Nu ești autentificat.

#11 2013-05-13 09:29:30

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Nici eu nu mai știu

Aseara i-am dat o picatura, azi dimineata 3 picaturi. E mai bine, Slava Domnului!!!!! Dar tot nu mananca! E afara si se joaca:)

Deconectat

#12 2013-05-13 18:44:52

avolina
Membru
Website

Micuța nu și-a revenit complet. E mai vioaie, dar tot nu mănâncă. Am fost la dr Tudor din nou, de mâine dimineață încep să-i dau un nou tratament. Nu cred că e medicament pt că l-am întrebat dacă îi pot da în continuare din glucoza pe care am luat-o și mi-a răspuns că și dânsul îmi dă glucoză. O s-o țină sub observație, cam atât.
Vă mulțumesc mult pt sfaturile voastre, să vă dea Dumnezeu sănătate c-ați fost alături de noi! Chiar nu mai știam ce să fac, nici să gândesc clar nu mai eram în stare. Știu f bine că atunci când un peruș e în starea în care a fost și încă e ea, sunt șanse mari să-l pierzi!

Deconectat

#13 2013-05-13 18:59:19

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

ma bucur pentru micuta ta, insa eu in locul tau as lasa-o sa isi revina... as insista cu glucoza pana ce aceasta si-ar recapata puterile, in paralel i-as inlocuii apa cu ceai de musetel schimbat periodic pentru a nu se altera

Deconectat

#14 2013-05-13 20:14:37

avolina
Membru
Website

Crede-mă c-am amețit cu ceaiurile. Când îi dau ceai de mentă, când de mușețel. Până acum o jum de oră a făcut diaree, acum pare că iar nu mai iese scăunelul. De fapt, dr Tudor spunea că-l face mai moale de aceea nu mai cade. Ce ceai să-i mai dau în condițiile astea? În plus mai am un locuitor al coliviei care consumă și el ce consumă și ea. Cât privește noul tratament mă crezi că nu mai știu ce să-i fac? Îmi e teamă de orice aș face sau n-aș face, orice mișcare greșită îi poate face f mult rău. Dumnezeu să mă lumineze!
Mă uit la ea și mă minunez că e mai bine, mă salută, vine la părul meu să mă aranjeze:)se joacă cu osul de sepie, are din nou ochișorii vioi, mari, cântă și acum chiar mănâncă nu prea mult, dar e un început! Apropos de mâncare nereușind să ajung mai departe de piața mea le-am luat ce am găsit: Kiri-kiri. Par ok, semințe simple.

Deconectat

#15 2013-05-14 19:02:51

fox87
Membru

menta il face tare, musetelul il face moale smile
cum se mai simte... daca e spre bine...
eu zic sa renunti la orice tratament medicamentos o perioada, tine-o asa macar o saptamana sa isi revina si intestinele si organele interne ale ei... nici cel mai al destept doctor... in romania nu are de unde sa aibe medicamente pentru pasari asa mici, si asa cum spuneam erori in concentratii se intampla usor.... si o eroare mica repetata pe termen lung poate avea efecte semnificative

Deconectat

#16 2013-05-14 21:07:24

avolina
Membru
Website

Știu, tocmai de aceea spun, ea nu face scaunul numai într-un fel. Am renunțat la ceaiuri îi dau doar apă pt că nu mai știu pt ce să-i dau.
E bine atât cât se poate în starea ei. Mai și mănâncă. Se joacă, e vioaie. Din păcate scaunul nu e ok, face și cu semințe. Am vb în seara asta cu dr Tudor și m-a zis că e normal pt că apasă tumoarea. Am aflat și de ce făcea acele crize cică tumoarea apasă pe vreun organ și are dureri cumplie, cel puțin așa se întâmplă la oameni.
Fox, cu doctoria, așa cum spuneam și aseară, nu știu cum să fac. De fapt amestecul pe care mi l-a dat conține și glucoză prin urmare nu are ce rău să-i facă mai ales că ea nu mănâncă bine. Crede-mă că-mi e teamă că-i fac rău fie că-i dau, fie că nu-i dau. Mă gândesc la faptul că ea și-a revenit dinainte să-i dau din seringa pe care am luat-o aseară, dar dacă totuși îi face bine ce mi-a dat dr Tudor?

Deconectat

#17 2013-05-15 13:46:57

fox87
Membru

Nu vreau sa il contest pe dl doctor tudor, dar consider ca are nevoie de o saptamana sa se refaca, ajutata de putina glucoza si apoi ii poti da medicamentul, eu consider ca problemele ei vin de la o supradoza de medicamente(poate o usoara supradoza pe o durata lunga de timp, poate o supradoza mixta, are nevoie sa se refaca dupa asta), fara a ii solicita ficatul sau sistemul digestiv(poate sa o ajuti cu glucoza alimentatie bogata dar sanatoasa).
Cu o privire inginereasca, consider ca o tumora odata crescuta... nu scade intr-o zi incat sa elibereze presiunea ce o exercita pe un organ, ceea ce ma face sa cred ca daca era valabila explicatia sa cu tomora care apasa pe organe... nu se remedia... mai ales de la sine. Tumora e o chestie fizica, e reprezentata de materie(mai exact celulta malformate), petru a le elimina ai nevoie sa le omori ca si celule si sa le elimini, odata distruse ca si celule, sunt absorbite de sange si eliminate prin fecale. Cam asa vad eu lucrurile din punctul asta de vedere, si cunostiintele(care nu sunt de specialitate) pe care le am. O tumora sa retrage in timp indelungat. Organismul trebuie ajutat sa poata inhiba tumora sa se dezvolte si apoi sa o absoarba... dar sunt lucruri de durata.
Tu iei ce decizie consideri, eu zic ca o saptamana nu moare daca o tii asa, si apropo si eu aveam o femela care nu mai zbura, la fel... un veterinar... e tumora, nu ai ce sa ii faci, nu i-am oferit decat alimentatie buna si vitamine, femela dupa vreo 2luni a inceput sa zboare linistita.

Deconectat

#18 2013-05-15 20:45:20

avolina
Membru
Website

Faza cu tumora care apasă pe organe și faptul că am legat-o de acele crize a fost din spusele unei doamne care are perușul în aceeași situație. În plus mi-a confirmat o prietenă că așa se întâmplă la oameni. Eu una nu mă pricep, doar că le-am corelat cele două informații, mai ales că a doua informație a venit fără să fi știut de prima. Într-adevăr, dr Tudor mi-a zis că tumora apasă și din cauza aceasta face cu semințe, fapt care nu se remediază din păcate:(
Dr mi-a recomandat 4 picături de 3 ori pe zi, însă nu reușesc decât de 2 ori pt că ori nu-s acasă după-amiază ori nu e cine trebuie să o prindă. 
Dacă ar fi și la noi doar o problemă de zbor ce bine ar fi! Ce alimentație bună să-i dau în condițiile în care stau la cutie = bloc și nu am surse sigure de alimentație sănătoasă? Dacă locuiești în București chiar sunt sigură cum te descurci cu alimentația sănătoasă. Le luasem semințe de pătrunjel, le-am pus în ghiveci și pauză, înainte ne ieșea și mâncam din ghiveci acum nici pe astea nu le avem. Râsu-plânsu, dar nu mă las, iau altele! Oricum voiam să creionez puțin situația.

Deconectat

#19 2013-05-16 16:30:55

fox87
Membru

salata chiar si cea din supermarket nu le face rau, poate consumata in cantitati exagerate, dar daca le dai moderat nu au nici o problema, si sunt de parere ca le e mai bine decat daca nu le-ai da

Deconectat

#20 2013-05-16 18:22:07

avolina
Membru
Website

Eu le dădeam din piață, însă am mai avut și surprize neplăcute.

Deconectat

Subsol forum