a mea e clar că e o tumoare, alimentație bogată în vitamine (gen verdețuri din belșug) nu prea am cum să-i dau pentru că nu am pe cineva la țară care să ne asigure zilnic hrana aceasta super sănătoasă, iar din piețe nu le dau decât dacă sunt sigură că sunt ok.

Deconectat

#42 2013-08-03 14:34:59

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

Femela mea nu a fost diagnositicata de dr. tudor ci de un alt veterinar, tratament sa ii dau zilnic eu nu i-as da... daca ar fi o chestie care sa se vindece da... dar sa o tin toata viata sub tratamen in nici un caz...
Multi medici veterinari pun diagnosticul de tumoare atunci cand nu mai stiu ca sa iti mai zica, nu stiu cum a diagnosticat dr. tudor tumoarea la femela ta...
Pasarile noastre sunt mult prea sensibile sa poata suporta un tratament indelungat, iar dozajul medicametelor e foarte greu, sa nu mai spunem ca doctorul iti da 2 picaturi... si ii pici de doua ori pe cioc si dupa aceea se scutura mai mult de jumatate...
Verdeata din piata e 100% ok, la fel si cea din supermarket-uri. Cu siguranta este fertilizata, toata veredeata si toate legumele care se comercializeaza sunt, dar asta nu inseamna ca sunt toxice, o pot consuma fara probleme. Probleme gen diaree mai apar din cand in cand cand mananca prea mult ardei de exemplu, dar sunt cateva scaune moi si trece.
Iti pun alta intrebare, semintele pe care le cumperi tu... fiele ele vitakraft, padovan, versele laga cum crezi ca sunt produse? Biologic? Meiul, floarea soarelui, canepa, orzul, rapita, toate acestea sunt prouse la scara larga, si economia actuala nu are permite cultivarea lor fara feritlizati(poductivitatea ar scadea rezultand lipsa profitului).
Important ar fi sa speli legumele si verdeturile(poate au fost stropite)
Raspunsul meu e DA, nu ii mai da tratamentul.
Ea cum se mai simte acum? ce simptome de tumoare are?

Deconectat

#43 2013-08-03 23:04:58

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

daca te ajuta cu ceva mai poti merge sa ceri o parere unde ti=am zis la speed vet. am intrebat daca se ocupa si de perusi/nimfe si mi=au zis ca da ( Buna ziua! Da, dr. Elena Stroe este de garda acum la clinica pana in ora 16 si se ocupa de papagali/nimfe. O mai puteti gasi si miercuri seara dupa ora 21 pana joi dimineata la ora 9.
Pentru o programare, va rog apelati 0371.306.308. Succes!)
Cu sau fara tratament tot acolo se ajunge mai devreme sau mai tarziu. tumoarea nu o sa dispara. tratamentul poate doar sa o mai incetineasca un pic zic eu ...

" speranta moare ultima "

Deconectat

#44 2013-08-04 16:06:42

avolina
Membru
Website

Vă mulțumesc!

fox, tumoarea e evidentă din nefericire. O simt la o f mică atingere. Chiar azi am devorat un măr în trei și am păcălit-o să o pipăi. Faptul că-și smulge penele în zona în care e umflătura e iar un semn că o jenează și că e ceva acolo. Micuța nici nu mai poate zbura de ceva vreme. În general starea ei e bună: e f activă, mănâncă, e f vioaie, așa cum spuneam scaunul e super, de mult nu a mai rămas la funduleț - știți că aveam și problema asta - doar că e umflată, își smulge puful când îi crește.

Ar trebui să merg și la d-na dr de care zici adita deși nu mă aștept să ne poată ajuta cumva. Când e vb de cancer la o păsărică atât de mică ce-i poți face!?!

Deconectat

#45 2013-08-05 08:38:58

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Tratamentele impotriva cancerului sunt greu de suportat si in cazul oamenilor. Exista acele citostatice, ale caror principiu e sa strice tot (tesuturi, celule) ce e bun sau rau, dar teoretic in distrugerea lor o sa strice si celulele canceroase. Daca au efect sau nu, e o alta poveste. In cazul oamenilor, conform Wikipedia, exista peste 200 de tipuri de cancer. Si sunt greu de tratat, cu toate ca medicina umana e cea mai avansata dintre "medicini".

Avolina, daca nu a dat rezultate pana acum, poate ar trebui sa cauti sa ii faci viata mai usoara. Papa-bun, joaca si jucarii.

Toate alimentele noastre sunt pline de chestii nenaturale. Anumite pesticide se pot spala relativ usor de pe plantele si legumele pentru consum, altele mai greu. Iar altele se absorb in plante si n-au cum sa le inlaturi. La unele, in cantitati rezonbabile si in functie de tipul toxinelor, organismele noastre si ale pasarilor ar trebui sa stie cum sa le combata. Secretul e intr-o alimentatie variata si un metabolism bine ajustat.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#46 2013-08-05 21:31:09

fox87
Membru

Realist vorbind, cancerul nu se poate trata la o pasarea atat de mica, cel putin nu in Romania. O varianta ar fi fost extirparea chirurgicala a tumorii, dar o luam de la capat... anestezia e imposibil de dozat la o pasare atat de mica... iar fara anestezie o astfel de operatie nu prea poate fi suportata de o pasare slabita.
Eu sunt de parere ca mi mult ii faci rau lipsind-o de atatea bunatati decat ii faci bine ca o feresti de "E"-uri. Dar asta e doar un punct de vedere, eu sunt genul de om impotriva vegetarienilor, consider ca suntem omnivori si avem nevoie si de carne, printr-o paralela un pic absurda, si pasarile noastre au nevoie de mai mult decat seminte pentru a fi sanatoase. Eu am incercat sa le ofer pasarilor mele orice mi-a cazut in mana atata timp cat stiam ca nu e daunator/toxic pentru ele. Am impresia ca dintr-o protectivitate excesiva ajungi sa o privezi de cele necesare sanatatii.
Ducand la extrem chestia asta cu aia nu e buna si nici cealalta nu e buna... ajungem undeva la "cel mai sanatos e sa mori de foame"

Deconectat

#47 2013-08-17 16:53:29

avolina
Membru
Website

Fox, când te citesc îți dau dreptate, poți fi f convingător. Să spunem că e o protectivitate excesivă din partea mea, însă am ajuns aici deoarece am pățit-o de câteva ori în sensul că după ce au mâncat diverse verdețuri sau ouă cumpărate le-a fost f rău. De aceea decisesem să nu le mai dau, nu dintr-o paranoia. În ultima vreme am riscat și le-am dat salată din piață deocamdată nicio surpriză neplăcută... Decizia nu am luat-o, însă am continuat să nu-i dau doctorie și ea e în continuare într-o stare bună. Mai mult decât atât i-a crescut puful și nu l-a mai smuls:) Să fie doar o coincidență?

Deconectat

#48 2013-08-19 13:57:49

fox87
Membru

Parerea mea e ca tu incepusesi sa o lipsesti de substantele necesare bunei dezvoltari a organismului, si tratamentul in cantitati abuzive o slabea si mai rau... sunt o gramada de oameni care dupa tratamente indelungare ajung sa aibe probleme intestinale, hepatice, cardiace... datorate doar de tratamentul pentru alta afectiune, toate medicametele au o multime de reactii adverse... unde te mai gandesti ca noi luam medicamente mai tot timpul, pasarile saracele nu stiu ce sunt alea...
E ca si cum i-ai da unui porc 50ml de vodka,(in caz ca nu stii se foloseste varianta pentru o sacrificare mai usaora a animalelor de craciun) cu 50ml de vodka aduci in coma un porc de 150kg, pe cand unui om probabil ii trebuie 500ml sa intre in coma(doar pentru ca este  "antrenat" sa reziste).
Referitor la ce spuneai mai devreme mai devreme ca "ai patit-o" cu alte verdeturi, eu consider o chestiune normala 2 zile de diaree la o pasare(o combinatie nefavorabila de alimente poate produce oricand mici probleme gastrice, insa aceste in 99% din cazuri se remediaza de la sine), daca atunci cand le dau de exemplu ardei gras, se mai gaseste cate unul sa manance "ca procu" si apoi sa aibe ceva mici probleme....

Deconectat

#49 2013-08-19 17:43:23

avolina
Membru
Website

Nu a fost problema de diaree, ci probleme de genu: vomat, stat cu penele zburlite, zăcut, chestii din astea când te gândești că nu mai rezistă pasărea și moare. Eu am și sechele în sensul că am văzut peruși ducându-se în câteva ore cu simptomele descrise mai sus. Acum să nu crezi că i-am ținut numai pe boabe. Am căutat să le dau și verdețuri - le-am tot pus semințe de pătrunjel, grâu etc în ghiveci, mere, ou le-am tot dat, deci n-au fost întru totul privați de aceste bunăciuni. Doar că grija mea a fost mai mare decât a ta în privința lor.
În privința medicamentelor eu le cam evit, nu le recomand oamenilor și sunt întru totul de acord cu tine, însă în cazul ei am căzut în cealaltă extremă. Fiind vorba de cancer și neștiind cum să o ajut mai bine, la asta s-a adăugat și faptul că aveam încredere în dr, am mers cu tratamentul cât de mult s-a putut. Dar cum bineînțeles dr nu vindecă întotdeauna, am conștientizat că e o problemă cu tratamentul. Bănuiala mea e că dr Tudor îi dădea - în acel tratament de întreținere - doar vitamine, glucoză, chestii din acestea. E doar o bănuială, dar dacă e așa de ce i-ar face rău acestea? Oricum dilema nu mi-o poate elucida decât dr.

Deconectat

#50 2017-10-19 16:10:02

ro_johnny
Membru
Data înregistrării: 2017-10-19

Salut!
Mai citeste cineva acest topic?
Am o nimfa cu o tumoare.... poate ma ajuta careva....
Avolina ce a facut cu pasarea ei pana la urma ?
Multumesc.

Deconectat

Subsol forum