Nu ești autentificat.

#1 2013-05-12 16:58:28

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Nici eu nu mai știu

Deschid un nou subiect, poate că n-ar fi cazul... Nu știu ce să mai fac cu papagalița mea nu e bine deloc. Azi dimineață a vomitat la greu, după-amiază a dat afară imediat doctoria - cum a luat-o cum a vomitat-o. Nu pare că se simte prea bine, de mâncat mănâncă puțin. Scaunul când se strânge la funduleț - și o spălăm - când e diaree, când face cu câte o bobiță. Doctoria pe care ne-a dat-o dr Tudor cred că are un gust groaznic de nu o suportă, la miros e oribilă. Nu știu ce să mai fac! Mă uit la ea și parcă s-a săturat mititica de atâta stres. Acum vomită:( Dă afară salivă, cred că bobițe nu mai are!

Azi dimineață papagalița sorei mele a murit, n-a mai rezistat sărăcuța!

Deconectat

#2 2013-05-12 17:36:03

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

Re: Nici eu nu mai știu

Eu zic sa ii dai o pauza de la orice tratament schingiuitor... hraneste-o bine cu mix de seminte si maxim vitamine in apa...
Las-o nu pic sa se linisteasca, chestiile astea cu jumatati, sferturi de pastile sunt oricum empirice, nu exista pe piata medicamente pentru pasari asa mici... orice medicament i-ai da nu ai cum sa il dozezi perfect, si tratamentele pe temen lung in cazul pasarilor mici adesea au reactii adverse, adesea la nivelul ficatului si sistemului digestiv.
Ii poti suplimenta dieta cu ceva patrunjel, salata, ou fiert dar doar daca a fost obisnuita sa manance asa ceva, daca nu mai bine ramai doar la seminte.
Daca este exagerat de slabita, ii poti da pe cioc glucoza, sau ii poti pune in apa de baut.

Deconectat

#3 2013-05-12 17:46:20

avolina
Membru
Website

E din ce în ce mai rău! De mâncare nu se poate pune problema, oricum nu am decât ouă de țară și i-am dat ieri. Alte verdețuri dacă nu am din surse sigure nu le dau. Nu le-am dat niciodată glucoză, de unde iau la ora asta duminca seara? Pot cere la farmacii normale? Cât să-i dau să nu o nenorocesc?

Deconectat

#4 2013-05-12 18:44:24

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Daca mananca putin inseamna ca are mai putina energie. Consum mai mic de hrana inseamna si exremente mai mici.

Glucoza cred ca se gaseste la farmacii. M-as rezuma la alimente simple in aceste momente si la apa plata curata si de un brand cunoscut.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#5 2013-05-12 18:52:47

fox87
Membru

Daca pasarea mananca nomal, las-o doar pe seminte...
Daca este foarte slabita si nici nu prea mananca, glucoza ar fi cea mai buna varianta, se gaseste pentru uz uman, la sticla de 100ml sau perfuzie de 250-500ml...(ma refer stric la solutie, nu la ciocolata aia alba)
ii poti da atat cat e dispusa sa bea, ii poti pune 50% in apa de baut. Ii va oferi energie, daca reusesti sa ii dai un ml, ar fi super...
Parerea mea e ca a facut vreo intoxicatie de la vreun medicament... poate un ceai de musetel nu strica in loc de apa de baut, dar fara nici un fel de medicament, are nevoie sa se refaca.

Din punctul meu de vedere perusii sunt niste pasari foarte rezistente, pe care noi le transformam in niste chestii super sensibile.
Crescatorii tin perusii iarna afara in voliere inchise doar cat sa ii fereasca de vant, noi ne facem griji sa ii tinem in hol, ca parca e prea racoare.
Crescatorii le dau intens paine uscata, ou, verdeturi de orice fel, seminte la sac de productie autohtona, noi le dam vitakraft si suplimente.
Si asa ajung sa fac o mica paralela... orice organism tinut intr-un incubator in mediu steril, e foarte vulnerabil apoi si la cele mai banale si invofensive bacterii sau infectii... cam asa sunt si perusii nostrii...

Ultima modificare de fox87 (2013-05-12 19:00:51)

Deconectat

#6 2013-05-12 19:59:52

avolina
Membru
Website

Vă mulțumesc!

Nu mănâncă, stă cu ochii închiși, e cam umflată în pene. Cred că e mai mult decât grăitor. I-am luat singura glucoză pe care a avut-o în farmacie: soluție perfuzabilă. I-am pus 5 ml în cădiță în speranța că va bea. Evident că nu. A dat ultimele bobițe afară pe cioc și acum stă și zace:(

Deconectat

#7 2013-05-12 21:07:41

Marcel
Owner
Website

Avolina, perusa e intr-o stare grava sad .

Incearca sa ii dai glucoza pe cioc, cu o sirinca sau pipeta din plastic (sa nu fie de sticla sa o muste si sa se taie). Solutia aceea perfuzabila cred ca e deja diluata cu ser fiziologic, incearca sa ii dai 3-4 picaturi fara sa le mai diluezi si tu.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#8 2013-05-12 21:13:00

fox87
Membru

e exact ceea ce iti trebuie, da-i asa cum e pe cioc cat de multa reusesti, ii va da energie

Deconectat

#9 2013-05-13 08:27:02

avolina
Membru
Website

Va multumesc mult, mult de tot!!!!

Aseara i-am dat doar o picatura din acea glucoza, pe care nu sunt sigura ca a inghitit-o. Mi-a fost teama sa-i dau mai mult. Apoi am vazut mesajele voastre. De dimineata nu parea asa bine, dar pana sa plec si-a mai revenit, chiar ma saluta in stilul ei de balerina:) Din pacate nu mananca! I-am dat 3 picaturi de glucoza. Pana ajung dupa-amiaza acasa stau cu frica-n san.

Deconectat

#10 2013-05-13 08:54:42

Marcel
Owner
Website

Acuma dimineata i-ai dat picatura?

Deconectat

Subsol forum