Nu ești autentificat.

#1 2012-11-07 08:12:51

dtte
Membru
Data înregistrării: 2012-11-07

despre puii de perus

Buna ziua!Am si eu o pereche de perusi;acum fix 19 zile,perusa a depus 4oua.Tin sa mentionez ca are cuib,acolo si-a petrecut majoritatea timpului insa azi de dimineata,cand am vrut sa verific ouale,surpriza,mai erau doar 3.M-am uitat insa mai atent in colivie si observ puiutul pe grilajul de pe fundul acesteia.Nu stiu daca am procedat bine insa l-am luat si l-am pus inapoi in cuib,langa celelalte 3oua iar femela nu mi-a parut foarte incantata,ba din contra,mi s-a parut ca l-ar fi lovit cu ciocul si ca ar fi destul de rautacioasa.Intrebarea mea este:de ce l-ar fi dus perusa in colivie,oare nu vrea sa-l hraneasca,il respinge sau care ar fi motivul si cum ar trebui sa procedez mai departe?Sunt surprinsa deoarece in tot acest timp,cat a clocit ouale,a fost foarte "mamoasa",statea numai in cuib,nu tipa iar acum nu gasesc o explicatie care sa ma linisteasca.Va rog,cei care ma puteti ajuta cu un raspuns,sa o faceti cat mai repede,nu as vrea sa pierd puiutii.Multumesc!

Deconectat

#2 2012-11-07 12:50:18

edysniper
Membru
Din: Alba Iulia
Data înregistrării: 2012-10-31

Re: despre puii de perus

Salutare,ai facut bine ca ai pus puiul inapoi dar trebuie sa vezi daca il hraneste(daca are ceva alb in gusa).Daca femela e la prima tura de pui e posibil sa se comporte aiurea.In general parintii isi alunga puii din cuib cand femela trebuie sa inceapa o noua serie de oua si puii inca nu au iesit din cuib.Din pacate nu prea ai ce face.stai cu ochii pe ea si daca mai scoate puiul afara pune-l la loc si vezi ca peste doua zile ar trebui sa mai iasa un pui daca ouale au fost bune.Sa ne tii si pe noi la curent.Bafta!

Crescator perusi!

Deconectat

#3 2012-11-07 12:54:49

dtte
Membru

Multumesc pentru raspuns.Din pacate,ziua sunt la munca si nu ii pot verifica,stau oricum numai cu gandul la ei.Sincer,imi este tare ciuda ca a reactionat asa,mai ales ca cel mic era atat de neajutorat si se chinuia sa tipe..sper totusi sa fie bine in cele din urma si sa nu pierdem micutul.Mai am cele 3oua si imi este teama ca se va intampla la fel si cu ele.Multumesc inca o data si revin cu noutati.Zi faina!

Deconectat

#4 2012-11-07 18:38:28

edysniper
Membru

Se mai intampla...unele isi revin de la a doua tura de pui si isi vad de treaba altele nu isi mai revin niciodata din pacate...sparg ouale omoara puii etc dar nu trebuie sa te descurajezi.Ai grija sa nu le lipseasca nimic,sa aibe conditiile necesare si sa speram ca totul va fi ok pana la urma.Toate cele bune si tie!

Crescator perusi!

Deconectat

#5 2012-11-07 20:04:40

dtte
Membru

Revin cu alte dileme.Am reusit sa verific cuibul,puiul este inca acolo dar nu stiu cum as putea face ca sa verific daca a fost sau nu hranit.El saracul se misca de pe o parte pe alta dar nu prea indraznesc sa il iau de acolo,imi este teama ca nu cumva ea sa "se supere" si sa nu mai cloceasca restul oualor.Intrucat sunt abia la prima experienta cu ei,as cere putina indrumare:il iau pur si simplu din colivie sau doar ma uit la el,fara sa il scot?Observ ca acum se aude un piuit subtire,exista cumva riscul ca perusa sa se aseze pe el sau sa "comita"alta chestie de genul asta?

Deconectat

#6 2012-11-07 21:40:05

edysniper
Membru

Nu-l mai scoate de acolo deocamdata.Ar trebui sa se vada daca ridici capacul cuibului daca are ceva in gusa sau nu.Dar daca piuie inseamna ca cere mancare.O sa vezi tu peste o zi sau doua ce si cum.Important e sa nu-l mai scoata afara din cuib.Sa teuiti maine dimineata in cuib sa vezi daca mai traieste si sa le pui hrana diversificata la dispozitie.Morcov ras,legume rase,mar,verdeata etc.

Crescator perusi!

Deconectat

#7 2012-11-07 23:13:35

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

dtte, acestea sunt niste cazuri triste, femela simte sau constata ca acei pui sunt slabiti sau bolnavi si ii abandoneaza. Daca nu il tine sub ea sa ii dea caldura si nici nu il baga in seama, inseamna ca l-a abandonat. Singura salvare pentru puiut ar fi un incubator care sa ii ofere caldura necesara si o formula speciala de hrana. Caldura este ceea ce ii stimuleaza pe puiuti sa ceara de mancare si sa manance. Daca cumva, printr-o minune, puiul isi revine, se poate continua hranirea la mana sa fie oferit inapoi femelei pentru ca ar fi mai mari sanse sa-l adopte.

Este prima data cand face oua si pui? Mare atentie la comportamentul masculul, sa nu cumva devina violent. Atunci cand femela abandoneaza oua sau pui, pot avea loc certuri si batai intre parinti.

Dupa ce termina ciclul acesta de oua, daca nu va supravietui niciun pui, scoate cuibul si tine-i la "regim de iarna"... minim 12 ore de intuneric si liniste timp de doua saptamani. Poate dupa 5-6 luni ai putea incerca din nou, dar in prealabil, perusa sa aiba parte de o dieta bogata in minerale.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#8 2012-11-08 02:11:05

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

cam asa arata cand e hranit puiul Picture299.jpg doar ca aici e mai maricel.

Picture284.jpg
aici se vede ca e hranit. daca te uiti se vede ceva alb-galbui in zona gatului. da-le sa manance ovomix cu morcov ras ( http://www.shopmania.ro/produse-pentru- … r-5318860) dar sa schimbi zilnic mancarea pt ca morcovul se strica repede...
in rest bafta multa si sper ca nu abandoneaza puiul

Ultima modificare de adita (2012-11-08 02:11:58)

" speranta moare ultima "

Deconectat

#9 2012-11-08 07:14:23

dtte
Membru

Buna dimineata si multumesc pentru raspunsuri tuturor.Se pare ca puiutul nu mai este singur,de azi are si fratior(sau surioara).Aseara l-am examinat pe primul si cred ca avea ceva mancarica in gusa,sper sa fie totul in regula.Am observat ca masculul mananca foarte des si destul de repede comparativ cu vremurile de dinainte,mai intra si el in cuib si isi petrece acolo ceva timp smile De asemenea,am mai observat ca atunci cand mai iese ea afara,tipa si il cearta,poate vrea sa il trimita pe el sa-i tina locul cat ea lipseste.Mi-as fi dorit sa pot intelege ceea ce zic ei,acolo.Le voi pregati acum ovomix,cumparasem de cand a depus ouale si le puneam zilnic in mancare.Vreau sa cred ca totul va fi bine pana la urma.Inca o data,multumesc si revin cu detalii despre cum decurg lucrurile.Sa aveti o zi frumoasa!

Deconectat

#10 2012-11-08 19:13:59

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

sa folosesti o manusa medicinala sau din aia de la cutiile cu vopsea pt par cand pui mana pe pui ca sa nu ai surprize sa ii respinga. cand am avut eu pui femela nu prea lasa masculul in cuib smile) el avea voie pana la gura cuibului si rar mai intra si el in cuib . iti tin pumnii sa fie totul bine sa se faca mari si sanatosi

" speranta moare ultima "

Deconectat

Subsol forum