Nu ești autentificat.

#1 2012-01-16 14:47:46

Bianca
Membru
Data înregistrării: 2012-01-16

HELP! Nimfa mea a facut un ou!!!

In primul rand buna ziua!
Citesc mereu acest forum si ma ajuta foarte mult de fiecare data! Am si eu doua nimfe, un mascul si o femela, zic eu! Masculul este galben tot dar coada nu este colorata, iar femela este gri iar capul este galben; in schimb coada este tarcata si mai colorata decat cea a masculului! am tot citit despre ei si mai ales despre determinarea sexului, imi este teama sa nu fie amandoi de acelasi sex!
Azi dimineata in timp ce le faceam curat, surpriza!!! Gasesc un ou! Baiatul il am de 2 ani si fata de un an(am cumparat-o ulterior)! Ei nu aveau cuib! Deci exista posibilitatea ca oul sa fie fecundat?Eu nu iam vazut niciodata ciugulindu-se unul pe altul sau in faze de amor! Singura schimbare a nimfelor mele a fost aceea ca in ultimele 2 saptamani au facut o galagie infernala! am pus mana pe ou, este foarte rece! Am plecat fuga la pet shopul de langa mine sa le iau cuib; nu am gasit cuib mare pt nimfe si am cumparat pt perus dar am rugat un vecin sa ii mareasca gaura de intrare in cuib cu un raspel! in fine, ajung acasa, pun rumegus in cuib, pun si oul! nimfele mele nu vor sa intre in cuib, defapt am luat eu baiatul si l-am bagat fortat sa vad reactia, si parea disperat si speriat, si parca nu ii era confortabil, poate e prea mic cuibul!
Ce as putea sa fac? Astept sfaturile voastra, si daca are cineva un cuib mai mare de vanzare il vreau!
Multumesc frumos!

Deconectat

#2 2012-01-16 17:56:56

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Re: HELP! Nimfa mea a facut un ou!!!

Bianca, asa sunt nimfele, cand se simt bine, in siguranta si au mancare variata... fac oua. Cu sau fara pereche.

Nu o mai poti opri din depus oua, ea va tot depune pana cand va avea numarul de oua "dictat" de instinct. Daca ii iei oul, va face unul in plus. Daca il iei si pe acela, inca unul in plus. Si tot asa pana ea va vedea ca va avea 3-8 oua. Deci mai bine lasa sa isi faca toate ouale si sa cloceasca.

Oul este rece pentru ca nu a inceput clocitul. Va incepe poate peste 3-5 zile, cand va avea 2-3 oute.

Probabil galagia a facut-o pentru ca isi doreau un cuib, dar au gasit ei un colt cat de cat convenabil. Lasa cuibul atasat, poate se vor familiariza cu el si vor vrea sa se mute acolo. In acest caz nu prea stiu ce sa zic. Dar lasa-l acolo, ca poate cine stie...

Galagia poate fi si din cauza ca au nevoie de hrana suplimentara. Sa le asiguri ou fiert tare, eventual il amesteci cu morcov ras sau lasi morcovul bucatica intreaga undeva atarnata in colivie (cum obisnuiesc eu sa fac). Sa aiba si os de sepie, ce contine calciu, de care e mare zilele astea.

Si... succes!!! smile

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#3 2012-01-16 19:39:00

Bianca
Membru
Data înregistrării: 2012-01-16

chiar le-am dat morcov toata saptamana trecuta si astazi dupa ce am continuat sa citesc sfaturile tale le-am pus si un galbebus fiert, au mancat! Acum pe seara am observat ca iar a inceput femela sa se agite si baga caputul in cuib uitandu-se dupa oul ei! L-am scos din cuib si l-am lasat jos in colivie pe talas!e mai fericita! eu astept puiul sau puiutii si mi-as dorii sa fie totul bine! Oricum impreuna cu barbatul meu o sa le confectionam un cuib mai mare pt confortul lor! Sunt foarte entuziasmati!
Multumesc frumos pentru sfaturi! va tin la curent!

Deconectat

#4 2012-01-17 03:34:37

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Baftă!!! Totuşi sper să ştii, să te aştepţi şi să poţi aloca mai mult timp îngrijirii lor, pe perioada clocirii şi a creşterii puilor. Adică vreo 3 luni de acum încolo, dacă vor ieşi puiuţi. Când vei vedea că e ceva dubios cu ei, te vor pune pe gânduri şi te tot frămânţi că oare ce moţul lor au, dar când sunt sănătoşi şi cresc vizibil de la o zi la alta, te vor copleşi cu gingăşia lor.

Fac cumva cu schimbul la clocit? Dacă da, atunci e un semn bun, înseamnă ca sunt sanse mari să fie pereche. Masculul stă mai mult în timpul zilei, iar femela stă pe timpul nopţii.

Oricum, faptul că depun ouă e un feedback bun, înseamnă că li se par ok condiţiile şi stau bine cu sănătatea. Să le oferi ou fiert tare în fiecare zi, să aibă os de sepie şi mai multe feluri de seminţe, eventual mix-uri. Nu te sfătuiesc să le dai chimicale (vitamine sau preparate comerciale) decât dacă ştii că vin din surse sigure şi au efectul dorit.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#5 2014-02-24 01:28:12

Oana-Maria
Membru
Data înregistrării: 2014-02-24

Buna...Vad ca aici este postat de ceva timp, dar nu ai mai dat nici un raspuns daca nimfa ta a facut pui pana la urma. Si eu sunt in aceiasi situatie numai ca ea nu-l accepta deloc pe el si nu-l lasa deloc sa intre in colivie nici macar sa manance...nu stiu exact daca ouale sunt bune pentru clocit sau nu ca impreuna nu prea i-am vazut ci m-ai mult alergandu-se...ma poate ajuta cineva in situatia asta cu un sfat va rog?

Deconectat

#6 2014-02-24 22:21:09

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

daca a depus normal in cuib,  merita sa astepti sa vezi daca sunt fertile, dupa 4 zile de clocire in lumina trebuie sa se vada "vascularizat" oul daca este fertil...
oricum sunt slabe sansele ca oul sa fie fecundat daca spui ca ei nu se accepta

Deconectat

#7 2014-06-13 00:38:02

A.B.C.J.
Membru
Din: Bucuresti
Data înregistrării: 2014-05-09

Buna din nou ..Am dat un search si tot la acest forum m-am oprit ..Cand am postat prima oara pe forum ( in lgatura cu Puiu Avolinei ) aveam doi iepuri , o nimfa si un perus ..acum ii am inca pe cei 2 iepuri ( dintre care vreaus a dau unul cu tot cu cusca cu toate cele necesare si + cusca de transport ) insa pasarile sunt mai multe la numar ..Am acum 3 perusi ( pe Blaze al meu si inca o pereche tanara cam de vre-o 6 luni ) 4 nimfe ...( 2 masculi si 2 femele ) Am luat acum vre-o 3 saptamani o pereche de nimfe grey ( in jur de 1 an si ceva varsta lor ) si apoi la vre-o 2 saptamani am luat un mascul alb-galbui ( cam de vre-o 6 luni sia sta ) ..Nu prea se acceptau nici unul ..Masculul gry ( Rey ) se cam imprietenise cu Calypso a mea insa cea cu care a venit el de s-a crezut ca sunt pereche ( Reina ) a ramas rece si indiferenta ..Cel mic galbui ( Sunny ) s-a adaptat cam din a 2-a zi si culmea a fost acceptat de toti insa astia mari se cearta si se bat intr-una ..Calypso e f certareata si teritoriala de la inceput ..insa acum de cateva zile vad ca s-au mai linistit ..
Problema este ca acum 3 zile am gasit un ou in colivie ( pe fundul coliviei chiar pe mijloc ) ..si am fost extremd e entuziasmata insa nu stiu care cum l-a facut ..eu n-am vazut pe niciunul sa se imperecheze insa o banuiesc pe Reina si pe Rey deoarece Reina da semnele aferente pe care le da o nimfa pana sa depuna oua ..Eu cand am vazut oul , nefiind pregatita am improvizat rpd dintr-o cutie si le-am facut un cuib ..Am pus talaj inauntru si un pic de fan de la iepurasi si am pus oul acolo ..ba l-a si scos si l-am aratat celor 4 si l-am bagat la loc ..insa nimic ..In fine ...nu m-am mai agitat ca dupa cate stiu nimfele incep sa cloceasca dupa al 2-lea sau al 3-lea ou ..
Azi ( dupa 2 zile de la primul ou gasit ) dupa ce i-am bagat pe toti la colivie , cam dupa vre-o 2 ore am mai gasit un ou sub hranitoare intr-o parte a coliviei ..l-am luat si pe acela si l-am pus in cuib langa celalalt ..si de astfel le-am scos si i le-am aratat ca sa vada unde sunt ..Am stat si am asteptat o gramada ...cre ca trecuse deja 1-2 ore cand o vad pe Calypso a mea ca se duce la cuib si se uita si studia si a inceput , bineinteles , sa roada marginile intrarii in cuib apoi a intrat si a inceput sa traga cu ciocul outele sub ea si statea pe ele sa cloceasca insa nu a stat prea mult sis e tot foia si iar se muta si iar le tragea sub ea etc ..Cand ea s-a dus la cuib , Rey s-a proptit la itnrarea cuibului si cand era jumate in cuib cand afara apoi dupa un timp ea a iesit si a intrat el sa cloceasca ceea ce e si normal al nimfe ..
Problema insa este faptul ca nu au stat prea mult pe oua ca a intrat Calypso din nou si dupa cateva minute am prins o faza cum Rey ar fi tras-o de pene afara si a azvarlit-o afara apoi au ramas afara ..Reina a inceput sa dea tarcoale cuibului ..a bagat si ea capul de cateva ori si a abandonat apoi ..Pana sa ii invelesc pt culcare toti erau cocotati pe leagane si bete iar cuibul era gol ..
Eu sunt mai mult sigura ca Reina a depus ouale ca ea a dat semnele de depunere insa nu inteleg de ce Calypso s-a apucat sa le cloceasca iar Reina  habar n-are ..Mi-e greu sa cred ca sunt ouale lui Calypso ca desi am vazut-o de vre-o 2-3 ori lasand capul in jos ca Rey sa o ciuguleasca ina nu i-am vazut niciodata pupandu-se daramite sa se imperechieze ...
Sincer nu stiu cum sa aflu ale cui oua sunt ..cred ca am s-o separ pe Reina maine intr-o alta colivie sa vad care depune ouale pana la urma ca sincer pt mine e o dilema cam mare asta ..si sincer sunt ingrijorata pt acele outze ..ca vreau ca sa iasa pui din ele ...
Sincer am vreu7t sa-l dau pe Rey pt ca e cam apatic si f sperios si nu ambele fete il cam bateau si nu parea sa-l accepte niciuna dar cand am pus anunturile pe net a aparut primul ou asa ca am renuntat pt ca el e singurul mascul matur nimfa ..celalalt fiind inca pui si desi e posibil ca Reina sa fi depus oua pur si simplu fara imperechiere acum ca dinc ate am inteles de la cea de la care i-am luat cica au mai depus oua prin casa ca nua veau cuib insa mie mi-e f greus a cred ca astia 2 sunt perechie ca se bat si nus e accepta ..Rey mai rpd se accepta cu Calypso a mea care desi din a 2-a zi s-a lasat " pigulita " de el totus il ciupeste si il repede mereu cand il vede pe langa ea ...
Voi ce credeti ? Sincer nu-mi pot lua gandul de la acest aspect ..trebie sa aflu care e cea care a depus ouale si sicner nush daca tre sa-i seepar pe " parintii " outzelor de ceilalti 2 ..sicner nu m-am prea documentat despre aceste cazuri ..

A.B.C.J. wishpers : " Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face ! "

Deconectat

#8 2014-08-12 10:39:34

RaRamonik
Membru
Din: Brasov
Data înregistrării: 2014-07-28

si nimfa mea a ramas la 3 oua..cam putine..vedem ce o sa fie...deocamdata fac cu schimbul la clocit, pare totul in regula..asteptam piticii smile

Deconectat

#9 2014-08-12 18:03:20

A.B.C.J.
Membru
Din: Bucuresti
Data înregistrării: 2014-05-09

Buna ..Nimfa mea a facut prima oara 3 oua si s-a oprit cam o saptamana si ceva , doua apoi a mai facut inca 4 dar toate fara pod si dupa aproape o luna le-am aruncat ..la cateva zile s-a pus iar pe facut oua sis-a oprit la 4 oua ...cred ca a trecut o saptamana si ea n-a mai facut .desi se spune ca nimfele depun intre 5 si 7 oua totus se pare ca unele sunt cam puturoase ..

A.B.C.J. wishpers : " Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face ! "

Deconectat

#10 2014-08-13 08:47:34

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

sau poate ca si masculii sunt de vina tongue

" speranta moare ultima "

Deconectat

Subsol forum