Nu ești autentificat.

#1 2012-06-14 11:30:59

denysuca_99
Membru
Data înregistrării: 2012-06-08

cati ani poate trai un perus??

bunaaa!!! ce mai faceti? sunt curioasa de un lucru : am vazut pe net ca  maxim viata a unui perus daca este ingrijit , iubit, bagat in seama etc... poate fi cat viata unui om!!! smile este adevarat? chiarse paote sa traiasca perusii cat traiesc oamenii(depinde de fiecare , eu am avut mai multi perusi dintre care nu a facut niciunul pui , am avut cam 6 dar nu  mi-a trait decat coco 3 ani si paco un an restul mai putin de un an : coco era bolnav la cioc si la picioare si deasta a murit dar paco cred ca din cauza mancarii , si am mai avut o fetita Coca care s-a speriat pt ca se faceau reparatii in casa si a murit , 2 mi-au scAPAT  si cam astia 5 au fost) : Tweety face 2 ani in August si Fluffy face 2 ani In mai la anul, iar cipi face in decembrie un an!! dar oricum eu nu pot sa cred ca un perus poate rai atat!! voi ce credeti?care este cel mai batran perus al vostru?

Inteligenta fara ambitie este ca o pasare fara aripi.

Deconectat

#2 2012-06-14 23:40:38

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: cati ani poate trai un perus??

gresit. durata medie de viata a unui perus crescut in captivitate este 8-10 ani. asta daca nu se imbolnaveste d altcv intre timp si .... pana in prezent Polly 5 ani este cel mai "batran" . ceilalti care aveau 4 anisori aproape 5 au cedat anul acesta ...
Primul perus Coco : a trait 4 ani - s-a imbolnavit de pseudomonas si asta i-a fost fatala
Cipi perusul cu nr 2 perechea lui Coco timp de cateva luni a trait aproape 5 ani. Pe 1 mai anul acesta a murit.- cauza .... tot pseudomonas
Roco - nr 3 : un imperial frumusel foc l-am luat dupa ce a murit Coco pt ca nu am vrut sa o las pe Cipi singura . A trait 4 ani si a murit dupa indelungi tratamente de aproape juma de an din cauza la pseudomonas
Millie nr.4- adoptata impreuna cu Polly de la cineva. A trait cam tot 4 ani . nu am nici cea mai mica idee de ce a murit ... pur si simplu intr=o seara sora mea le-a schimbat apa , cand le-a luat adapatoarele era ok , cand s-a intors a gasit-o cazuta pe fundul coliviei fara suflare ...
Polly nr.5 - adoptat impreuna cu Millie. E un perus razgaiat si tipa cand nu i se acorda atentie. Inca putin si face 5 anishori
Balanel/ Balanica nr.6: singurul puiut din 5 oua a lui  Cipi si Roco. Pana sa se imbolnaveasca am crezut k e baietel pt k avea nasucul mai albastraui/ bleu. a murit k si parintii ei de pseudomonas la varsta de 2 anishori
Bebe Blue nr. 7 primul puiut din 3 din prima serie a lui Polly si a lui Millie. a murit la 3 sau 4 luni de la nastere ... nici cea mai vaga idee de ce . pur si simplu miercuri seara i-a fost rau , statea cu aripioarele departate de corp si atarnau iar joi gata ... fara sa apuc sa ajung la vet cu el sau altcv ...
Bella - nr 8 . surioara cu Bebe Blue , e o rautate mica uneori si seamana foarte bine cu surioara ei mai mica Bebe. Are 2 anishori
Rila nr 9 - fratior cu Bebe Blue si Bella ( prima serie) si cu Bebe ( a 2-a serie) e un baietel frumos si bine facut si mandruuuu nevoie mare big_smile
Bebe nr.10 a 2-a fetita a lui Polly si Millie . a aparut din a 2-a serie de puisori la o distanta de 2 luni fata de fratii si surioara ei si seamana f bn cu Bella
Minnie nr.11 e o perusa mai zapacita , adoptata de la niste cunostinte dupa ce perechea ei a murit. cu aproximatie si ea are tot undeva in jur de 2 anishori
Bebe Blue, Rila, Bella si Balanica au iesit din ousoare in zilele urmatoare : Vinerea Mare , sambata in ajun de Paste si duminca sau luni(nu mai stiu sigur) de Paste . de aici si numele de Rila big_smile

" speranta moare ultima "

Deconectat

#3 2012-06-15 07:29:50

denysuca_99
Membru

o adv istorie...

Deconectat

#4 2012-06-15 10:13:14

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

intr-o zi cand o sa am niste timp o sa pun poze cu toootttiii. De la primul pana la ultimul.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#5 2012-06-15 15:34:07

denysuca_99
Membru

ok!  asa sa faci

Deconectat

#6 2017-05-24 11:51:01

Aventuriera
Membru
Din: Moldova
Data înregistrării: 2016-06-08

Coco e adultă, dar nu știu câți ani are. Mi-a dat-o o rudă, dar nu s-a interesat de asta sad

Diferența dintre cine ești și ce vrei să fii, este ce faci

Deconectat

Subsol forum